آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68796
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1393 11:25
تعداد بازدید : 1734

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت:

تحقیق و توسعه شرکت ها از مالیات معاف شد

معاون فناوری وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه پیشنهاد معافیت مالیاتی در زمینه تحقیق و توسعه تقدیم مجلس شده است، گفت: محاسبه هزینه های تحقیقاتی به عنوان هزینه های مالیاتی شرکت ها و دستگاه ها گامی ارزشمند برای نهادینه کردن فعالیت های علمی و پژوهشی است.

خبرگزاری فارس- علی اصغر توفیق در سومین اجلاس مدیران تحقیق، توسعه و فناوری گفت: محاسبه هزینه‎های تحقیقاتی به عنوان هزینه‎های مالیاتی شرکت‎ها و دستگاه‎ها گامی ارزشمند برای نهادینه کردن فعالیت‎های علمی و پژوهشی است، بنابراین در این پیشنهاد جدید خواسته ایم که اگر شرکت‎ها منابع خود را صرف تحقیق و توسعه کرده اند، آن هزینه‎ها جز مالیات آنها محسوب نشود. وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشور 30 تا 40 پژوهشگاه در کشور فعال است، ادامه داد: بحثی که بخش صنعت در وهله نخست به آن نیاز دارد، واحدهای تحقیق و توسعه است پس برای اینکه واحدهای تحقیق و توسعه شکل بگیرد، باید بخش خصوصی را دخیل کنیم. 
توفیق با تاکید بر اینکه هزینه‎های طرح‎های تحقیق و توسعه برای ارزش افزوده بیشتر تا به یک محصولی تبدیل نشود و به فروش نرسد به عنوان سرمایه‎گذاری خودش را نشان نمی‎دهد، اضافه کرد: این می‎تواند مانعی برای تحقیق و توسعه باشد پس به همین جهت محاسبه هزینه‎های تحقیقاتی به عنوان مالیات در لایحه رفع موانع تولید ارایه شده است. وی گفت: محاسبه هزینه‎های تحقیقاتی به عنوان هزینه‎های مالیاتی شرکت‎ها و دستگاه‎ها گامی ارزشمند برای نهادینه کردن فعالیت‎های علمی و پژوهشی است. 
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت تاکید کرد: این موضوع باید با پشتوانه‎های علمی ارایه شود، تا بتوانیم آن را در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسانیم. توفیق با بیان اینکه در خصوص معافیت مالیاتی در زمینه تحقیق و توسعه با وزیر امور اقتصادی و دارایی مکاتبات زیادی شده و شخص طیب نیا با آن موافقت کرده است، افزود: وزیر اقتصاد در پاسخ به این مکاتبات گفته این اقدام خوبی است، اما اینکه چگونه آن را 
تقویت کنیم. 
وی ادامه داد: شرکت‎هایی که دانش فنی ایجاد می‎کنند، نمی‎دانند چگونه آن را قیمت‎گذاری کنند و این کار باید به سرعت به نتیجه برسد و این اقدام سبب توسعه و گسترش فعالیت های پژوهشی و علمی خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :