آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6959
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1390 11:7
تعداد بازدید : 465

دستور احمدی نژاد برای شکستن قفل بانک ها به نفع برق

وزیر نیرو از دستور رییس جمهوری برای شکسته شدن قفل بانک ها به منظور مشارکت با سرمایه گذاران خصوصی در تولید برق تجدیدپذیر خبر داد و اعلام کرد: هزینه خرید تضمینی برق از بخش خصوصی افزایش می یابد.

مهر- مجید نامجو در تشریح مهم‌ترین چالش‌های پیش روی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور گفت: در حال حاضر هزینه سرمایه‌گذاری برای طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی، خورشیدی و زمین گرمایی بسیار کلان بوده که این موضوع ورود بخش خصوصی به این صنایع تولید انرژی پاک را با مشکلات متعددی روبه‌رو کرده است.
وزیر نیرو همچنین از قیمت و تعرفه خرید تضمینی برق به عنوان یکی دیگر از چالش‌های موجود در این بخش یاد کرد و افزود: در حال حاضر وزارت نیرو هر کیلو وات ساعت برق تجدیدپذیر را 130 تومان خریداری می‌کند که این نرخ پاسخگوی سرمایه‌گذاری کلان بخش خصوصی نیست.
این عضو کابینه دولت دهم از دستورات جدید رییس جمهوری برای شکسته شدن قفل بانک‌ها به منظور بازنگری تعرفه برق تجدیدپذیر خبر داد و یادآور شد: با مشارکت و همکاری بانک‌ها امکان ارایه تسهیلات بیشتر به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به منظور تولید برق تجدیدپذیر
فراهم می‌شود.
وی همچنین با اشاره به مشارکت برخی از کشورهای خارجی همچون چین و هند برای بومی‌سازی صنعت برق خورشیدی و بادی، تصریح کرد: مشارکت خارجی‌ها و ورود تکنولوژی‌های جدید منجر به کاهش هزینه سرمایه‌گذاری در طراحی، ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی و خورشیدی خواهد شد.
مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران پیشتر با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه باید امکان نصب و راه‌اندازی پنج هزار مگاوات ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر در سطح کشور فراهم شود گفته بود: در حال حاضر یکی از شروط مشارکت بخش خصوصی در طرح‌های تولید برق بادی، خورشیدی و ژئوترمال خرید تضمینی برق است.
یوسف آرمودلی با تاکید بر اینکه مطابق با این طرح پیشنهادی قرار است به ازای هر فروش کیلو وات ساعت برق به مشترکان حدود 20 ریال برای تامین منابع مالی خرید برق تضمینی برق تجدید پذیر اختصاص یابد، تاکید کرده بود: این منابع از محل وصول قبوض برق تامین خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :