آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68817
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1393 11:49
تعداد بازدید : 990

خودروی شما هک شده است!

تصور کنید در یک جاده کوهستانی در حال رانندگی هستید و از طریق ارتباط بلوتوثی ضبط خودروی خود موزیک گوش می کنید؛ ناگهان ترمز خودرو عمل نمی کند و خودرو به کنار جاده منحرف می شود. خودروی شما هک شده است! و شما از آن بی خبر هستید.

ایسنا- به نقل از یاهو تک، این کابوسی است که اد مارکی، سناتور ایالت ماساچوست آمریکا در گزارش ترسناکی به آن اشاره کرد و در رسانه خبری بازتاب گسترده ای داشت. شبکه CBS آمریکا اخیرا در یکی از بخش های برنامه “60 دقیقه” نشان داد که هک شدن خودرو تا چه حد می تواند تاثیرگذار و در عین حال
 ترسناک باشد. 
لزلی استال، گزارشگر برنامه در طول گزارش کنترل فرمان و ترمز خودرو خود را از دست می دهد زیرا یک هکر بیرون خودرو با لپ تاپ خود خودروی وی را هک کرده است. اما آیا این اتفاق واقعا می تواند رخ دهد؟ امروزه این اتفاق بعید است، اگرچه هک شدن خودرو امکان پذیر است اما به دانش فنی بسیار زیاد احتیاج دارد که تنها در اختیار تعداد معدودی از استادان دانشگاه و محققان است.
 به گفته کارشناسان این احتمال که خودروی شما هنگامی که در پارکینگ پارک است یا شما در حال راندن آن هستید هک شود، بسیار بسیار پایین
 است. 
خودروی شما از شبکه ای از رایانه های پرقدرت تشکیل شده است. خودرو تعدادی پردازشگر و سیستم های بی سیم دارد که به آن اجازه می دهد که از مسیریابی تا پخش موزیک از تلفن همراه به وسیله بلوتوث تا بخش های ایمنی نظیر ترمز را کنترل کند. همانند هر شبکه ای خودروها برابر نفوذ هکرها آسیب پذیرند.
 این نفوذ می تواند از طریق یک قطعه فیزیکی متصل به خودرو یا راه ترسناک تر ارتباط بی سیم و روی شبکه هایی نظیر شبکه های موبایلی بلوتوث یا وای فای انجام شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :