آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6855
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1390 8:19
تعداد بازدید : 667

سلطانخواه خبر داد:

عبور صادرات دانش بنیان از مرز 2/1 میلیارد دلار

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری میزان صادرات محصولات دانش بنیان در سال جاری را بیش از 800 میلیون دلار ذکر کرد و گفت: برای سال 91 تکلیف شده است تا میزان صادرات محصولات دانش بنیان از مرز 2/1 میلیارد عبور کند.

فناوران-  دکتر نسرین سلطانخواه در حاشیه نشست تخصصی کمیته صادرات محصولات دانش بنیان در جمع خبرنگاران با اشاره به میزان صادرات محصولات دانش بنیان افزود: میزان صادرات محصولات دانش بنیان در سال 89 حدود 625 میلیون دلار و در سال 90 از مرکز 800 میلیون دلار گذشته است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با معاون اول رییس جمهوری، اظهار داشت: در این جلسه تکلیف شد که میزان صادرات کالا و محصولات دانش بنیان در سال 1391 از 2/1 میلیارد دلار عبور کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات کالا و محصولات دانش بنیان و خدمات فنی – مهندسی حدود 5/2 میلیارد دلار است، یادآور شد: محصولات دانش بنیان صادر شده در کلیه زمینه‌های فناوری بوده است.
حمایت معاونت علمی از صادرکنندگان کالاهای دانش بنیان
سلطانخواه از حمایت‌های این معاونت از صادرات محصولات و کالاهای دانش بنیان خبر داد و اضافه کرد: این معاونت علاوه بر اعمال حمایت‌هایی در زمینه عرضه محصولات دانش بنیان در در نمایشگاه‌های تخصصی، تلاش می‌کند تا این محصولات بتوانند استاندارد بین المللی یا کد HS را برای ورود به بازارهای بین‌المللی دریافت کنند.
وی ایجاد سامانه‌های صادراتی در گمرکات کشور با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت را از دیگر تسهیلات نام برد و خاطر نشان کرد: اعطای وام به شرکت‌های موفق در عرصه ارایه کالا و خدمات دانش بنیان از دیگر تسهیلاتی است که برای صادرات محصولات در نظر گرفته شده است.
 
ایجاد اتحادیه تولید کنندگان دانش بنیان
رییس بنیاد ملی نخبگان ایجاد اتحادیه صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان دانش بنیان را دیگر برنامه‌های این معاونت برای حمایت از صادرات کالاهای دانش‌بنیان دانست و یادآور شد: با تشکیل این اتحادیه می‌توان منافع شرکت‌ها را در صادرات کالاهای خود تضمین کرد.

ساخت ماهواره‌های با برد هزار کیلومتر
رییس سازمان صنایع هوا فضا از تلاش کشور برای ساخت ماهواره برهایی با برد هزار کیلومتر خبر داد و گفت: پس از پایان‌ برنامه پنجم توسعه امیدوارم هستیم بتوانیم ماهواره‌هایی را در مدار ژئو (36 هزار کیلومتر) قرار دهیم.
 سردار مهدی فرحی در حاشیه نشست کمیته تخصصی صادر کنندگان محصولات دانش بنیان در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌های این سازمان در حوزه فضا افزود: در برنامه پنج ساله پنجم توسعه طراحی و ساخت ماهواره برهایی با برد هزار کیلومتر را در دستور کار قرار دادیم. این ماهواره برها، قرار است ماهواره‌هایی با وزن هزار کیلوگرم را در مدار هزار کیلومتری قرار دهند.
 
رییس سازمان صنایع هوافضا ارسال ماهواره به مدار ژئو را از دیگر برنامه‌های این سازمان نام برد و اظهار داشت: پس از پایان برنامه پنجم توسعه امیدواریم بتوانیم با اجرای پروژه‌های تحقیقاتی به مدار ژئو که 36 هزار کیلومتری است، دست یابیم.
وی با اشاره به آخرین وضعیت سند هوافضا، خاطرنشان کرد: سند جامع هوافضای کشور در چهار حوزه هوایی، هوانوردی، فضایی و توسعه فناوری‌های هوافضایی تدوین و به معاونت علمی ریاست جمهوری ارسال شده است.
فرحی با تاکید بر اینکه در این سند وضعیت موجود و وضعیت مطلوب ترسیم شده است، ادامه داد: ره نگاشت رسیدن به وضعیت مطلوب در حوزه هوافضا نیز در این سند ارایه شده است.
رییس سازمان هوافضا از پیگیری‌های این سازمان برای تصویب این سند خبر داد و یادآور شد: در تلاش هستیم تا این سند در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

اعطای تسهیلات به استادان پژوهشگر
قایم مقام بنیاد ملی نخبگان از تقدیر و معرفی 40 استادان برجسته و پژوهشگر در روز سه شنبه 16 اسفندماه در حضور رییس جمهور خبر داد و گفت: این استادان از میان سه گروه اعضای پیوسته فرهنگستان‌ها، چهره‌های ماندگار و استادان نمونه کشوری انتخاب شده‌اند.
دکتر سعید سهراب‌پور در ادامه نشست کمیته تخصصی صادرات محصولات دانش بنیان در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح اعطای جایزه علامه طباطبایی به استادان برجسته کشور، توضیح داد: یکی از مفاد اساسنامه بنیاد ملی نخبگان تقدیر و معرفی استادان برجسته کشوری است که تاکنون مانده بود.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از اجرای این بند از اساسنامه بنیاد خبر داد و اظهار داشت: برای انتخاب استادان برجسته سه گروه اعضای پیوسته چهار فرهنگستان، چهره‌های ماندگار و استادان نمونه کشوری در نظر گرفته شد.
وی با بیان اینکه این سه گروه جمعیتی حدود 400 نفری را تشکیل می‌دهند، ادامه داد: بر اساس ضوابط خاص از میان این تعداد تاکنون 40 نفر انتخاب شده‌اند.
سهراب‌پور اضافه کرد: این افراد در حضور رییس جمهور تقدیر می‌شوند، ضمن آنکه از تسهیلات بنیاد با ظرفیت علمی و پژوهشی، نیز برخوردار خواهند شد.
وی با اشاره به جزییات تسهیلات بنیاد ملی نخبگان به استادان برجسته، خاطر نشان کرد: از آن جمله می‌توان به پذیرش دانشجویان پسادکتری از سوی این استادان اشاره کرد. علاوه بر آن این استادان برای اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک می‌توانند از خارج مهمان پژوهشی دعوت کنند و بنیاد ملی نخبگان مخارج آن را تقبل خواهد کرد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان وام مسکن و اعطای گرنت پژوهشی را از دیگر تسهیلات بنیاد نام برد و افزود: مبالغ این تسهیلات نهایی نشده است و متعاقبا جزییات آن اعلام خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :