آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68719
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1393 11:12
تعداد بازدید : 1097

از کیف پول الکترونیکی چه خبر؟

مدیر عامل شاپرک: 76 درصد پرداخت‎ها زیر 10 هزار تومان است

موضوع کیف پول الکترونیکی از آن دست مسائلی است که سال‎هاست در نظام بانکی روی آن بحث می‎شود. هر از گاهی نام‎های جالبی روی آن گذاشته می‎شود اما دریغ که این نام‎های زیبا رخ نمی‎نماید. با اینکه 24 اردیبهشت ماه سال 92 هم در جلسه شورای پول و اعتبار در این مورد بحث و بررسی شکل گرفت و بانک مرکزی به اجرا و راه اندازی سریع‎تر سامانه‎ای برای مدیریت این بخش موظف شد. اما نتیجه تا به حال فقط طراحی یک اسم بوده است.

فناوران - «کیپا 2» قرار بود برای مدیریت الکترونیکی پرداخت‎های خرد به کمک مردم و نظام بانکی بیاید که تا به حال نیامده و اگر در جاهایی اجرایی شده حضورش کم‎رمق‎تر از آن بوده که به چشم بیاید. این در حالی است که همان زمان سید محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی با بیان به این که کیف پول الکترونیکی (کیپا) ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیکی است که به صورت با نام و مبتنی بر فناوری‎های نوین ارتباطی در دو نوع پول مجازی و پول مبتنی بر تراشه صادر می شود، گفته بود : کاربری «کیپا» در مبادلات با مبالغ ریز بوده و وابستگی مستقیم به حساب بانکی و نیاز به ثبت در سامانه های حسابداری بانکی ندارد. همچنین پردازش الکترونیکی آن به صورت برون خطی به لحاظ اتصال به زیرساخت شبکه بانکی می باشد.
وی با  بیان به این نکته که خدمات پرداخت الکترونیکی سیار، گستره وسیعی از فعالیت‎های مالی را در بر می‎گیرد که تحت قوانین مالی از طریق کیف پول الکترونیکی و دستگاه‎های قابل حمل مانند گوشی تلفن همراه، گوشی هوشمند، تبلت انجام می‎شود، گفته بود: فناوری پرداخت سیار می‎تواند برای انتقال پول بین افراد نیز به کار رود.
  زمان مناسب کی فرا می‎سد؟
حرف‎های نقل شده از دبیر کل بانک مرکزی مربوط به دومین ماه سال 1392 است. روز گذشته هم محسن قادری مدیر عامل شرکت شاپرک در جریان یک مصاحبه بلند با سایت بانکداری الکترونیک به موضوع کیف پول الکترونیکی اشاره کرده است. 
او در پاسخ به پرسشی در این باره گفته است: کیف پول نیز جزو برنامه‎هایی است که بانک مرکزی برروی آن تمرکز دارد و ما هم در حال مطالعه و برنامه‎ریزی‎های لازم هستیم تا در زمان مناسب برای استفاده عموم آن را عملی و پیاده سازی کنیم.  خواننده این اظهارات اگر آن را با صحبت‎های مقام دیگر بانکی مقایسه کند متوجه گذشت حدود 2 سال زمان نمی‎شود و فکر می‎کند همزمان با هم بیان شده است. این نشان می‎دهد که برنامه‎ریزی برای اجرایی کردن این طرح چقدر کند پیش رفته است و سوال این است که زمان مناسب برای اجرایی کردن این طرح به صورت جدی کی فرا می‎رسد؟ 
  افزایش پرداخت‎های خرد 
یکی از موضوعاتی که لزوم  حرکت سریع‎تر در  زمینه به سامان رساندن کیف پول الکترونیکی در کشور را تایید می‎کند. افزایش پرداخت‎های خرد است. 
مدیر عامل شاپرک در مصاحبه مورد اشاره در این باره گفته است:  با بررسی‎هایی  که در رابطه با کل تراکنش‎های اتفاق افتاده از بدو تولد شاپرک انجام شده؛ به این نتیجه رسیده‎ایم که 26 درصد آن‎ها مبلغی پایین‎تر از دو هزار تومان است و پنچاه درصد تراکنش‎های ما مبلغی کمتر از ده هزار تومان هستند؛ پس این آمار میزان اقبال و اعتماد عمومی را در ارتباط با پرداخت های خرد نشان می‎دهد. 
 این مقام بانکی اضافه کرده است : حرکت ما به سمتی است تا بانکداری و پرداخت الکترونیکی برای استفاده عموم بسیار سهل و راحت شود. زیرا مردم اکنون برای ثانیه‎ها هم برنامه‎ریزی دارند و قدرت تحمل‎شان در برابر اتلاف زمان کاهش یافته است. اما با وجود این حرف‎های زیبایی که برخی مسئولان هر از گاهی بیان می‎کنند حرکت به سمت تکمیل‎ زیر ساخت‎های مورد نیاز کندتر از 
حد انتظار است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :