آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68780
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1393 10:50
تعداد بازدید : 951

حبس هشت متخلف فیسوکی 78 سال کاهش یافت

دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت ۸ جوانی که پیشتر به اتهاماتی همچون اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقدسات از طریق فیس بوک جمعا به ۱۳۲ سال حبس محکوم شده بودند را به ۵۴ سال حبس کاهش داد.

تسنیم- شیما قوشه وکیل مدافع سه نفر از متهمان این پرونده گفت: شعبه 28 دادگاه انقلاب به عنوان شعبه بدوی صادر کننده رای، بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی بیش از حداکثر قانونی حکم داده و هم بر اساس قانون قدیم، مجازات ها را جمع کرده بود به طوری هر کدام از متهمان این پرونده تقریبا به 20 سال حبس محکوم شدند.
وی گفت: شعبه 54 دادگاه تجدید نظراستان تهران در رای خود، جمع مجازات ها را بر اساس قانون مجازات اسلامی جدید نادرست دانسته و با استناد به ماده 134 قانون مجازات اسلامی جدید اعلام کرد با توجه به تعدد جرم، قاضی اجرای احکام حداکثر مجازات قانونی را به طوری که مساعد به حال متهم باشد، تعیین کند.
قوشه افزود: شعبه تجدید نظر، تعیین مجازات را به قاضی اجرای احکام سپرده بود و این خلاف اصول مسلم حقوقی است زیرا قاضی اجرای احکام، فقط مسوول اجرای حکم است نه تعیین مجازات. در نهایت شعبه تجدیدنظر، رای اصلاحی صادر و مجازاتی که باید توسط اجرای احکام، اجرا شود را مشخص کرد.
وکیل مدافع سه نفر از متهمان این پرونده افزود: بر این اساس، شعبه 54 دادگاه تجدید نظر در رای اصلاحی خود، مجازات فریبرز کاردار را 7 سال حبس، مهدی ری شهری 5 سال حبس، مسعود طالبی 7 سال حبس و مجازات 5 متهم دیگر را نیز هر کدام 7 سال تعیین کرده است.
قوشه گفت: اگر در اجرای مجازات این افراد، اتهام توهین به مقدسات درنظر گرفته شود می توان طبق قانون جدید مجازات اسلامی بعد از گذشت یک سوم مدت حبس، تقاضای آزادی مشروط یا تعلیق کرد اما در اجرای مجازات اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی این امکان وجود ندارد. این افراد تعدادی صفحه در فیس بوک را مدیریت می کردند که با حکم دادستانی، دستگیر و بازداشت شدند.
پرونده متهمان در شعبه ششم بازپرسی دادسرای شهید مقدس (دادسرای اوین) مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست، پرونده 27 بهمن ماه سال گذشته برای رسیدگی به شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه ارجاع شد.
اتهامات توهین به مقدسات، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام در بین هشت متهم این پرونده مشترک است. برخی از متهمان نیز علاوه بر موارد یاد شده به توهین به سران قوا، توهین به رهبری و نگهداری سی دی های مبتذل متهم هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :