آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 68694
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1393 10:29
تعداد بازدید : 906

قنبری: کاش مخابرات را یک ریال واگذار می کردند اما درست

معاون برنامه ریزی وزارت ارتباطات درباره واگذاری مخابرات گفت: بعد از تصویب سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در سال 1385، مساله خصوصی سازی مخابرات بدون مطالعه و بدون آماده سازی ساختار تبدیل انحصار دولتی به خصوصی انجام شد. اما کاش در آن زمان مخابرات یک ریال واگذار می شد اما واگذاری آن با شکل درست صورت می گرفت.

ایسنا- برات قنبری افزود: از زمانی که مخابرات واگذار شد برنامه های توسعه آن دستخوش تغییر شد؛ پیش از آن تا زمان دولتی بودن این شرکت سالانه حدود دو هزار میلیارد تومان در این بخش سرمایه گذاری صورت می گرفت اما با واگذاری این شرکت نه تنها میزان سرمایه گذاری کاهش یافت بلکه به علتپرداخت حق امتیاز و تقسیم و پرداخت سود سهام شرکت مخابرات برای پرداخت اقساط خریداری شده از منابع این شرکت خارج شد و امروزه با بحران فرسودگی شبکه و به روز نبودن خدمت رسانی و کیفیت نامناسب مواجه هستیم.
وی ادامه داد: در آن سال ها برای واگذاری مخابرات رقم هایی در حدود 50 تا 120 هزار میلیارد تومان پیش بینی شد و در این میان رقم 120 هزار میلیارد تومانی بر اساس رفتارهای بین الملل مطرح شد؛ هر مشترک ارزش بورسی معادل هزار دلار دارد، شرکت مخابرات 20 میلیون مشترک ثابت و همراه و با داشتن همه مجوزها ارزشی معادل 50 میلیارد دلار که معادل 50 هزار میلیارد تومان می شد در نظر گرفت که البته این رقم با دلار هزار تومانی آن سالها محاسبه می شد و با توجه به قابلیت گسترش شبکه تا 120 میلیون مشترک و سرویسها و خدمات جدید تا 120 میلیارد دلار تخمین زده می شد.
معاون وزیر ارتباطات عنوان کرد: حال این که مخابرات با چه قیمتی واگذار شد اهمیت چندانی ندارد اما موضوع مهم آن است که ما با این شیوه واگذاری انحصار یک شرکت را از بخش دولتی خارج کرده و به بخش خصوصی سپرده ایم. اکنون این موضوع مشکلات متعددی را در زمینه فعالیت برخی شرکت ها از جمله شرکت های PAP ایجاد کرده است چرا که در این حوزه فرصت مساوی در اختیار شرکت هایی که با یکدیگر رقابت دارند قرار نمی گیرد.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :