آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68723
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1393 11:23
تعداد بازدید : 1156

برای تشویق دولت پکن به تسهیل کسب‌و‌کار

گیتس با وزیر فناوری چین ملاقات کرد

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و مدیرعامل سابق این شرکت با وزیر فناوری چین ملاقات کرد. بیل گیتس در حالی با وزیر فناوری چین ملاقات کرد که چند روز پیش گروه های فعال فناوری آمریکا در مورد آسیب های ناشی از سیاستگذاری های چین روی کسب وکارهای خود ابراز نگرانی کرده بودند.

نسترن صائبی
بیل گیتس به عنوان نماینده بنیاد بشردوستانه بیل و ملیندا گیتس در ملاقات با وان گنگ، وزیر علوم و فناوری چین درباره هماهنگی های لازم در زمینه فناوری و «توسعه نوآوری» بحث و گفت وگو کردند. 
در این گفت وگو، صحبتی از شرکت مایکروسافت نشد؛ در حالی که گیتس همچنان یکی از اعضای هیات مدیره این شرکت به شمار می رود و یک سوم زمان خود را صرف مشاوره دادن به مدیرعامل جدید این شرکت یعنی ساتیا نادلا در زمینه فناوری می کند. 
در این ملاقات، علاوه بر نوآوری، درباره تغییراتی در قانونگذاری چین صحبت کردند که تاثیرات مستقیمی روی کسب وکارهای تمامی شرکت های فناوری در این کشور گذاشته است. چین قوانین جدیدی را برای مقابله با انحصار تصویب و مالیات های جدیدی را برای شرکت های خارجی فعال در این کشور وضع کرده است که دست و پای این شرکت ها را به کل می بندد. 
به گفته گروه های فعال در صنعت فناوری آمریکا، با سیاستگذاری های اخیر چین در ماه های اخیر، شرکت های فناوری آمریکایی با مشکلات عدیده ای برای فعالیت در این کشور دست و پنجه نرم می کنند. هفته گذشته نیز لابی های تجاری آمریکا با اشاره به اینکه سیاست های جدید چین به فرصت های بازار خارج از آمریکا و مشاغل آمریکا آسیب خواهد رساند، از کاخ سفید درخواست کردند که برای متعادل کردن سیاست های چین در زمینه امنیت سایبری چاره ای بیندیشد. گروه های فناوری آمریکا حتی در 28 ژانویه گذشته نیز در نامه ای به پکن در مورد این سیاست ها هشدار داده بودند. علاوه بر این، شرکت های خارجی به غیر از آمریکا نیز از صدماتی که از این قانونگذاری های جدید چین متحمل خواهند شد، هشدار داده اند. 
ساتیا نادلا نیز در ماه سپتامبر گذشته با درخواست از دولت چین برای بررسی وضعیت ضد انحصاری مایکروسافت، گفت: این شرکت کاملا هماهنگ با اداره صنعت و تجارت دولت آمریکا کار می کند و مایکروسافت در تابستان گذشته به عنوان بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان مورد بررسی این اداره قرارگرفته است. 
گفتنی است که دولت چین در ماه سپتامبر گذشته با تعیین مهلتی 20 روزه خواستار توضیح شرکت مایکروسافت درباره انحصار خود شد. گروه کارشناسی اداره کل صنایع و بازرگانی چین در نخستین روز از ماه سپتامبر به بررسی پرونده ضد انحصاری از چن شی، معاون اجرایی شرکت مایکروسافت و 
همراهانش پرداخت.
این اداره از شرکت مایکروسافت خواست در طول 20 روز مسایل مربوط به انحصار سرور ویندوز و نرم افزار اداری آفیس توضیح کتبی بدهد. این بررسی ها پس از آن صورت می گیرد که در ماه ژوئن سال گذشته میلادی برخی موسسات چینی گزارش داده بودند که شرکت مایکروسافت به تخلف قانون ضد انحصاری چین مشکوک است.
در این راستا اداره کل صنایع و بازرگانی چین این مورد را بررسی کرده و در ماه ژوئن سال جاری پرونده ای علیه مایکروسافت تشکیل داد، اطلاعات مربوط به تحقیقات نیز براساس روند کاری منتشر شد. 
جریمه بی سابقه برای کوالکام
یکی از نمونه های بارز مشکلات قوانین جدید چین برای شرکت های خارجی فعال در این کشور، جریمه 900 میلیون دلاری کوالکوم، شرکت آمریکایی تولید کننده لوازم و تجهیزات تلفن همراه توسط دولت چین است.
شرکت کوالکام آمریکا یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده تراشه و پردازنده های تلفن همراه است که گفته می شود دلیل جریمه شرکت مورد نظر، درپی تحقیقات ضدتراست و انجام فعالیت های انحصاری از سوی این شرکت اعمال شده است.
کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که این شرکت را 6 میلیارد و 88 میلیون یوان (برابر با حدود 975 میلیون دلار) به دلیل انحصار بازار جریمه کرده و شرکت یاد شده موظف به پرداخت مبلغ فوق به دولت چین است.
این مبلغ جریمه شرکت کوالکام از مجموعه جریمه های شرکت های خارجی در سال گذشته در چین بیشتر است و رکوردی جدید ایجاد کرده است. شرکت کوالکام در پی آن اعلام کرد که حکم جریمه کمیته اصلاحات و توسعه چین را اجرا کرده و سیستم بازرگانی خود را در چین اصلاح می کند.
در نوامبر سال 2013، کمیته ملی اصلاحات و توسعه چین بازرسی و رسیدگی ضد انحصاری شرکت کوالکام را آغاز کرد و در این راستا با تخلفاتی از سوی این شرکت روبه رو شد.
کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین همچنین در بیانیه ای اعلام کرد که روش اتخاذ شده از سوی شرکت مخابراتی و ارتباطی کوالکام، ضمن آسیب رساندن به علایق و حقوق مصرف کنندگان، قوانین ضد انحصاری چین را دچار خدشه کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :