آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6946
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1390 10:43
تعداد بازدید : 568

نقدی بر یک روایت افسانه ای

مکینتاش شکست ناپذیر نیست!

24 ژانویه، زادروز مکینتاش و تاریخ ورود آن به دنیای رایانه است.

ترجمه: فرزاد غفوریان*

با کمی ‌بیش و کم سی سالی از هنگامی ‌که جهان، استیو جابز و نخستین رایانه مکینتاش را شناخت، می‌گذرد. این رایانه نخستین رایانه شخصی موفق از دید بازار بود که توان بهره‌گیری از موشواره را داشت و در آن به جای به کاربردن خط دستور (command line) از واسط کاربری گرافیکی بهره برده بودند که این، گام بلندی بود به سمت آنچه که ما امروزه در جهان رایانه در پیش رو داریم.
اگرچه نام مکینتاش همواره رویکرد پیشرفت را به یاد می‌آورد، ما به گذشته برمی‌گردیم و بدافزارها و در برابر آنها امنیت مکینتاش در این سال‌ها را بررسی می‌کنیم.
به طور معمول، بدافزار نویسان بیشتر دوست دارند که به جای مکینتاش، سیستم عامل ویندوز را هدف قرار دهند که بازار مشتریان بزرگ‌تری دارد. اما نمونه‌هایی که گاه و بیگاه مشاهده می‌شود، نمایانگر این حقیقت است که «مکینتاش شکست‌ناپذیر نیست».
به عنوان نمونه IM-Worm.OSX.Leap.a با تصاویری دروغینی از Leopard (آخرین نسخه از سیستم عامل مکینتاش آن زمان)، کاربران را فریب می‌داد و از طریق iChat پراکنده می‌شد؛ یا Worm.OSX.Inqtana.a از حفره امنیتی موجود در بلوتوث استفاده و دیگر دستگاه‌های مجهز به بلوتوث در همان محدوده را آلوده می‌کرد.
در سال 2006، شروع به استفاده از معماری x86 افق‌های جدیدی را پدیدار کرد و قابلیت اجرای ویندوز به همراه بهای پایین‌تر، جذب کاربران بیشتر را به همراه داشت. این موضوع پیامد برجسته‌ای را به ارمغان آورد: افزایش سهم بازار از 88/2 درصد در پایان سال 2004 به بیش از 10 درصد در پایان سال 2008 و این محبوبیت، منجر به افزایش شمار برنامه‌های آسیب رسانی شد که مکینتاش را هدف قرار می‌دادند.
اگرچه شمار برنامه‌های آسیب رسان مکینتاش در نمودار نمایش داده، بسیار کم است، ولی افزایش ناگهانی آنها در سال 2007 کمی‌ نگران کننده است.
ما همگی آگاهیم که هرگاه سهم یک محصول در بازار افزایش می‌یابد، بدافزارنویس‌ها آن را هدف حمله قرار داده و با انگیزه بسیار بالا به دنبال سود بردن از حملات خود هستند. اتفاقا هم اکنون که دارم این مطلب را می‌نویسم، یک تروجان جدید به اسم Backdoor.Mac.iWorm.a ساخته شده است که می‌تواند این گزینه را به کاربر وفادار به مکینتاش بیاموزد که بدافزار همیشه هست و همیشه هم بدافزار است!
تنها رایانه‌ها آسیب‌پذیر نیستند. بلکه دیگر محصولات کمپانی Apple مانند iPod و iPhone نیز با دگرگونی‌هایی که روز به روز در توانایی‌های شبکه آنها به وجود می‌آید، در معرض خطر قرار می‌گیرند.
بنابراین کاربران مکینتاش نیز مانند کاربران ویندوز باید از سیستم‌های خود، با به‌روزرسانی سیستم عامل و نرم‌افزارهای‌شان، پاسداری کنند. به خصوص دو نرم‌افزار iTunes و Safari آسیب‌پذیری‌های شناخته شده‌ای دارند. اگرچه بدافزار نویسان خیلی کمتر به مکینتاش یورش می‌برند، ولی برای ماندن در این جایگاه امن، جدی گرفتن امنیت امری ضروری است.
*شرکت پارس آتنا دژ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :