آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6983
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1390 0:5
تعداد بازدید : 405

بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای،

محکومیت یک تا 90 روز حبس برای تولید محتویات مستهجن

هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

موبنا- ارتکاب اعمال فوق در خصوص محتویات مبتذل، به حداقل یکی از مجازات‌های ذکر شده محکوم می‌شوند. لازم به ذکر است محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می‌شود که دارای صحنه‌ها وصور قبیحه باشد.
هرگاه  از طریق ابزار مخابراتی محتویات مستهجن به کمتر از 10 نفر ارسال شود، فرد مرتکب به یک تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد، چنانچه فرد ارتکاب اعمال مذکور را حرفه خود قرار دهد و یا به طور سازمان‌یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی‌الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
هرکس از طریق سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‎های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد.
چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات می‌شود. در همین حال ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو تا پنج میلیون ریال است.
چنانچه این ابزار افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان‎گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‎آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کند یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شوند.
 این ماده از قانون جرایم رایانه ای شامل آن دسته از محتویاتی نخواهد شد که برای مقاصد علمی‌ یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارایه یا توزیع یا انتشار یا معامله می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :