آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68779
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1393 10:41
تعداد بازدید : 1442

انتشار گزارش‌ تکان دهنده کسپرسکی از آژانس امنیت ملی آمریکا نشان داد:

ایران، قربانی مرموزترین عملیات جاسوسی سایبری

متخصصان امنیت شرکت کسپرسکی در نشست بزرگ تحلیلگران امنیت از کشف یکی از شیوه های قدیمی اما ناشناخته جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) خبر داده اند که براساس این گزارش، ایران بزرگ ترین قربانی این جاسوسی بوده است.آژانس امنیت ملی آمریکا با طراحی بدافزاری خطرناک که خود را به خوبی در هارد دیسک رایانه ها مخفی می کند، توانسته از ۳۰ کشور جهان جاسوسی کند و مهم ترین هدف این جاسوسی ها ایران بوده است.

فناوران- بر اساس گزارش موسسه امنیتی روسی کسپرسکی، بدافزاری که توسط جاسوسان آمریکایی طراحی شده از انعطاف خوبی برخوردار بوده و خود را با مهارت فراوان در داخل هارددیسک های ساخت شرکت های وسترن دیجیتال، سیگیت، توشیبا، آی بی ام، میکرون، سامسونگ و دیگر شرکت های مهم سازنده این محصول مخفی می کند، به گونه ای که شناسایی آن توسط نرم افزارهای امنیتی متعارف ناممکن بوده و از این طریق می توان از میلیون ها رایانه در سراسر جهان جاسوسی کرد و اطلاعات موجود در آنها را به سرقت برد. شرکت های سازنده این هارددیسک ها می گویند اطلاعی از این موضع نداشته اند. برخی از آنها هم حاضر به موضع گیری نشده اند.
کسپرسکی می گوید تاکنون 30 کشور جهان را شناسایی کرده که در آنها رایانه های آلوده به این بدافزار وجود دارد. پس از ایران که رتبه اول آلودگی را به خود اختصاص داده، روسیه در رتبه دوم و پاکستان، افغانستان، هند، چین، سوریه و مالی در رتبه های بعدی هستند. بعد از این کشورها که شدت آلودگی در آنها به شدت بالاست، کشورهای لبنان، یمن، امارات، الجزایر، کنیا، بریتانیا، لیبی، مکزیک، قطر
 و مصر در ردیف کشورهایی با آلودگی متوسط قرار می گیرند.
کشورهای دارای آلودگی اندک هم عبارتند از ترکیه، سومالی، میانمار، آلمان، آفریقای جنوبی، نیجریه، آمریکا، ونزوئلا، سودان، فلسطین، مراکش، مالزی، قزاقستان، عراق، برزیل، اوگاندا، سوییس، سنگاپور، فیلیپین، پرو، فرانسه، اکوادور، بلژیک و بحرین هستند.
ایران و روسیه دو کشوری هستند که تقریبا همه سازمان ها و نهادهای مهم موجود در آنها هدف این حملات قرار گرفته اند. به عبارت دیگر بدافزار مخرب دولت آمریکا، نهادها و موسسات مالی، دیپلماتیک و سفارتخانه ها، بخش های انرژی و زیرساخت های مرتبط، ارتش، صعت مخابرات و ارتباطات، دولت، موسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها، صنایع هوا-فضا و ... را در ایران مورد حمله قرار داده است.
به طور کلی حملات یاد شده بیشتر  علیه نهادهای نظامی، شرکت های مخابراتی، بانک ها، شرکت های بخش انرژی، موسسات تحقیقات هسته ای، رسانه ها و فعالان اسلام گرا صورت گرفته است. جالب آنکه در مورد ایران این حملات علیه نهادها و موسسات اسلامی سازمان دهی نشده است.
برنامه جاسوسی یاد شده شباهت های فراوانی به استاکس نت دارد که چندی قبل از آن برای سازمان دهی حملات سایبری به تاسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران استفاده شد. ظاهرا گستردگی خرابکاری های ناشی از جاسوسی سایبری تازه آمریکا هم در ابعاد استاکس نت بوده است. فعالیت بدافزار مذکور در برخی کشورها از سال 2001 آغاز شده است. این موسسه امیدوار است انتشار گزارش مذکور به شناسایی و پاکسازی این بدافزار در نقاط مختلف جهان کمک کند.
کسپرسکی در گزارش تکان دهنده خود درباره این نرم افزار جاسوسی، به کشور یا کشورهایی که ممکن است در توسعه آن نقش داشته باشند اشاره ای نکرده، اما از ارتباط مستقیم و معنی دار آن با استاکس نت پرده برداشته است. بدافزار ویرانگری که با هدف مختل کردن چرخه غنی سازی در ایران طراحی شده بود و کد مخرب آن به تاسیسات غنی سازی اورانیوم کشور آسیب های جدی وارد کرد.
استاکس نت که پیش تر به عنوان بزرگ ترین و هوشمندترین جاسوس افزار دنیا شناخته می شد که به گمان متخصصان در نتیجه همکاری تنگاتنگ چندین سازمان اطلاعاتی فوق پیشرفته طراحی شده است، حالا اطلاعات تازه منتشر شده نشان می دهد که از تبار این نرم افزار مرموز جاسوسی است.
سخنگوی آژانس امنیت ملی آمریکا اعلام کرده که از انتشار گزارش کسپرسکی باخبر است، اما در محافل عمومی درباره آن اظهار نظر نخواهد کرد.
متخصصان کسپرسکی می گویند تکنیکی که برای جاسازی این جاسوس افزار در هارددیسک ها استفاده شده آن قدر پیشرفته است که توانسته سال ها خود را از همه رادارها پنهان نگه دارد  در حالی که این کد ویرانگر به گونه ای درون نرم افزار پیش فرض هارد (Firmware) جاسازی شده که با هر بار روشن شدن کامپیوتر ، اتوماتیک کد نفوذ به هارد آن را هم اجرا می کند و این یعنی دسترسی به این سیستم متصل به هارد دیسک در همه طول زمان روشن بودن آن میسر است؛ به عبارت ساده تر دسترسی کامل و بی فیلتر به همه اطلاعات ذخیره شده روی دیسک در هر زمانی که مشغول فعالیت است.
کسپرسکی طراحان این کد شگفت انگیز را به خاطر فرمول های بسیار پیچیده ای که در رمزگذاری استفاده کرده اند، «گروه معادله» (The Equation Group) خوانده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :