آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6992
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1390 0:12
تعداد بازدید : 526

از سوی سازمان سرمایه‌گذاری پیشنهاد شد:

بررسی موانع توسعه كسب و كار دفاتر پیشخوان خدمات دولت

سرپرست دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و كمك های اقتصادی و فنی ایران گفت: بررسی موانع توسعه كسب و كار دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیر دولتی از سوی سازمان سرمایه گذاری به هیات نظارت بر مقررات زدایی و تسهیل شرایط صدور مجوزها و پروانه فعالیت های اقتصادی پیشنهاد شد.

روابط عمومی سازمان سرمایه‌گذاری - قادر سلیمانی در خصوص دلایل ارایه این پیشنهاد گفت: واگذاری تمامی امور مربوط به سیاست‌گذاری، راهبری، هدایت و نظارت بر دفاتر مذكور به بخش دولتی، باعث عدم ایفای نقش موثر توسط بخش خصوصی و تشكل‌های خصوصی و صنفی ذی‌ربط شده است.
به گفته وی، این امر موجب كاهش كارایی و كیفیت خدمات این دفاتر و در نتیجه نارضایتی مردم و كاركنان دفاتر موصوف شده است.
وی، قرار گرفتن مبانی قانونی مربوطه در قوانین متعدد و به صورت متفرقه، نادیده گرفتن نظرات بخش خصوصی به دلیل تمركز تمامی امور مربوطه در اركان دولتی، طولانی بودن فرآیند صدور مجوز تاسیس این دفاتر ناشی از صدور مجوز توسط نهادهای دولتی از دیگر دلایل درخواست بررسی و تصویب اصلاح مقررات مربوط به ایجاد و بهره برداری از دفاتر مذكور عنوان كرد.
سلیمانی افزود: براساس قانون نظام صنفی كشور، صدور پروانه كسب بر عهده تشكل‌های صنفی گذاشته شده است، اما صدور پروانه كسب دفاتر پیشخوان دولت در اختیار تشكل صنفی مربوطه نیست.
وی بیان كرد: نهاد مدیریتی و راهبردی دفاتر پیشخوان باید به تشكل صنفی مربوط واگذار شود و نظارت بر این دفاتر و نحوه فعالیت آنها، رعایت استانداردها و شرایط قانونی ذی‌ربط در اختیار دولت باقی بماند.
وی گفت: نهاد ناظر بر فعالیت‌های این دفاتر باید یك نهاد فرابخشی همانند معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور باشد و دستگاه‌های بخشی به عنوان نهادهای خدمت دهنده به دفاتر مذكور مطرح شوند.
سلیمانی، شفاف شدن تكالیف دستگاه‌های اجرایی در زمینه احصا و واگذاری خدمات قابل برون سپاری را در قالب آیین‌نامه جدید و با زمان بندی مشخص و نیز تبدیل دفاتر و مراكز موازی با دفاتر پیشخوان دولت با دفاتر مذكور را از دیگر موارد مرتبط در راستای درخواست بررسی و اصلاح مقررات مربوط به ایجاد این دفاتر عنوان كرد.
وی بیان كرد: قرار است این موضوع به زودی در دستور كار هیات مقررات زدایی قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :