آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6873
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1390 9:16
تعداد بازدید : 476

تسهیلات یارانه‌ای اصناف پرداخت نشد

نگرانی واحدهای صنفی از باز نشدن بسته حمایتی اصناف

رییس شورای اصناف کشور با بیان اینکه تسهیلات یارانه ای اصناف تولیدی در مرحله اول اجرای هدفمندی یارانه ها پرداخت نشد، گفت: برای اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها باید معایب و محاسن مرحله اول مشخص شود و قبل از آنکه فاز دوم اجرا شود آسیب شناسی مناسب در این خصوص انجام گیرد.

فناوران- قاسم نوده فراهانی روز گذشته در یک نشست خبری گفت: در حوزه اصناف ۶۰۰ هزار واحد انرژی‌بر و ۲۰۰ هزار واحد توزیعی انرژی‌بر وجود دارد که اینها بازوهای تولید‌کنندگان بزرگ هستند.
وی اضافه کرد: دغدغه‌های روانی مرحله اول قانون در گام دوم آن وجود ندارد و به نظر می‌رسد گام دوم هدفمند‌کردن یارانه‌ها بهتر اجرا شود.
وی با تاکید بر اینکه به جرات می‌گویم اصناف در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها هیچ مشکلی نداشته‌اند، افزود: در فاز دوم باید به تولید، توجه بیشتری شود و در خصوص قیمت تمام شده تسهیلات و اصلاح و بازسازی ماشین‌آلات تولیدی اقدامات لازم صورت گیرد.
نوده فراهانی با بیان اینکه باید در فاز دوم تسهیلات کم بهره برای بازسازی واحدها ارایه شود گفت: اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها منجر به شفاف‌سازی می‌شود و این خواست 85 درصد مردم است.
وی با بیان اینکه هنوز تسهیلات یارانه‌ای اصناف داده نشده است، گفت: اگر این تسهیلات داده نشود صنوف تولیدی با مشکل مواجه می‌شوند.
رییس شورای اصناف کشور گفت: همایش گام دوم هدفمندی یارانه‌ها فردا از ساعت ۹ تا ۱۲ در سالن کنفرانس شماره یک نمایشگاه بین‌المللی برگزار و دغدغه‌های روسای مجامع امور صنفی کشور در حضور مسوولان مطرح می‌شود.
در همین حال عباسعلی بصیرت، عضو شورای اصناف کشور، نیز پیش از این با انتقاد از باز نشدن بسته‌های حمایت از اصناف در اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‎ها و حباب موجود در بازار سکه و ارز گفت: باید در اجرای فاز دوم این قانون سنجیده عمل کرد، چراکه یک حرکت اشتباه، تمام دستاوردها را بر باد می‌دهد.
وی با اشاره به ضرورت در نظر گرفتن الزامات فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در حوزه اصناف کشور گفت: با توجه به اینکه حدود 18 درصد از تولید ناخالص کشور در اختیار اصناف است و اغلب آنها نیز، تولیدی و یا خدمات فنی هستند و بخش توزیع نیز نقش مکمل آنها را دارد، باید توجه ویژه‌ای برای اجرای موفق فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها به آنها صورت گیرد.
عضو شورای اصناف کشور افزود: در اجرای فاز نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها، اصناف در گوشه و کنار کشور خط مقدم بودند و در شهرهای مختلف نیز، اغلب واحدهای صنفی تولیدی و خدمات فنی در این راه همراهی لازم را صورت دادند، اما متاسفانه با قبض‌های بسیار بالای گاز و برق مواجه شدند و همین امر، کار را سخت کرد.
وی با انتقاد از پرداخت نشدن بسته حمایتی به اصناف کشور تصریح کرد: اغلب واحدهای توزیعی به یخچال‌ها و یا فریزرهای صنعتی مجهز هستند که برای رفع مشکل قبوض‌بالای آنها، مذاکراتی با ادارات برق استان صورت گرفته تا بتوان، برق واحدهای دارای پروانه کسب و تولید را از تجاری به صنعتی تبدیل کرد.
به گفته بصیرت، در این میان تلاش ما این بوده است که تمامی واحدهای تولیدی و خدمات فنی به ابزارهای مدرن مجهز شوند تا مصرف برق آنها تا حد امکان کاهش یابد. این اقدام تا حدودی در برخی استان‌ها صورت گرفته و نتیجه‌بخش نیز بوده است.
وی با تاکید بر اینکه واحدهای تولیدی نیاز به حمایت‌های بیشتری دارند، ابراز امیدواری کرد تا به زودی بسته حمایتی و وام‌هایی که قول آنها داده شده بود، در اختیار اصناف در سراسر کشور قرار گیرد تا با مدیریت صحیح و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، بهره‌وری اصناف افزایش یابد و چرخ تولید آنها بچرخد؛ این در حالی است که نباید از رونق بازار و عدم رکود غافل بود.
رییس کمیسیون طرح و برنامه ریزی و بودجه شورای اصناف کشور با اشاره به اینکه بازار هدف سلیقه و درآمد متفاوتی نسبت به قبل دارد، گفت: امروز دیگر شیوه انبار کردن پاسخگو نیست و هرچه تولید افزایش یابد، هزینه کاهش می‌یابد.وی با اشاره به حباب موجود در بازار دلار و طلا گفت: این حباب بر روی تولید تاثیرگذار بوده و قیمت مواد اولیه را به شدت افزایش داده است. بنابراین بهتر است هر چه زودتر طبق گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی به قیمت مرجع در اختیارشان قرار گیرد تا اصناف کمتر آسیب ببینند.
بصیرت ادامه داد: همچنین قرار بود در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، یارانه دریافتی دهک‌های پایین افزایش یابد که به نظر می‌رسد با یک شیب ملایم باید به سمت اجرای این قانون رفت؛ چرا که با یک حرکت سریع ممکن است همه زحمت‌هایی که تا به امروز در فاز اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها کشیده شده است از بین برود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :