آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6960
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1390 11:12
تعداد بازدید : 485

عضو کارگروه تحول اقتصادی

افزایش شعب با توسعه بانکداری الکترونیکی توجیه اقتصادی ندارد

با واقعی شدن نرخ سود، تنها فعالان اقتصادی واقعی تسهیلات دریافت می کنند و فضا برای سرمایه گذاری مولد تسهیل می شود.

باشگاه خبرنگاران- لطفعلی بخشی عضو کارگروه تحول اقتصادی با اشاره به رقابت بین بانک‌ها بر سر اعطای سود مطلوب‌تر به سپرده‌گذاران گفت: نرخ شناور سود سپرده‌ها موجب شده است، بانک‌ها به طور رقابتي و به تناسب توان خود، رقم‌هاي متفاوتي را براي سود سپرده‌هاي بانكي اعلام كنند تا برنده مسابقه‌، جذب هر چه بيشتر سپرده‌ها شوند.
وی افزود: نبود تصدی دولتی و واقعی شدن نرخ سود بانکی با حفظ فضای رقابتی بین بانکی موجب جذب نقدینگی سرگردان می‌شود.
بخشی با بیان اینکه افزایش نرخ سود سپرده‌ها بر فعالیت فعالان اقتصادی تاثیرگذار خواهد بود، گفت: با افزایش نرخ سود سپرده‌ها سرمایه‌گذاری کمتر مقرون به صرفه خواهد بود و تنها فعالیت‌های اقتصادی همراه با توجیه اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود و در جریان باقی می‌مانند.
وی ادامه داد: هر فعالیت اقتصادی بدون توجیه اقتصادی با نرخ پایین سود توجیه اقتصادی خواهد شد که با واقعی شدن نرخ سود تنها فعالان اقتصادی واقعی تسهیلات دریافت می‌کنند و فضا برای سرمایه‌گذاری مولد تسهیل می‌شود.
بخشي افزود: روشن است، آن بخش از فعالان اقتصادی که فعالیت آنها بازده و توجیه اقتصادی دارد، توانایی پرداخت نرخ سود تسهیلات را خواهند داشت.
عضو کارگروه تحول اقتصادی با اشاره به رشد خدمات بانکداری الکترونیکی در ایران گفت: گر چه طی سال‌های اخیر بانکداری الکترونیکی در کشور پیشرفت‌های خوبی داشته اما تا رسیدن به نقطه مطلوب، راه طولانی پیش روی این سیستم بانکی است.
وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی در پی کاهش هزینه‌ها با استقبال بیشتر از بانکداری الکترونیکی موجب رونق آن در کشور می‌شود.
بخشی با اشاره به  اهداف بانکداری الکترونیکی افزود: افزایش شعب بانک با پیشرفت الکترونیکی و کاهش مراجعات حضوری به شعب بانک‌ها در تعارض است. این در حالی است که در بعضی نقاط شهری تعداد شعب بانکی با جمعیت تناسبی ندارد و بیشتر از نیاز مورد نظر است که با توسعه بانکداری الکترونیکی این شعب توجیه اقتصادی نخواهند داشت.
بخش خصوصی در پی کاهش هزینه‌ها با استقبال بیشتر از بانکداری الکترونیکی موجب رونق آن در کشور می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :