آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6839
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1390 1:16
تعداد بازدید : 789

2 درصداز ذخاير طلا صرف پيش فروش سكه شد

آخرين آمار ارایه شده توسط بانك مركزي نشان مي دهد اين بانك تاكنون بيش از 73 تن از ذخاير طلاي خود را كه معادل حدود 12 درصد ذخاير طلاي كشور است، صرف پيش فروش سكه كرده است.

بیما-  براساس اعلام مديركل نشر و ريالي بانك مركزي، اين بانك تاكنون براي دوره‌هاي مختلف پيش‌فروش سكه از 4 تا 9 ماهه، در مجموع تحويل حدود 9 ميليون قطعه سكه را تعهد كرده است. حال ضرب اين رقم در وزن هر قطعه سكه تمام بهار آزادي كه 133/8 گرم است نشان مي‌دهد تاكنون بيش از 73 تن از ذخاير طلاي كشور براي اين منظور رزرو و از خزانه براي ضرب سكه خارج شده‌است. محمود بهمني، ریيس كل بانك مركزي در يكي از آخرين اظهارنظرهاي خود در 25 بهمن ماه، ذخاير طلاي كشور را حدود 500 تن اعلام كرد. با وجود اين مي‌توان نتيجه گرفت از محل پيش‌فروش سكه طلا تاكنون حدود 12درصد ذخاير طلاي كشور مصرف شده و بديهي است مصرف طلا براي ضرب و فروش روزانه و انبوه سكه در بانك كارگشايي نيز به اين آمار افزوده مي‌شود. در چنين شرايطي، كارشناسان مي‌گويند شايد لازم باشد توجه بانك مركزي و ساير نهادهاي تصميم‌گير را به مصرف بيش از اندازه ذخاير طلاي كشور و روانه كردن آن به سوي منازل مردم جلب كرد و نسبت به تبعات احتمالي آن هشدار داد؛ چرا كه ظاهرا تب تقاضا در بازار سكه به گونه‌اي است كه هر قدر زمان پيش‌فروش سكه افزايش مي‌يابد، اما باز هم تقاضا براي آن كاهش نمي‌يابد.
براساس گفته ریيس كل بانك مركزي، تا 25 بهمن ماه رقم پيش‌فروش سكه حدود هشت ميليون قطعه بوده است. اما با اين كه در فاصله 17 روز گذشته كه اتفاقا دوره انتظار براي دريافت سكه ابتدا به هشت و سپس به 9 ماه رسيده، اما رقم پيش‌فروش، يك ميليون قطعه افزايش يافته و به 9 ميليون قطعه رسيده است. اين امر نشان مي‌دهد بانك مركزي بايد براي كنترل نقدينگي سرگردان و دست‌كم خروج آن از بازار سكه فكري بكند. چرا كه به نظر مي‌رسد ذخاير گران‌بها و استراتژيك طلاي كشور آرام آرام از خزانه در حال انتقال به منازل است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :