آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6958
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1390 11:6
تعداد بازدید : 613

مدیر عامل شرکت بورس:

17 درصد معاملات سال 90 بورس آنلاین بود

مدیر عامل شرکت بورس در سومین و آخرین کنفرانس مطبوعاتی سال 90 از رشد 13 درصدی ارزش بازار سرمایه خبر داد و گفت: ارزش بازار سرمایه در ابتدای سال بالغ بر 115 هزار میلیارد تومان بود اما هم اکنون با پایان سال به 126 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

بینا- حسن قالیباف اصل با اشاره به اینکه ارزش اسمی‌ بازار سرمایه در ابتدای سال بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان بود، ابراز داشت: در حال حاضر ارزش اسمی‌ بازار سرمایه به 44 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که این آمار نشان از رشد 11 هزار میلیارد تومانی ارزش اسمی‌ بازار سرمایه دارد.
مدیر عامل شرکت بورس رشد معاملات آنلاین (برخط) را در دومین سال راه‌اندازی مد نظر قرار داد و گفت: در نخستین سال کل حجم معاملات آنلاین بالغ بر 350 میلیارد تومان بود اما در سال جاری این رقم به 2 هزار و 580 میلیارد تومان رسیده است.وی با اشاره به رشد 17 درصدی حجم معاملات آنلاین طی سال جاری گفت: این در حالی است که حجم معاملات آنلاین در هر سال نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد.قالیباف اصل با اشاره به صدور 165 هزار کد معاملاتی در سال جاری گفت: این آمار در سال قبل بالغ بر 98 هزار کد معاملاتی بود که این به معنای رشد 68 درصدی تعداد کدهای معاملاتی صادر شده در سال جاری است.
وی در بیان دلایل رشد ارزش اسمی ‌بورس گفت: یک بخش از افزایش ارزش اسمی‌ بازار سرمایه به دلیل افزایش پذیرش‌ها در بورس و بخشی دیگر به دلیل افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی اتفاق افتاده است.
مدیر عامل شرکت بورس با اشاره به افزایش سرمایه هفت هزار میلیارد تومانی شرکت‌ها از ابتدای سال تصریح کرد: این اتفاق در حالی روی داد که افزایش سرمایه‌ها در مدت مشابه سال قبل بالغ بر سه هزار و 800 میلیارد تومان برآورد می‌شد و این رقم نشان از دو برابر شدن افزایش سرمایه‌ها در سال 90 دارد.
قالیباف اصل با بیان اینکه شاخص کل در ابتدای سال بالغ بر 23 هزار و 294 واحد بود گفت: این در حالی است که نماگر تالار شیشه‌ای در روزهای پایانی سال با بازدهی 9 درصدی به 25 هزار و 400 واحد رسیده است.
وی در ادامه از رشد سود قطعی شرکت‌ها در سال 90 صحبت به میان آورد و خاطرنشان کرد: طی سال قبل سود تقسیم شده و قطعی شرکت‌ها رقمی‌در حدود 16 هزار و 800 میلیارد تومان بود، این در حالی است که پیش‌بینی شرکت‌ها در سال جاری بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان است که این رقم حکایت از رشد 18 درصدی سودآوری بورسی‌ها دارد.
وی با اشاره به روند سودآوری شرکت‌ها و افزایش قیمت سهام در بورس تهران گفت: با وجود این شرکت‌ها در کنار تمرکز بر قیمت سهام‌شان باید سودآوری را هم مد نظر قرار دهند.
رشد 41 درصدی معاملات خرد و بلوک
مدیر عامل شرکت بورس با تاکید بر اهمیت معاملات خرد و بلوک که نشان از حضور حقیقی‌ها در بورس تهران دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود کل معاملات خرد و بلوک در بازار سرمایه بالغ بر 16 هزار و 400 میلیارد تومان بود در حالی که این رقم در سال قبل بالغ بر 11 هزار و 600 میلیارد تومان بود و این نشان از رشد 41 دصدی معاملات خرد و بلوک در بازار دارد.
وی در ادامه رشد دفعات معاملات را در سال جاری مد نظر قرار داد و افزود: دفعات معاملات در سال قبل بالغ بر سه هزار و 180 دفعه بود این در حالی است که این رقم به چهار هزار و 600 دفعه افزایش یافته است.
شاگرد اول بورس‌های دنیا
وی در ادامه عملکرد بورس ایران را در مقایسه با بورس‌های جهانی طی سال 2011 مد نظر قرار داد و اظهار داشت: بر اساس آمار منتشر شده از سوی فدراسیون جهانی بورس‌ها شاخص بورس تهران در این سال با رشد 5/29 درصدی رتبه نخست را در میان بورس‌ها عضو این فدراسیون از آن خود کرده است.
وی افزود: همچنین بورس تهران به لحاظ ارزش بازار با رشد بالایی مواجه شد، این در حالی است که سایر بورس‌های عضو این فدراسیون هیچ رشدی را تجربه نکردند.
مدیر عامل شرکت بورس با اشاره به پذیرش و عرضه هفت شرکت در بورس طی سال 90 گفت: به غیر از شرکت حمل و نقل خلیج فارس بقیه شرکت‌های عرضه شده در بورس، غیر اصل چهل و چهاری بودند.وی با بیان اینکه عمدتا طی سال‌های قبل سهام شرکت‌های اصل 44 در بورس عرضه می‌شد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که طی سال جاری با رشد درخواست‌ها برای پذیرش در بورس از سوی شرکت‌های غیر اصل 44 روبه‌رو شدیم.
قالیباف اصل با اشاره به سمینار برگزار شده در ابتدای سال به منظور دعوت از شرکت‌ها برای حضور در بورس گفت: به این ترتیب شاهد هستیم که در سال جاری سهام شرکت‌های غیر دولتی بیشتر در بازار سرمایه عرضه شدند.
شرکت‌های دیگری در راهند
وی با بیان اینکه یک سری از شرکت‌ها در بورس پذیرش شده اما هنوز عرضه نشده‌اند، خاطرنشان کرد: از جمله این شرکت‌ها می‌توان به نفت جی، بیمه ملت، نفت پاسارگاد، پالایش نفت بندرعباس و کارت اعتباری کیش اشاره کرد.
مدیر عامل شرکت بورس با ابراز امیدواری نسبت به عرضه این شرکت‌ها تا پایان سال گفت: بر این اساس کارت اعتباری کیش که تنها مشکل بودجه حسابرسی شده دارد، به محظ ارایه گزارش به سازمان بورس سهامش در تالار عرضه می‌شود.
وی با اشاره به بررسی پرونده پذیرش دو شرکت هلدینگ پتروشیمی‌خلیج فارس و پالایشگاه نفت بندرعباس اظهار داشت: این دو شرکت هر دو اصل 44 هستند.
قالیباف اصل با اشاره به شرکت‌هایی که در فرایند پذیرش قرار دارند، خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین شرکت‌های حاضر در فرآیند پذیرش می‌توان به پنج شرکت از زیر مجموعه‌های ایران خودرو شامل لیزینگ پارسیان، تام ایران خودرو، ایران خوردو خراسان و ایران خودرو تبریز و سرمایه گذاری ایران خودرو اشاره کرد.
وی با بیان اینکه سه پالایشگاه در مرحله آماده سازی برای عرضه قرار دارند، تصریح کرد: از میان این شرکت‌ها می‌توان به پالایشگاه گاز و هلدینگ گاز اشاره کرد.
اوراق مشارکت وارد بورس شد
قالیباف با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور عرضه اوراق مشارکت در بورس گفت: امسال  اوراق مشارکت آب و برق خوزستان پذیرش شد، اما عرضه آن انجام نشد.
مدیر عامل شرکت بورس با بیان اینکه طی روزهای قبل اوراق مشارکت شهرداری شیراز به ارزش 145 میلیارد تومان پذیرش شد، گفت:  از شنبه آینده پذیره نویسی این اوراق در بانک اقتصاد نوین صورت می‌گیرد.
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه مقررات گفت: بر این اساس مقررات اختیار معامله طراحی شده و برای ارایه نظرات سازمان بورس فرستاده شده است. از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه مقررات آتی ارز است که با توجه به نظر مثبت کمیته فقهی و تصویب در کمیته فرعی منتظر نظر نهایی بانک مرکزی هستیم.
گزارش آثار فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها تهیه می‌شود
سخنگوی شرکت بورس اوراق بهادار در خصوص آثار اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: برنامه دولت در بحث آزادسازی قیمت‌ها در نهاده‌های تولیدی و قیمت محصولات در بازار هم موثر است. بر همین اساس در حال تهیه گزارشی از تاثیرگذاری فاز دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها بر شرکت‌های بورسی هستیم که پس از نهایی شدن آن در روزهای آینده، به وزارت اقتصاد و سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال می‌کنیم.
مجبور به اخراج هستیم
قالیباف ادامه داد: در گذشته فقط شرکت‌ها یک بار و آن هم در اردیبهشت ماه طبقه‌بندی می‌شدند، ولی در سال جاری با توجه به بانک جامع اطلاعاتی شرکت‌ها، ناشران را رتبه‌بندی و طبقه‌بندی می‌کنیم تا قادر باشیم در هر مقطعی از سال با تشخیص مدیریت ناشران، برخی از شرکت‌های غیر منطبق را از بورس اخراج کنیم.
وی یادآور شد: هم در سازمان و هم در شرکت بورس تلاش بر این است که شرکتی اخراج نشود، اما گاهی شرکت‌ها مشمول ماده 124 شده و زیان انباشته بالایی دارند و سهام‌شان هم در بورس معامله نمی‌شود، بنابراین دیگر شرایط پذیرش را نداشته و نقدشوندگی‌شان به صفر رسیده است که باید از فهرست شرکت‌های بورسی اخراج شوند. البته شرکت‌هایی هستند که شرایط تابلوی فرعی را از دست می‌دهند، اما معاملات شرکت‌ها و سودآوری و آینده شرکت‌ها را بررسی می‌کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :