آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68774
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1393 10:34
تعداد بازدید : 1083

مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی با حضور رییس جمهور برگزار شد

مراسم روز ملی فناوری فضایی که هر سال 14 بهمن ماه برگزار می شد، دیروز با دو هفته تاخیر با حضور رییس جمهور برگزار شد.

خبرگزاری مهر- این مراسم به دلیل تغییر ساختار سازمان فضایی ایران و پیوستن این سازمان به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با محوریت این وزارتخانه برگزار شد و رنگ و بویی کاملا ارتباطی به خود گرفت به نحوی که در این مراسم علاوه بر تمامی معاونان وزیر ارتباطات و مسوولان شرکت های تابعه این وزارتخانه کارمندان وزارت ارتباطات و شرکت های زیر مجموعه این وزارتخانه حضور داشتند و به نوعی مراسم روز ملی فناوری فضایی شبیه به دورهمی کارمندان وزارت ارتباطات بود و این حضور مسوولان و کارمندان وزارت ارتباطات حضور مسوولان سازمان فضایی را در این مراسم به نوعی به حاشیه برد. در این گردهمایی که معاونان وزیر ارتباطات و مدیران شرکت های تابعه این وزارتخانه از جمله شرکت پست، مرکز تحقیقات مخابرات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات زیر ساخت و سازمان فناوری اطلاعات حضور داشتند. 
  آغاز فاز جدید فناوری فضایی در کشور
محمود واعظی در بزرگداشت روز فناوری فضایی در سالن اجلاس سران گفت: طی یک و نیم سال گذشته گام های خوبی در زمینه فناوری فضایی در کشور برداشته شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در سال های اخیر رقابت و سرمایه گذاری در موضوع ماهواره ها افزایش یافته به طوری که هم اکنون از 1200 ماهواره فعال موجود 50 کشور ماهواره بومی دارند که 9 تا از این کشورها همسایه های ایران هستند.
وی ادامه داد: هر ساله 300 میلیارد دلار از طریق فضا درآمدزایی می شود که 60 درصد آن معادل 190 میلیارد دلار از محل ماهواره ها است.
واعظی با بیان اینکه هم اکنون 20 هزار کانال تلویزیونی در دنیا با 250 ماهواره فعال برقرار هستند، گفت: به دلیل اهمیت موضوع فناوری فضایی اکثر کشورها تلاش دارند در حوزه فضا جایگاهی داشته باشند و از این رو رقابت در این عرصه جدی است. همچنان که هر کشوری که به فناوری فضایی دست پیدا کند می تواند اقدامات علمی موثرتری انجام دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه نگاه ایران به موضوع فناوری فضایی نگاهی بهینه و صلح آمیز است، گفت: از رییس جمهور بابت ساماندهی تشکیلاتی این بخش تشکر می کنم زیرا از این پس قادر خواهیم بود از همه تخصص موجود در کشور در این حوزه به نحو شایسته ای استفاده کنیم.
وی با بیان برنامه های ایران در زمینه فناوری فضایی گفت: برنامه 10 ساله نخست در حال پایان است و در برنامه 10 ساله دوم از همه توان متخصصان برای رسیدن به اهداف به طور جدی استفاده خواهیم کرد. دیگر وقت آن شده که فاز اول برنامه های فضایی کشور که بیشتر جنبه آزمایشی داشت را پشت سر بگذاریم و از فناوری فضایی استفاده ملموس تر کنیم. واعظی تاکید کرد: با توجه به نیاز کشور به خدمات ماهواره ای در این حوزه نیازمند اقدامات جدی هستیم. همچنان که در وزارت ارتباطات نیز احساس می کنیم بدون ماهواره همه امور قابل پیگیری نیست.
  توسعه اقتدار ملی با فناوری فضایی
رییس جمهور هم در این گردهمایی گفت: کشوری که دارای دانش هوافضاست، در واقع اقتدار ملی خود را توسعه داده است.
حسن روحانی گفت: ملت ایران و دانشمندان و محققین ما در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و بخش صنعت و ماهواره بر مصمم هستند تصمیماتی قاطع برای پیشرفت و برای سلطه بر این فناوری بگیرند.
وی افزود: قرآن مجید به ما می گوید شما می توانید از همه قطرهایی که در فضا وجود دارد عبور کنید. البته این عبور، عبور آسانی نیست و باید در آن نفوذ کرد و این بدان معناست که در این مسیر با موانع مختلف مواجه هستیم و باید از موانع به سمت اهداف حرکت کرد.
روحانی اضافه کرد: برای این کار نیاز به سلطه و تسلط بر علوم هستیم که این امر نیازمند برنامه ریزی، هدف یابی و هم دستیابی به همه اهداف است. رییس جمهور افزود: امروز در مجموعه دانش فضایی همه تحقیقات را که در کنار هم قرار می دهیم برای ما روشن می شود که چه می خواهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :