آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69225
تاریخ انتشار : 4 اسفند 1393 10:37
تعداد بازدید : 740

تغییرات‌کلید خورد؟

استقبال بانک مرکزی از طرح وصول چک از طریق خودپردازها

نظام بانکی کشور باید به سمت استفاده از فناوری‎های نو در ارایه خدمات حرکت کند. این موضوعی است که علاوه بر مصرف‎کنندگان این خدمات در سال‎های اخیر مورد استقابل مسئولان هم قرار گرفته است. اما روند حرکت به سوی استفاده از این فناوری‎ها در کشور کند بوده است.

ایرنا -در این میان یکی از مهم‎ترین نهادهای تسهیل کننده حرکت به سمت استفاده از فناوری‎های نو در عرضه خدمات مالی بانک مرکزی است. این نهاد ناظر می‎تواند با استقبال از این طرح‎ها و فراهم کردن امکانات استقرار آن توسط نظام بانکی نقشی مثبت در این زمینه بازی کند. همچنین مانع تراشی‎ها و بی انگیزگی‎اش هم می‎تواند مانع تحقق این امر شود. ظاهرا بانک مرکزی فعلا با حرکت به این سمت موافق است و صدای پای تغییر کم کم در حال شنیده شدن است. اخیرا طرح‎های وسوسه انگیزی به صورت جسته و گریخته مطرح می‎شود که هر کدام از آنها در صورت اجرایی شدن می‎تواند به تسهیل امور منجر شود و بانک مرکزی هم از این طرح‎ها حمایت کرده است.  یکی از طرح‎های مورد اشاره  امکان پذیر شدن وصول چک از دستگاه‎های خودپرداز از سال 94 در برخی از بانک های کشور است.بانک مرکزی معتقد است اجرای این طرح نیاز به انجام برخی تغییرات در خودپردازها دارد. اما به طور کلی با آن موافق است. از آنجا که ATM یا همان خودپرداز های بانکی در سیستم بانکداری سراسر جهان جایگاه بسیار مهم و حیاتی یافته‎اند، توجه به چگونگی ظهور و بروز آن در سیستم بانکداری و آینده‎ای که در پیش دارد اهمیت دو چندان یافته است.برهمین اساس در سال‎های اخیر و با ارتقا فناوری در حوزه بانک به خصوص بانکداری الکترونیکی همه ساله شاهد ارتقا خدمات دهی در بخش خودپردازها و دیگر بخش ها بوده‎ایم.بنابر این بانک‎های کشور همواره در تلاش بوده‎اند تا قابلیت های جدیدی را از طریق دستگاه های خودپرداز به مشتریان ارایه دهند اما این بار گویا دریافت چک از طریق خودپرداز در دستور کار برخی از بانک های کشور قرار گرفته است.محمدرضا ساروخانی مدیرعامل بانک ملت چندی پیش اعلام کرد: این بانک دارای 3 هزار و 700 دستگاه ATM است که ما به دنبال افزایش تعداد و قابلیت های آن هستیم به گونه ای که سعی داریم قابلیت های آنرا به مانند کشورهای دیگر افزایش دهیم و از جمله برنامه های ما دریافت چک به وسیله دستگاه های ATM درسال 94 است.ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی نیز در خصوص اجرای این طرح در سال 94 گفت: هرچند بانک مرکزی در خصوص وصول چک از دستگاه های خودپرداز برنامه مشخصی ندارد اما اگر بانک های کشور توانایی انجام این امر را داشته باشند از آن استقبال می کنیم.وی ادامه داد: وصول چک از دستگاه های خودپرداز یکی از قابلیت هایی است که نیاز به تغییرات در خودپردازهای کشور دارد.مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی، گفت: در صورتی که بانک ها امکان ارایه این خدمت را به مشتریان داشته باشند بانک مرکزی از این طرح استقبال خواهد کرد.
هرچند که وصول چک از خودپرداز ها نیازمند ایجاد تغییراتی در این دستگاه ها است اما با توجه به برنامه برخی از بانک ها برای اجرایی کردن این طرح، مشتریان بانک ها باید در سال 94 منتظر دریافت خدمتی جدید از سیستم بانکی کشور باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :