آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68777
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1393 10:37
تعداد بازدید : 3403

گارانتی دارها و بی گارانتی ها در بازار موبایل

این روزها بازار موبایل با وجود کاهش قیمت گوشی، رونق چندانی ندارد و از هیاهو و شور و شوقی که همیشه بازار موبایل شاهدش بود، خبری نیست. در حالی که هر سال در همین زمان بازار مملو از مشتری بود و به قول فروشندگان بازارشان سکه بود.

اگرچه خرید و فروش نیست، اما بازار همچنان پر است از خبرهای ریز و درشت درباره گوشی موبایل. از قیمت ها گرفته تا کمبود و نایاب شدن برخی گوشی ها در بازار تا تغییر قیمت به دلیل رنگ.
   اختلاف قیمت چندصد هزار تومانی 
اگر سری به بازار موبایل بزنید و قیمت چند مدل گوشی را جویا شوید، حتما اختلاف چند صد هزار تومانی برای گوشی های گارنتی دار و بدون گارانتی برای تان عجیب خواهد بود.در میان همه گوشی های موجود در بازار، گوشی های هوشمند سونی بیشترین اختلاف قیمت را در میان نسخه های گارانتی دار و بدون گارانتی دارند؛  به طوری که نسخه بدون گارانتی گوشی اکسپریا Z3 یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان قیمت دارد، در حالی که نسخه گارانتی دار این گوشی با قیمت دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. به این ترتیب اختلاف قیمت دو نسخه از یک گوشی به حدود ۵۰۰ هزار تومان می رسد. یا نسخه کامپکت این گوشی یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان قمیت دارد و نسخه گارانتی دار آن با ۳۰۰ هزار تومان بالاتر معامله می شود. اختلاف قیمت گوشی اکس‍پریا Z2 در بازار به بیش از ۳۵۰ هزار تومان می رسد و این اختلاف قیمت برای گوشی Z1 به بیش از ۲۰۰ هزار تومان و در گوشی T3 بیشتر از ۱۵۰ هزار تومان است. در میان گوشی های سامسونگ این اختلاف قیمت کمتر است و گوشی گلکسی S5 که پرچمدار این برند کره ای به شمار می رود اختلاف قیمت نسخه گارانتی دار و بدون گارانتی آن حدود ۲۰۰ هزار تومان است. در بین گوشی های هوواوی هم این اختلاف قیمت وجود دارد اما به مراتب کمتر است. از سوی دیگر قیمت گوشی های این برند نسبت به سایر برندها مناسب تر است و در نهایت اختلاف قیمت این گوشی ها کمتر از ۱۰۰ هزار تومان محاسبه می شود. برخی از فعالان بازار این اختلاف قیمت را ناشی از وفور گوشی های قاچاق در بازار می دانند که به شکل غیر رسمی وارد بازار می شوند. این در حالی است که واردات گوشی به شکل رسمی مشمول هزینه هایی می شود که در نهایت باعث افزایش بیش از حد بهای گوشی در بازار می شود. بر این اساس شرکت ها برای گارانتی گوشی ها و در نتیجه تعمیر و تعویض قطعات گوشی مجبورند قیمت گوشی را افزایش دهند.  اما در نهایت با وجود اختلاف غیر منطقی نسخه های گارانتی دار و بدون گارانتی، مشتریان ترجیح می دهند که گوشی ها را بدون گارانتی از بازار تهیه کنند.
  وفور بدون گارانتی ها 
در بازار موبایل کشورمان نمایندگی های بی شماری وجود دارد و هر روز به شرکت هایی که برند جدیدی وارد بازار می کنند اضافه می شود. حتی پیش می آید که برخی از برندها توسط دو یا سه کمپانی گارانتی می شود. اما هنگامی که آمار گوشی های قاچاق و بدون گارانتی در بازار زیادی می شود، این سوال پیش می آید که این همه شرکت گارانتی کننده ای که هر روز بر تعدادشان افزوده می شود چه نقشی در بازار موبایل دارند. در این میان گوشی های اچ تی سی، سونی و سامسونگ بیشترین تعداد گوشی های بدون گارانتی را دارند که در نهایت همه پاسخ ها به وجود گوشی های قاچاق در بازار ختم می شود. بازار قاچاقی که سود کلانی دارد و هیچ وارد کننده رسمی توان رقابت با آن را ندارد.
  گوشی های با گارانتی ال جی
جالب است بدانید که شرکت کره ای ال جی در ایران تنها یک نمایندگی دارد و همه گوشی هایش را با گارانتی یک شرکت وارد بازار می کند. تقریبا هیچ گوشی از این برند نمی توان در بازار به شکل قاچاق یا بدون گارانتی یافت؛ بنابراین مشتریان به راحتی و بدون نگرانی می توانند از هر جایی اقدام به خرید گوشی های ال جی کنند.
  گوشی های ناشناس با گارانتی
نکته جالبی که در این بازار قابل مشاهده است وجود گوشی هایی است که با وجود اینکه ناشناخته اند یا برندهای چینی از گارانتی رسمی برخوردارند. در این میان می توان به گوشی های مارشال، Prestigio، Cat Phone و آلکاتل اشاره کرد که حتی بسیاری از آنها در بازارهای بزرگ هم اقدام به راه اندازی Road Show کرده و گوشی های آنها را به نمایش می گذارند. گوشی های برند GLX هم در بازار با گارانتی ارایه می شوند و تقریبا هیچ گوشی بدون گارانتی از این برند در بازار موجود نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :