آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6981
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1390 0:3
تعداد بازدید : 857

LifeClipper؛ گامی به سوی ادغام دنیای مجازی و واقعی

عبور از برابر حشرات غول آسا با عینک مجازی

دانشگاه علوم کاربردی سوییس پروژه ای هنری، اما تا حدودی بامزه و سرگرم کننده را اجرا کرده که دنیای واقعی را به قوه تخیل پیوند می دهد. این پروژه که LifeClipping نام دارد، شامل یک کوله پشتی و همچنین شامل عینک هایی است که کاربر با آن به طور واقعی یک دنیای مجازی تعاملی را کشف می کند. این سیستم که LifeClipper نام دارد، از طریق آیفون کنترل می شود؛ به این معنا که با آیفون می توان با این کوله پشتی و عینک ارتباط برقرار کرد

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: AppAdvice

 LifeClipper تاکنون فقط در پارک سنت یوهانس در باسل سوییس مورد آزمایش قرار گرفته است. یان تورپوس، مدیر پروژه LifeClipper این کوله پشتی فضایی که یک سری دستگاه را داخل خود جا داده و در حالی که عینک بزرگی را به چشم داشت، در پارک به گردش پرداخت. وی با این دستگاه کوچک، مرز میان واقعیت و خیال را در هم نوردید و در حالی که مشغول پیاده‌روی بود در مکان‌های واقعی، از تماشای مناظر مجازی سه بعدی لذت برد. تورپوس با نگاه به نمایشگر پلاستیکی عینک محافظ خود می‌تواند درختان معمولی با شاخ و برگ‌های عادی را ببیند، اما در چشم‌انداز این تصویر یک سری حیوانات مجازی مثل سوسک‌های پردار و کرم‌های سبز رنگ غول پیکر را می‌بیند که درحال پروازند. این تصاویر مجازی همگی سه‌بعدی هستند و به نحوی با دنیای واقعی هماهنگ می‌شوند که کاربر در زمان گشت‌وگذارش احساس سرگیجه و نامتعادلی نداشته باشد.
آسمانی که این سیستم جلوی چشم کاربر می‌آورد، کاملا زنده است و زمانی که چشم‌انداز کاربر عوض می‌شود، رنگ‌ها نیز حرکت می‌کنند. یان تورپوس در مورد این دستگاه می‌گوید: LifeClipper3 یک پروژه هنری رسانه‌ای است که در زمان پیاده‌روی، تصویر و صدای مجازی را برای کاربر توسعه می‌دهد تا پیاده‌روی برایش به تجربه‌ای شبیه بازی تبدیل شود. در واقع در این سیستم، از فناوری‌های واقعیت افزوده استفاده شده و برای کاربران محیطی مجازی ایجاد شود تا که در دنیای مجازی غوطه‌ور ‌شوند.
وی می‌افزاید: در پروژه lifeClipper 3 افراد با گذاشتن این عینک می‌توانند ادراکات شخصی خود را ایجاد کنند. یعنی هر کسی می‌تواند تجربه منحصر به‌فردی از پیاده‌روی را به دست آورد. موقعیت در پارک همیشه براساس زمان روز، نور، آب و هوا، دما و نحوه تعامل کاربر با مردم و حیوانات تغییر می‌کند. در این پروژه، شرایط واقعی در کنار شرایط مجازی گذاشته می‌شود و هر زندگی واقعی، زندگی مجازی سازگار با خود را می‌سازد. کاربر می‌تواند روی هر دوی این دنیاها تاثیر بگذارد. عناصر تصادفی نیز همزمان در بخشی از دنیای واقعی و دنیای مجازی نقش خود را ایفا می‌کنند. پروژه LifeClipping از سال 2003 آغاز شده و از همان ابتدا نیز روی فناوری‌هایی متمرکز بود که دنیای واقعی و مجازی را به نوعی به هم پیوند می‌دهند. تورپوس می‌گوید: از زمانی ایده LifeClipper را در سر پروراند که فیلم آواتار را دید و در آن افراد واقعی وارد دنیای مجازی می‌شوند و زندگی می‌کنند.
به گفته تورپوس، محققان پارک سنت یوهان را اسکن کردند و از آن یک مدل سه‌بعدی ساختند و برای رسیدن به این دنیای مجازی از روش طراحی دنیای بازی استفاده کردند.
دانشگاه علوم کاربردی سوییس برای آن دسته از افرادی که نمی‌توانند به سوییس سفر کنند و پروژه LifeClipping را تجربه کنند، کلیپ‌های ویدیویی را در آی‌تیونز یو آپلود کرده تا بتوانند با تماشای آنها تجربیات کاربران را به چشم ببینند. در اين پروژه سعی شده حتی از ایده‌های افراد دیگر نیز استفاده شود. از این رو، از هنرمندان و دانشمندان خواسته شده که ایده‌های چالش‌برانگیز خود را که مربوط به اپلیکیشن‌های تلفن هوشمند و وب‌سایت‌های هوشمند می‌شود، ارایه دهند.
اصولا اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده‌ای که تاکنون طراحی شده‌اند، محتوای تاریخی را به کاربران ارایه می‌دهند. اما LifeClipper 3 محتوای فرهنگی ندارد، ولی محتوای هنری و جلوه‌های ویژه را برای زیباتر نشان دادن ظاهر پارک ارایه می‌دهد. به گفته يان تورپوس، آنچه در اين پروژه اهميت دارد، ايده به چالش کشاندن مواردی مانند گرانش يا مفهوم زمان و فضا است كه هميشه ناديده‌ گرفته مي‌شوند.
موسیقی که در حین پیاده‌روی برای کاربر پخش می‌شود، از طریق یک نرم‌افزار انجام می‌گیرد. این نرم‌افزار از کامپیوتری که در کوله پشتی جاسازی شده موسیقی را به هدفون‌هایی که روی گوش قرار می‌گیرند، منتقل می‌کند. در این سیستم همچنین از فناوری مکان‌یابی جهانی یا GPS نیز استفاده شده تا از طریق آن، واقعیت افزوده به مکانی که کاربر در آن قرار گرفته، اضافه شود. حسگر جهت‌یابی و حسگر واکنش زیستی (Biofeedback) از جمله فناوری‌های دیگری است که در این سیستم به کار رفته‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :