آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69101
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1393 10:46
تعداد بازدید : 786

دانشمندان به ذخیره‌سازی روی DNA می‌اندیشند

اطلاعات جهان در یک قاشق چای خوری

با افزایش حجم عظیم داده ها و اطلاعات، یکی از چالش های ما ذخیره سازی این اطلاعات است. در این راستا دانشمندان به ذخیره سازی روی DNA فکر می کنند. البته این ایده تازه ای نیست و تاکنون خبرهایی از ذخیره سازی یک کتاب یا یک کتابخانه دیجیتال روی DNA شنیده ایم. اما دانشمندان در آخرین تحقیقات خود نشان داده اند که می توان کل اطلاعات جهان را روی یک هارد درایو DNA به اندازه یک قاشق چایخوری کدگذاری کرد.

Quartz- دانشمندان موسسه فناوری فدرال سوییس ادعا می کنند که به طور بالقوه، یک گرم از DNA می تواند ۴۵۵ اگزابایت اطلاعات را ذخیره کند. یک میلیارد گیگابایت اطلاعات برابر یک اگزابایت است و هزار اگزابایت برابر یک زتابایت است.  شرکت EMC  که در حوزه محاسبات ابری و شبکه های گسترده فعالیت می کند، طی گزارشی در سال ۲۰۱۱ اعلام کرده بود کل اطلاعات تولید شده در جهان تاکنون برابر 8/1 زتابایت است. پس با یافته جدید دانشمندان، ما فقط به چهار گرم DNA برای ذخیره سازی این اطلاعات نیاز داریم. چهار گرم DNA به اندازه یک قاشق چایخوری است.  زمانی که می گوییم کل اطلاعات جهان تا سال ۲۰۱۱ یعنی این اطلاعات شامل کل کتاب های افلاطون تا آثار شکسپیر و همچنین همه عکس هایی می شود که کاربران تا سال 2011 روی سرویس هایی همچون اینستاگرام و فیس بوک به اشتراک گذاشته اند.
این در حالی است که بخش عمده اطلاعات جهان مربوط به بعد از سال 2011 می شود و اطلاعات تولید شده بعد از این رشد نمایی دارد و کل اطلاعات جهان تاکنون بیشتر از 8/1 زتابایت است و شاید به چند 10 گرم DNA نیاز داریم.
دانشمندان برای اینکه بتوانندن اطلاعات را روی سلول های DNA ذخیره کنند، باید آنها را به صورت باینری یعنی صفر و یک درآورند.  همانطور که گفتیم، این ایده، تازگی ندارد و دانشمندان دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۲ توانستند یک کتاب را روی یک DNA کدگذاری کنند. تاکنون، کدگذاری اطلاعات روی DNA آسان بوده، ولی کدگشایی و بازیابی اطلاعات ذخیره شده روی آن کار بسیار دشواری است و معمولا اطلاعات بازیابی شده مخدوش و دارای شکاف هستند. زیرا DNA با محیط و دمای پایین اتاق واکنش نشان می دهد و تغییر می کند.  اما دانشمندان موسسه فناوری فدرال سوییس روش جدیدی را برای حفظ اطلاعات روی DNA یافته اند. آنها با DNA رفتاری مشابه یک فسیل می کنند.  آنها DNA نمونه را بعد از کدگذاری اطلاعات، درون یک پوسته و روکش ساخته شده از جنس سیلیکا قرار دادند و در دمای ۱۴۰ درجه فارنهایت برای چندین هفته نگهداری کردند. این روکش از DNA محافظت می کند و اجازه واکنش با محیط و تغییر ساختار یافتن را نمی دهد. سیلیکا یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه است. آنها بعد از چند هفته که به سراغ این DNA رفتند و توانستند اطلاعات کدگذاری شده را بخوانند.
به گفته این دانشمندان اگر DNA در دمای زیر صفر نگه داری شود، برای میلیون ها سال می تواند اطلاعات کدگذاری شده را در خود نگهداری و ذخیره کند. این در حالی است که به گزارش موسسه آرشیو بین المللی امریکا، دیسک های CD و DVD فقط ۲۵ سال عمر مفید دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :