آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69122
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1393 11:11
تعداد بازدید : 766

هدایای دیجیتالی و کاهش قیمت دلار چاره‌ساز شد

بوی بهار در بازار کامپیوتر

برف و بوران در آخرین ماه زمستان همان قدر غیر قابل پیش بینی بود که رونق نسبی بازار سرد کامپیوتر.


مریم عسگری
کافی است در میان انبوه کارهای تلمبار شده برای آخر سال، فرصتی پیدا کنید و به بهانه خرید یک هدیه دیجیتالی کوچک یا کالای مورد نیازتان راهی یکی از بازارهای خرید و فروش کامپیوتر شوید. در این صورت حتما متوجه بروز تغییراتی از لحاظ میزان تقاضا و حجم معاملات در بازار خواهید شد.
تغییراتی که تا پیش از کاهش تقریبی نرخ دلار آزاد در هفته گذشته به حدود سه هزار و 400 تومان کمتر کسی آن را پیش بینی کرده بود.
رشد نسبی تقاضا نسبت به ماه های قبل و کاهش 5 تا 30 هزار تومانی قیمت برخی از کالاهای کامپیوتری از مهمترین تغییراتی است که بازار خرید و فروش کامپیوتر به خود دیده است. البته در بازار نوت بوک و تبلت قیمت برخی از کالاها به دلیل کاهش موجودی تا حدودی افزایش یافته است. اما کالاهای پرمخاطب و به ویژه نمونه های میان قیمت محبوب و یا ارزان قیمت ها اکثرا با کاهش نسبی قیمت مواجه شده اند.
فعالان بازار می گویند: دلیل این اتفاق ثبات و در برخی از موارد کاهش نرخ دلار آزاد است و علاوه بر این برخی از شرکت های عرضه کننده تخفیف های ویژه ای برای مشتریان خود در نظر گرفته اند که این موضوع به کاهش قیمت ها در بازار منجر شده است.
روزبه صمدزاده، یکی از فعالان بازار کامپیوتر ایران با بیان این مطلب که اکثر شرکت های عرضه کننده کالاهایی نظیر تبلت و هارددیسک به قید قرعه به خریداران ارایه می کنند گفت:از آنجا که امکان کاهش قیمت برای بسیاری از شرکت های عرضه کننده کالاهای کامپیوتری وجود ندارد این شرکت ها اقدام به ارایه هدایای دیجیتالی به خریداران کرده و این هدایا را به قید قرعه به خریداران خوش شانس ارایه می کنند. وی افزود: برخی از شرکت ها و فروشگاه ها نیز برای جلب توججه خریداران تخفیف های جزیی برای کالاها در نظر گرفته اند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید موضوع رشد نسبی تقاضا از بازار کامپیوتر گفت: اگر چه تقاضا تا حدودی افزایش یافته است؛ اما این به معنای رونق بازار نسیت. به گفته این فعال بازار، میزان تقاضا نسبت به ماه های قبل که بازار به شدت راکد بود افزایش یافته است؛ اما این افزایش تقاضا در حدی نیست که حتی فعالان بازار هزینه های جاری خود را پرداخت کنند و در حال حاضر اکثر فعالان بازار در تامین هزینه هایشان با مشکل مواجهند.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر امسال هم بازار شب عید را از دست داده ایم و این طور که پیداست با توجه به رشد هزینه های جانبی و افزایش مالیات در سال جدید هم اوضاع به همین منوال است. آنها که امیدی به بهبود اوضاع در سال جدید ندارند می گویند: به نظر می رسد سالی سخت تر در راه است و باید به فکر کاسبی جدیدی باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :