آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69104
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1393 10:51
تعداد بازدید : 1561

مدیرعامل مجتمع فنی تهران در دومین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی ارایه کرد:

مدل شایستگی آفتابگردان، آموزش را در سازمان ها اثربخش می کند

در دومین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی، «نقش آموزش های اثربخش در توسعه شایستگی سرمایه های انسانی» بررسی شد.


فناوران- سعید سعادت رییس شورای سیاست گذاری دومین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی و مدیرعامل مجتمع فنی تهران در مراسم گشایش این کنفرانس گفت: حاصل بیش از 3 دهه فعالیت مجتمع فنی تهران در حوزه آموزش و فعالیت در حوزه تامین نیروی متخصص سازمان ها، وزارتخانه ها و بنگاه های اقتصادی نشان می دهد حلقه مفقوده در آموزش سازمان ها، مدل شایستگی است و بدون این مدل، آموزش ها اثربخش نخواهند بود.
وی افزود: برای حل این مشکل در مجتمع فنی تهران، مدل شایستگی از مطالعات انجمن منابع انسانی امریکای شمالی اقتباس شده است و این مدل را با توجه به فرهنگ حاکم در سازمان ها و بنگاه های اقتصادی ایرانی بومی کرد ه ایم.
سعادت با بیان این که آموزش در سازمان ها، لزوما به معنای سرمایه گذاری نیست گفت: تا زمانی که این آموزش، بدون توجه به شایستگی انجام گیرد، اثربخش نخواهد بود.
رییس شورای سیاست گذاری دومین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی با بیان این که گذر از مدیریت سنتی به مدیریت نوین با چالش هایی روبرو است، توضیح داد: جهانی شدن اقتصاد و تنوع فرهنگی، تغییر و تحول در خواسه ها و نیازها و سلایق ذی نفعان، تغییرات شتابان در فناوری های نوین به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات از قبیل اینترنت و شبکه های جهانی، رسانه های اجتماعی و واقعیت مجازی، شرایط محیطی پیچیده و متنوع با تحولات سریع و رقابتی کسب و کار و طرح اقتصاد با رویکرد دانش بنیان در سند چشم انداز کشور از جمله این چالش هاست.
مدیرعامل مجتمع فنی تهران گفت: الزامات هر سازمان و کشوری، یادگیری مستمر است، چرا که اکنون اگر در هر رشته ای، 6 ماه مطالعه نکنیم، به طور کل در آن رشته عقب خواهیم ماند. اما آموزش اثربخش با چالش هایی روبرواست.
وی افزود: این موانع و چالش ها شامل مشخص نبودن وضعیت مطلوب، نگرش مدیران، متولیان توسعه نیافته، مدیران آموزش گریز و محتوای نامناسب برای افراد نامناسب است.
سعادت سپس به تعریف شایستگی پرداخت و گفت: تعریف شایستگی عبارت است از مجموعه ای از توانایی ها، دانش، مهارت، انگیزش و نگرش کارکنان در جهت عملکرد بهتر شغلی، به منظور ارزش آفرینی و تجربه عالی برای ذی نفعان.
رییس شورای سیاست گذاری دومین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی با بیان این که جنبش شایستگی در دنیا 40 سال پیش آغاز شد گفت: اگر شایستگی را به کوه یخی تشبیه کنیم، قسمتی از کوه یخ که بیرون آب قرار دارد، شامل مهارت ها و دانش افراد می شود که این قسمت بیرونی تنها 15 درصد در شایستگی افراد اهمیت دارد. اما متاسفانه در سازمان های ایرانی تنها ملاک انتخاب افراد، دانش و مهارت است.
وی افزود: اما باید به بخش مهم و یر آب کوه یخ نیز توجه کنیم که شامل ارزش ها، خودانگاره، ویژگی ها و محرک ها است. اکنون در مدیریت نوین، مدیر برای استخدام افراد 10 سوال کلیدی می پرسد که تنها یک سوال آن مربوط به مهارت های فرد است.
مدیرعامل مجتمع فنی تهران گفت: ما در مجتمع برای حل مشکل نبود مدل شایستگی در سازمان های ایرانی، مدل و نرم افزاری را با نام «آفتاب گردان شایستگی» تولید کرده ایم و سازمان ها با استفاده از این محصول، همچون آفتابگردان مستمرا جهت گیری خود را به سمت روشنایی پیش خواهند برد.
سعادت گفت: در این مدل فعالیت های اخلاقی، مدیریت ارتباطات، مهارت های ارتباطی، مشاوره، هدایت و راهبری، اثربخشی فرهنگی و جهانی، ارزیابی حیاتی، هوشیاری کسب  کار و مهارت منابع انسانی به عنوان عوامل اصلی شایستگی در نظر گرفته شده است. هر کدام از این عوامل زیربخش هایی داشته و در کل، 360 رفتار تجزیه و تحلیل شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :