آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68821
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1393 11:54
تعداد بازدید : 1253

آمستردام، میزبان سیرک پهپادها

شهر آمستردام سال آینده، میزبان نخستین سیرک پهپادها با عنوان AIR2015 خواهد بود.

گاردین- نخستین سیرک پهپادهای جهان در هلند برگزار خواهد شد. در این سیرک، ربات های هوایی مجهز به لیز و پروژکتور با حرکات موزون و محیرالعقول خود هنرنمایی خواهند کرد. 
Fjuze، شرکت برپا کننده رویدادهای مختلف، ایده برگزاری این سیرک را داده است. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد: در این سیرک پرانرژی و جالب، پهپادها به صحنه می آیند و با حرکات کاملا هماهنگ و متناسب با موسیقی تماشاگران را سرگرم خواهند کرد. این سیرک به همه مردم جهان امکان می دهد که یک رویداد پر از هیجان و چیزی شبیه به سحر و جادو را تجربه کنند. 
البته این نخستین بار نیست که ایده سیرک پهپادها به ذهن کسی خطور می کند. در ماه سپتامبر گذشته، «سیرک خورشید» (Cirque du Soleil) با همکاری موسسه فناوری زوریخ و گروه Verity Studios فیلمی از یک سیرک ضبط کرد که در آن انسان و پهپادها به هنرنمایی پرداختند.
ویدیوی این سیرک که Sparked نام گرفت، طی سه روز در «صحنه ماشین پرنده» موسسه زوریخ ضبط شد. این فضا دارای سیستم شکار حرکتی، شبکه ارتباطی بی سیم و الگوریتم های پیشرفته اجراکننده نرم افزاری سفارشی برای انجام تخمین و کنترل است. پیش تر، این فضا برای اجرای پهپادهای سازنده یک برج و تعادل یک آونگ به کار رفته بود. در این سیرک، پهپادها بر بالای سر یک انسان حرکت کردند و به حرکات وی پاسخ گفتند. آنها در واقع حرکات از پیش برنامه ریزی شده ای را انجام می دادند.
گرچه 10 پهپاد لامپ مانند در این سیرک حضور داشتند، هر یک از آنها دارای شخصیت خاصی بود که در شیوه حرکت آن منعکس شده بود.
به غیر از این نیز دیزنی در مراسم آتش بازی و خیمه شب بازی خود از شبکه ای از پهپادها استفاده کرد که به جای انسان ها تمامی کارهای این مراسم را با ظرافت و زیبایی خاصی انجام دادند. 
این اقدامات مبتکرانه در حالی شکل می گیرند که پهپادها به ابزار عمومی تبدیل شده اند و در عید کریسمس امسال، این ابزارها با استقبال بسیار زیادی مواجه شد و جزو پرفروش ترین کالاهای فروخته شده در این بازه زمانی بود. 
افزایش کاربری این پهپادها و ترافیک هوایی که این ابزارها به وجود آورده اند باعث شده که اداره هوانوردی فدرال آمریکا برای نظم بخشیدن به آسمان  این کشور قوانین جدیدی را برای استفاده از پهپادهای کوچک تجاری ارایه کند.
مطابق با این قوانین جدید اپراتورهای پهپادهای تجاری باید دارای تاییدیه باشند، پرنده های خود را تنها در روشنایی روز به پرواز درآورند و آنها در معرض دید قرار دهند. 
اگرچه این قوانین در مقایسه با قوانین فعلی محدودیت کمتری دارند، می توانند سرویس های فعلی تحویل کالای مورد استفاده توسط شرکت های بزرگی مانند آمازون یا گوگل را متوقف کنند. با توجه به این قانون جدید نهادهای نظارتی باید بتوانند بدون استفاده از دوربین های چشمی، پهپادهای این شرکت ها را در تمام زمان های حضور در آسمان مشاهده کنند. با این حال مدیران این شرکت ها بر این باورند که الزام قابل رویت بودن پهپادها در آینده نزدیک نادیده گرفته می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :