آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6856
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1390 8:22
تعداد بازدید : 1128

پیش‌بینی محققان برای 30سال بعد

کاشت مغز انسان در سر روبات انسان نما

زمانی که استیو جابز سال گذشته میلادی درگذشت، لطیفه ای بین همه باب شده بود که این مرد با وجود تمامی کارهایی که برای شکل دادن به فناوری مدرن انجام داده است، هیچ از یادها نمی رود و گویا هیچ وقت نمی میرد. می توان این طور تصور کرد که استیو جابز خود را در سیستم عامل مک و کلا محصولاتش منتقل کرده و برای همیشه در کنار ما زندگی خواهد کرد. شاید این حرف ها تا حدودی مسخره آمیز باشد، اما بهتر است پیش بینی هایی که به تازگی شده را بخوانید و بعد قضاوت کنید.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: PopSci

در همایش "بین‌المللی آینده جهان در سال 2045" که در 17 فوریه گذشته در مسکو برگزار شده بود، دمیتری ایتسکوف، غول رسانه‌ای 31 ساله گفت که قصد دارد نوعی نامیرایی را ایجاد کند و برای ابتدای کار می‌خواهد روباتی را بسازد که با مغز انسان کار می‌کند. در واقع وی می‌خواهد مغز یک انسان را به یک روبات انسان‌ نما پیوند بدهد و عملیات جراحی کاشت را با روشی که در آن آگاهی انسان به یک روبات انسان‌ نما منتقل می‌شود، جایگزین کند.
وی معتقد است که تا 10 سال آینده از فاز اولیه پروژه پیوند مغز انسان به روبات گذر خواهد کرد و به هدف نهایی خود یعنی پیوند آگاهی کامل انسان روی بدن روبات برسد. البته وی معتقد است که تا 30 سال دیگر این کار عملی نیست. از نظر ایتسکوف، اگر لحظه‌ای تمامی چالش‌های مربوط به فناوری را کنار بگذاریم، دو مساله باقی می‌ماند. نخست اینکه آیا فازهای نهایی این پروژه مسخره به نظر خواهد رسید؟ فاز نخستین این پروژه کاملا ممکن و توجیه‌پذیر است و به نظر ایتسکوف این کار انجام شده است. اما جهش به فاز دوم یعنی انتقال قدرت ذهن انسان به یک روبات ماشینی واقعا کار دشواری است. ولی اگر بخواهیم این پروژه حتی تا 30 سال آینده به فاز نهایی خود برسد، مجبور خواهیم بود که امکان دیگری را نیز محقق کنیم؛ بسیاری از افرادی که هم‌اکنون زنده هستند دوست دارند که در زندگی‌شان از این فناوری استفاده کنند. بر این اساس، دنیای وحشتناکی خواهد شد.
به هر حال محققان به فاز اول این پروژه که ساخت یک روبات قابل کنترل با مغز انسان است، دست یافته‌اند. در واقع، در DARPA محققات در حال مطالعه روی پروژه‌ای با نام آواتار هستند و پنتاگون امید دارد که از این طریق رابط کاربری ماشین- انسانی ساخته شود که به سربازان امکان می‌دهد با ذهن خود ماشین‌های دو پای انسان‌نما را کنترل کنند و آنها را به جای خود به میدان نبرد بفرستند. علاوه بر این، پروژه‌های دیگری نیز همانند ساخت اندام مصنوعی پزشکی وجود دارند که در آنها سیستم عصبی انسان می‌تواند با اندام‌های مصنوعی ارتباط برقرار کند و آنها را حرکت بدهد.
در واقع، ایتسکوف مرز مشخصی میان آنچه محققان هم‌اکنون به آن دست یافته‌اند و رویاهای خودش درباره آمیختگی کامل آگاهی انسان و روبات‌ها کشید و محققان هم‌اکنون باید موانع فناورانه میان این دو را از بین ببرند.

در چند قدمی فناوری‌هایی که به مغز نفوذ می‌کنند
دانشمندان بریتانیایی معتقدند که فناوری‌هایی که می‌توانند به مغز نفوذ کرده و امکان کنترل جنگ‌ا‌فزارها را از طریق ذهن به وجود آورند، به واقعیت نزدیک‌تر شده‌اند. محققان باور دارند "سرپوش تفکر" جدید می‌تواند نیروی ابر انسانی ایجاد کرده و قابلیت تمرکز انسان‌ها و یا کنترل ذهنی جنگ‌افزارها را ارتقا دهد.
گروهی از اخلاق‌گرایان بریتانیایی در حال بررسی جنبه اخلاقی ابداعاتی هستند که به واسطه استفاده از توانایی‌های مغزی، کاربردی می‌شوند. هیات اخلاق زیستی "نوفیلد" یا NCB گروه نظارتی را برای ارزیابی خطراتی که چنین فناوری‌هایی می‌توانند در پی داشته باشند به وجود آورده‌اند. با در نظر گرفتن احتمال درگیری‌ها و جنگ‌های آینده، این هیات مستقل در تلاش است تا آنچه را منجر به محو شدن خطوط و مرزهای میان انسان‌ها و ماشین‌ها می‌شوند
تعیین کنند.
کاربردهای این فناوری‌ها از طیف گسترده‌ای، از پزشکی گرفته تا جنگ‌افزار و ارتقای توانایی‌های انسانی برخوردارند و برخی از تکنیک‌های این فناوری‌ها از قبیل شبیه‌سازی مغزی عمیق در حال حاضر مورد استفاده هزاران بیمار قرار گرفته است. این هیات نظارتی در تلاش است که دریابد آیا گرفتن تصمیمی تحت تاثیر تراشه الکترونیکی که در مغز کار گذاشته شده می‌تواند منجر به از بین رفتن حس مسوولیت پذیری در میان کاربران شود؟ به گفته توماس بالدوین، محقق دانشگاه یورک که رهبری این مطالعه را به عهده دارد، مداخله درعملکرد مغز همواره بیم و امید را به همراه یکدیگر برانگیخته است؛ امید درمان بیماری‌های مرگبار و ترس از عواقبی که تلاش برای ارتقای حافظه انسان بیش از آنچه به صورت طبیعی
 در توان دارد.
NCB که قصد بررسی موضوعات اخلاقی پیشرفت‌های جدید در بیولوژی و پزشکی را دارد، بر روی سه بخش از فناوری‌های نورونی که منجر به تغییر مغز خواهند شد تمرکز خواهد داشت. این بخش‌ها متشکل از سطح مشترک مغز-کامپیوتر، تکنیک‌های شبیه‌ساز نورونی مانند شبیه‌سازی مغزی عمیق و درمان مبتنی بر سلول‌های بنیادین نورونی خواهند بود. این تکنولوژی‌ها در حال حاضر در مراحل مختلف توسعه قرار دارند تا در درمان بیماری‌های مختلف از قبیل پارکینسون، افسردگی و سکته مغزی به کار گرفته شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :