آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6985
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1390 0:7
تعداد بازدید : 697

بررسی نقاط ضعف وب‌سايت‌هاي وزارتخانه‌هاي ايران از لحاظ دسترس‌پذيري؛

وب سايت هاي دولتی از استاندارد هاي دسترس پذيري وب تبعيت نمي كنند

وب سايت وزارتخانه هاي دولت جمهوري اسلامي ايران، به عنوان واسطه و محملي براي تبادل اطلاعات و مدارك دولتي و اشاعه آنها در محيط وب محسوب مي شوند و به علاوه، رابط بين كاربران و دولت الكترونيكی و دستگاه هاي دولتي در محيط وب به شمار مي روند. ضروري است كه اين درگاه هاي الكترونيكي، مطابق با نياز ها و انتظارات تمامي كاربران بالقوه و بالفعل ايراني طراحي شوند تا فرآيند هاي تبادل و اشاعه اطلاعات دولتي، برقراري ارتباطات با كاربران و مشتريان و فرآيند هاي خدمات رساني دولت الكترونيكی از طريق وب سايت ها براي همه اقشار و كاربران به سهولت امكان پذير شود.

ایسنا- در حال حاضر وب‌سايت‌هاي وزارتخانه‌هاي و دولتي، متولي خدمات‌رساني به كاربران در راستاي دولت الكتروني هستند. هر كدام از اين وب‌سايت‌ها، درگاه‌هاي الكترونيكي دولت براي قشر خاصي از كاربران محسوب مي‌شوند و برخي ديگر، عده‌ زيادي از كاربران را تحت پوشش خود دارند.  علاوه بر كاركرد‌هاي اطلاع‌رساني، اشاعه‌ اخبار، خدمات پست الكترونيكي و خبرنامه‌ها؛ برخي از وب‌سايت‌ها با هدف‌هاي ثبت‌نام براي متقاضيان و داوطلبان، فروش و ارایه‌ محصولات، راي‌گيري و نظرسنجي، به امكاناتي خاص مجهز مي‌شوند و مخطابان آنها بيشتر و خاص‌تر مي‌شود.  درگاه اصلي خدمات الكترونيكي دولت جمهوري اسلامي ايران كه در نشاني www.iran.ir قرار گرفته است با قابليت‌هاي اطلاع‌رساني، معرفي دستگاه‌هاي دولتي، نام و نشاني مراكز دولتي، ارایه‌ آخرين اخبار و اطلاعات درباره‌ موضوعات مختلف و راهنماي توريستي و گردشگري شهري و استاني طراحي شده است.
عمده كاركرد آن، اطلاع‌رساني است و كاركرد ديگري از آن انتظار نمي‌رود. اما برخي از وب‌سايت‌ها، نظير وب‌سايت وزارت مسكن، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات يا وزارت كشور به امكاناتي نظير ثبت‌نام الكترونيكي براي متقاضيان مسكن، متقاضيان سيم‌كارت يا راي‌گيري و نظرسنجي در مورد وب‌سايت‌ وزارت كشور مجهزند.
وب‌سايت‌هاي وزارتخانه‌هاي دولت جمهوري اسلامي ايران، شاخص‌هاي دسترس‌پذيري را در حد مطلوبي رعايت نكرده‌اند و در يك نگاه كلي به وضعيت اين وب‌سايت‌ها مشاهده مي‌شود كه از نظر دسترس‌پذيري در طراحي، ايراد‌هاي چشم‌گيري دارند.
مروري كلي بر وضعيت وب‌سايت‌هاي وزارتخانه‌هاي دولتي جمهوري اسلامي ايران نشان مي‌دهد كه وب‌سايت‌هاي دولت جمهوري اسلامي ايران از قانون خاصي كه با استاندارد‌هاي دسترس‌پذيري وب مطابقت داشته باشد، تبعيت نمي‌كنند و در هيچ يك از صفحات اين پايگاه‌ها نيز اشاره‌اي به اين موضوع نشده است.
در اين وب‌سايت‌ها بخش ويژه‌اي كه حاوي اطلاعاتي براي شيوه‌ بهره‌گيري از محتواي وب‌سايت براي كاربران عادي و معلول و ناتوان به‌طور خاص باشد، وجود ندارد. ميان‌برهاي خاص سازگار با صفحه‌ كليد براي مرور صفحات و مشاهده‌ اطلاعات تعبيه نشده است.
همچنين در اين وب‌سايت‌ها، از گزينه‌ها و ابزار‌هايي كه نمايانگر اعتبار زبان‌ها و كد‌هاي استفاده شده در صفحات نظير Css Validata براي سنجش اعتبار طراحي آن توسط كنسرسيوم وب جهاني استفاده نشده است.
وب سايت‌هاي وزارتخانه‌هاي دولت جمهوري اسلامي ايران در قالب پورتال‌هاي از پيش طراحي شده و سيستم‌هاي آماده‌ مديريت محتواي فارسي‌اند و در اين پورتال‌ها و سيستم‌هاي مديريت محتوا، گزينه و ابزار‌هاي خاص دسترس‌پذيري وب وجود ندارد.

75 درصد وب‌سايت‌هاي وزارتخانه‌اي با استفاده از نرم‌افزار‌هاي مديريت ايجاد شده‌اند
اما با بررسي و مرور ساختار وب‌سايت‌هاي وزارتخانه‌اي دولت جمهوري اسلامي ايران مي‌توان دريافت كه 75 درصد وب‌سايت‌هاي وزارتخانه‌اي با استفاده از نرم‌افزار‌هاي مديريت محتوا و در قالب پورتال، طراحي و ايجاد شده‌اند و 25 درصد نيز با استفاده از زبان‌هاي برنامه‌نويسي مختلف (نظير HTML و ASP ) طراحي و استفاده مي‌شوند.
دسترس‌پذيري و فناوري اطلاعات رابطه‌ مستقيمي با يكديگر دارند و اگر فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي به ملاك‌ها و استاندارد‌هاي دسترس‌پذيري توجه نداشته باشند، در كاربرد‌پذيري و قابل استفاده ‌بودن آنها براي كاربران مشكل ايجاد مي‌شود. فناوري‌هاي اطلاعاتي تحت وب و دسترس‌پذيري وب نيز از اين قاعده مستثني نيستند.
امروزه وب‌سايت‌ها، بازوي اجرايي دولت الكترونيكی در محيط وب محسوب مي‌شوند و اگر در دسترس‌پذيري به ضعف‌هايي دچار باشند، نماينده‌ خوبي براي دولت الكترونيكی در دنياي وب نخواهند بود.
بر اساس مطالب كتاب عصر اطلاعات و دولت دسترس‌پذير كه اطلاعات اين گزارش از آن برگرفته شده است، موارد زير را مي‌توان به عنوان نمونه‌اي از نقاط ضعف وب‌سايت‌هاي وزارتخانه‌هاي ايران به لحاظ دسترس‌پذيري قلمداد كرد:
- سازگار نبودن با صفحه‌خوان‌ها، عدم برخورداري از نسخه‌ متني براي دسترس‌هاي كند اينترنت و اينترنت خانگي و نيز موبايل.
- برخوردار نبودن از امكاناتي نظير بزرگ‌نمايي فونت و قلم براي كاربراين كه با معلوليت‌هاي كم‌بينايي دچارند و سالمندان، پس‌ زمينه‌هاي نامناسب و ناسازگار با ساختار وب‌سايت و منوهاي نامناسب و مبتني بر جاوا اسكريپت كه اغلب به درستي طراحي و طبقه‌بندي نشده‌اند.  
- شلوغي و ازدحام بيش از حد اطلاعات و اخبار در صفحه‌ نخست كه به حجيم ‌شدن و بارگذاري بسيار كند آنها از يك طرف و سردرگمي كاربر دريافتن اطلاعات مورد نياز اطر ف ديگر منجر مي‌شود.
- توجه نكردن به دسته‌بندي اطلاعات و اخبار، به نحوي كه امكان يافتن اخبار و اطلاعات مورد نياز در صفحات وب‌سايت براي كاربر معمولي به سختي ميسر مي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :