آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69149
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1393 11:40
تعداد بازدید : 1071

نجات از دردسر هدفمندی یارانه‌ها به کمک کارت هوشمند انرژی؟

کارت انرژی دوباره در دستور کار قرار گرفت

«کارت های هوشمند انرژی به منظور آزادسازی قیمت حامل های مختلف انرژی همچون آب، برق، گاز، بنزین، سی.ان.جی و گازوئیل و مدیریت مصرف به زودی جایگزین یارانه های ۴۵۵۰۰ تومانی می شود.» این خبر را روز گذشته خبرگزاری مهر روی خروجی خود قرار داد. البته موضوع کارت انرژی بحث جدیدی نیست و مدت هاست که وزارت نفت به دنبال ارایه آن است و اعضای کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران هم در این طرح مشارکت داشتند. این طرح به صورت آزمایشی در قشم در حال اجرا است و به نظر می رسد با داغ شدن بحث لزوم حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه نقدی و فشاری که از ناحیه بر دولت وارد می شود، راهکار به کار گرفتن ابزارهای نو مانند کارت هوشمند در دولت خریدار بیشتری پیدا کرده است.


فناوران- خبرها حاکی از آن است در حال حاضر کارگروهی متشکل از مسئولان وزارت نفت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، وزارت نیرو، معاونت اقتصادي مناطق آزاد و برخی از کمیسیون ها و تشکل های صنفی غیر دولتی برای انجام مطالعات تکمیلی اجرای کارت هوشمند انرژی تشکیل شده و قرار است این پروژه را در سه فاز آزمایشی و نهایی در استان های مختلف کشور اجرایی کنند.
 کارت هوشمند از آغاز تا کنون 
برخی کارشناسان می گویند اساسا این طرح زمانی مطرح شد که مطالعات تکمیلی در مورد امکان اجرایی شدن آن انجام نشده بود. به طوری که خود طراحان هم نمی دانستند از این کارت اعتباری چه انتظاراتی دارند. اما در نقطه مقابل برخی از کارشناسان انرژی می گویند پرداخت یارانه در قابل کارت اعتباری می تواند از بار تورمی پرداخت یارانه نقدی به شدت بکاهد؛ اما مشکل این است که دولتمردان انتطارها از این کارت را بیش از توان آن افزایش دادند. نرسی قربان که از پیشنهاد دهنگان این طرح است به فناوران  می گوید: «ما پس از مشاهده آثار مخرب پرداخت نقدی یارانه در اقتصاد کشور در اتاق بازرگانی این طرح را مطرح کردیم و به دولت پیشنهاد دادیم. آنها هم با حسن نیت این پیشنهاد را پذیرفتند اما بعد از مدتی انتظارات شان را از این کارت تا حدی بالا بردند که بحث خرید سهام در بورس با استفاده از کارت هم مطرح شد. این انتظارات زیاد باعث شد امکان اجرایی شدن این طرح کاهش پیدا کند.»
  قرار بود چگونه باشد؟
بر اساس طرح اولیه این کارت انرژی قرار بود که یارانه پرداختی به مردم بابت افزایش قیمت برق، آب، گاز و بنزین به صورت اعتباری و در قالب این کارت به مردم پرداخت شود و دارندگان آن هم فقط مجاز باشند که با آن هزینه بنزین و قبوض خود را پرداخت کنند. اگر هم مازادی داشتند به دوره بعد انتقال یابد و کمبود را هم که به صورت نقدی خودشان جبران کنند. 
این طرح مورد حمایت بسیاری از کارشناسان هم قرار گرفت از جمله عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  که به  فناوران می گوید: «در حال حاضر بسیاری از مردم یارانه نقدی را دریافت کرده اند اما به جای قبوض آب و برق و غیره با آن خریدهای دیگری را انجام داده اند و بسیاری از قبوض پرداخت نشده است و وزارت نیرو طلب زیادی از مردم دارد. پرداخت یارانه در قالب این طرح باعث می شود مردم قبوض شان را سر وقت پرداخت کنند. ضمن اینکه به شدت از بار تورمی پرداخت یارانه نقدی هم کاسته می شود.»
بر اساس اعلام اولیه مسوولان دولتی این طرح در سطح کلان، در پی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها بدون ایجاد تغییری در قانون بود تا از سویی زمینه را برای اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف نیز فراهم کرده و از سوی دیگر، از تزریق بیش از حد نقدینگی به جامعه جلوگیری کند.
به طوری که مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اعلام اینکه طرح کارت انرژی، طرح جدیدی است که با هدف ایجاد ساز و کاری جدید برای پیشبرد بهتر اهداف قانون هدفمندی یارانه ها و زمینه سازی برای اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف در دست بررسی قرار دارد، گفته بود: «مطابق قانون هدفمندی یارانه ها، باید 50 درصد از منابع ناشی از آزادسازی قیمت کالاهای مشمول یارانه جهت رفاه مردم هزینه شود، این در حالی است که با توجه به حجم نقدینگی تزریق شده به جامعه در سال های گذشته، تامین منابع طبق این ساز و کار با مشکلاتی مواجه شده است.»
بر این اساس قرار است اعتبار انرژی به هر ایرانی مطابق با استانداردهای معیار مصرف اختصاص یابد و پرداخت قبوض آب، برق، گاز یا خرید بنزین، گازوییل، نفت، گاز و غیره از محل کارت اعتباری انجام  شود. اگر فرد به میزانی کمتر از آنچه که در کارت اعتباری به وی اختصاص یافته است، هزینه کند، علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، امکان ذخیره سازی یا انتقال اعتبار به کارت دیگری را خواهد داشت و اگر به اعتباری بیش از آنچه در کارت اعتباری برای وی درنظر گرفته شده است نیاز پیدا کند، هزینه مازاد را به صورت نقدی و با قیمت آزاد پرداخت  خواهد کرد.
  مزیت ها و ایرادات  کارت انرژی 
مزیت های اجرای این طرح در چهار جنبه اقتصادی، فنی، اجتماعی و زیست محیطی و سیاستی و امنیتی  قابل تقسیم بندی است. کنترل تورم، جلوگیری از توزیع بی رویه نقدینگی، واقعی شدن قیمت انرژی، ارتقای توان صادراتی، ارتقای بهره وری انرژی و کمک به توزیع صحیح یارانه انرژی از جمله این مزیت هاست. نسنجیدن میزان اجرایی بودن طرح در شرایط فعلی و بی توجهی به برخی یارانه های دیگر از جمله یارانه نان از جمله کمبود های مطالعاتی این بود. 
بر اساس گزارش خبرگزاری ها همزمان با پاسکاری طرح حذف یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی مردم بین دولت و مجلس ، در بخش های مختلف وزارت نفت سناریوی جدیدی مراحل نهایی کارشناسی خود را پشت سر می گذارد که در صورت اجرای موفقیت آمیز جایگزین یارانه های نقدی خواهد شد. براساس آمارهای ارائه شده توسط مسوولان وزارت نفت، در شرایط فعلی به صورت ماهانه صنعت نفت ٣هزار و ٧٥٠ میلیارد تومان به سازمان هدفمندی یارانه ها به منظور پرداخت یارانه های نقدی به مردم پرداخت می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :