آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69124
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1393 11:19
تعداد بازدید : 2030

شرکت ایمن رایانه پندار اعلام کرد:

10 راهکار برای مقابله با ویروس‎های باج گیر

متاسفانه یا خوشبختانه، پیش‎گیری اولیه در برابر نفوذ، تنها راه چاره ما برای مقابله با بدافزارهای جدیدی است که به ویروس‎های باجگیر یا Ransomware معروف شده‎اند؛ چون به محض ورود می‎توانند فعالیت تخریبی خود را آغاز کنند و اینجاست که دیگر کار از کار گذشته است.تاکنون صدها گونه شایع و خطرناک از بدافزارهای باجگیر، توسط شرکت‎های امنیتی کشف شده، هر چند، اخیرا گزارش‎هایی نگران‎کننده از افزایش قابل توجه انتشار و فعالیت آن ها نیز منتشر شده است.

از آنجایی که در اغلب موارد فایل‎های رمزگذاری شده، قابل بازیافت نخواهند بود. بنابراین شرکت ایمن رایانه پندار نماینده انحصاری ضد ویروس پاندا در ایران به تمامی کاربرهای خانگی و مدیران شبکه توصیه می کند اول اینکه از تمام اطلاعات و فایل های مهم خود یک نسخه پشتیبان به صورت هفتگی و حتی روزانه در اختیار داشته باشید. دوم اینکه بابت باز گشایی فایل‎های قفل شده خود، هرگز هزینه‎ای پرداخت نکنید. همچنین حفره‎های امنیتی موجود در سیستم‎های عامل و برنامه‎های مهم کاربردی را مدیریت کنید. چهارم اینکه توجه به مواردی مثل کلیک نکردن روی لینک‎های ناشناس و مشکوک، بازنکردن ایمیل های ناشناس و مشکوک، عدم دانلود برنامه‎ها و نرم‎افزارهای ناشناس یا مشکوک را جدی بگیرید.پنجمین راهکار این است که از نرم‎افزارهای ضدویروس مجهز به ابزار پیش شناسایی بدافزار استفاده کنید. اقدام ششم اینکه  از قابلیت System Restore و یا Previous Versions در سیستم عامل ویندوز استفاده کنید. بنابراین با تعریف روزانه نقطه‎های بازیابی از شر ویروس هایی که اطلاعات و اسناد مهم شما را هدف می گیرند مصون بمانید.
راهکار هفتم اینکه از اجرای برنامه‎های ناخواسته و مزاحم که شامل ویروس‏ها و بدافزارها هم می شوند جلوگیری کنید. اما راهکار هشتم اینکه می‏توانید در کامپیوترهای خانگی از بخش مدیریت سیستم های امنیتی در سیستم عامل ویندوز استفاده کنید. همچنین از نرم‎افزارهای مجهز به Application Control، استفاده کنید. نهم اینکه در صورت آلودگی سیستم‎ها به بدافزارهای باج گیر مانند CryptoLocker یا  CTB-locker  حتما قبل از انجام بازیابی فایل‎های رمزگذاری شده (توسط Backup، System Restore و ...) از پاک سازی کامل ویروس و فقدان  آلودگی سیستم مطمئن شوید. و راهکار دهم و توصیه نهایی این که متاسفانه در بیشتر موارد امکان بازیابی مستقیم فایل‎های قفل شده وجود ندارد بنابراین یا با رعایت جوانب سفت و سخت حفاظتی از نفوذ ویروس‎های باجگیر جلوگیری کنید و یا همواره یک نسخه پشتیبان جدید از اطلاعات و اسناد مهم خود در اختیار داشته باشید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :