آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6982
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1390 0:4
تعداد بازدید : 586

پیش فروش سکه طلا سال آینده اینترنتی می شود

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی از راه اندازی خدمات برداشت مستقیم از حساب برای پرداخت اقساط در قالب سامانه پایا و مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی از راه اندازی سامانه اینترنتی پیش فروش سکه اوایل سال آینده خبر داد.

فناوران-  بانک مرکزی در آستانه سال نو با برگزاری نشست خبری با حضور مسوولان حوزه اسکناس و پول الکترونیکی اقدام به اطلاع‌رسانی درباره چگونگی توزیع پول در شب عید نوروز کرد.
در این نشست ناصر حکیمی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از راه‌اندازی خدمات برداشت مستقیم از حساب، برای پرداخت اقساط و قبوض در سال آینده خبر داد و گفت:‌ در سه ماه اول سال آینده فاز نخست خدمات برداشت مستقیم برای بازپرداخت اقساط تسهیلات راه‌اندازی خواهد شد.
وی  با بیان اینکه استفاده از این طرح اختیاری خواهد بود، گفت:‌ البته ما مشوق‌هایی را در نظر می‌گیریم تا مردم به این سمت حرکت کنند.
او ادامه داد:‌ در حال حاضر 20 میلیون فقره در سیستم بانکی کشور وجود دارد که با اجرای این طرح هر ماه 20 میلیون فقره از رفت و آمدهای مردم به بانک‌ها برای پرداخت اقساط کاهش خواهد یافت.
حکیمی همچنین از راه‌اندازی سیستم کیف پول برای پرداخت‌هایی که به شبکه آنلاین نیاز ندارند، خبر داد و گفت:‌ با این روش برای پرداخت‌های خرد دستگاه‌های دولتی دیگر مردم در بانک‌ها معطل نخواهند شد.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی همچنین از راه‌اندازی شبکه امداد و شتاب برای اطلاع‌رسانی مردم درباره قطعی احتمالی خودپردازهای متصل به شتاب در پایان سال خبر داد و گفت:‌ مردم در هر نقطه از کشور می‌توانند با شماره تلفن 29911 تماس گرفته و اشکالات احتمالی را به بانک مرکزی گزارش کنند.
در ادامه مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی از توزیع اسکناس نو در 60 شعبه بانکی از امروزخبر داد و گفت: کارکنان دولت از طرح بانک مرکزی برای پرداخت عیدی از طریق سکه استقبال نکردند. عباس کمره‌ای درباره اقدامات بانک مرکزی برای توزیع اسکناس نو در روزهای پایانی سال اظهار داشت: بانک مرکزی 60 شعبه بانکی را مامور توزیع اسکناس نو از امروز کرده است.
وی افزود: قرار است 30 شبعه بانکی‌ ملی، 15 شعبه بانک اقتصاد نوین و 15 شبعه کارآفرین این اسکناس‌ها را توزیع کنند؛‌سال گذشته 50 شعبه بانکی، مامور این کار بودند.
مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه سال گذشته 150 میلیارد ریال برای توزیع اسکناس نو اختصاص داده شده بود، گفت: امسال بانک مرکزی 350 میلیارد ریال به اسکناس نو اختصاص داده، نظارت کافی و لازم را برای توزیع این اسکناس‌ها خواهد داشت و بازرسانی را مامور این کار کرده است.
کمره‌ای درباره استقبال کارمندان دولت از طرح بانک مرکزی برای پرداخت عیدی از طریق سکه گفت: کارمندان دولت از این طرح استقبالی نکردند و ترجیح دادند عیدی خود را به صورت نقدی دریافت کنند؛‌ در مجموع استقبال از دریافت نقدی بیشتر بوده است.وی افزود:‌ هم اکنون حجم خالص اسکناس و ایران چک در جریان 273 هزار میلیارد ریال است.
تحویل اوراق بهادار به جای سکه
کمره‌ای با اشاره به اینکه سامانه اینترنتی پیش فروش سکه اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود، تصریح کرد: پیش فروش سکه تا جایی ادامه خواهد یافت که به ذخایر طلای کشور لطمه وارد نشود.مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی همچنین  با تاکید بر تحویل سکه‌های پیش‌فروش در موعد مقرر گفت: درحال مطالعه طرحی هستیم که به جای تحویل سکه‌های پیش فروش شده به مردم، در صورت تمایل اوراق بهادار تحویل دهیم.
 کمره‌ای درباره برنامه بانک مرکزی برای روش‌های جایگزینی به جای تحویل سکه پیش فروش شده اظهار داشت: تحویل اواراق بهادار به جای سکه‌های پیش فروش شده یکی از گزینه‌هایی است که بانک مرکزی، هم اکنون در حال مطالعه آن است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :