آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6815
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1390 0:18
تعداد بازدید : 1002

وزیر کشور :

رای گیری الکترونیکی در 1400 شعبه با موفقیت انجام شد

وزیر کشور گفت: در 1400 شعبه کشور اخذ رای گیری الکترونیکی به صورت آزمایشی انجام شد.

احد مرکزی خبر- مصطفی محمد نجار افزود: انتخابات مجلس نهم در 47 هزار شعبه اخذ رای برگزار شد که در 1400 شعبه کشور اخذ رای‌گیری الکترونیکی به صورت آزمایشی انجام شد.
وی گفت: رای‌گیری الكترونیكی در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی موفقیت آمیز بوده است.
وزیر کشور ادامه داد: ستاد انتخابات كشور تصمیم گرفت در ۱۰ درصد از حوزه‌های انتخابیه كل كشور رایانه‌ای و مكانیزه باشد و در بقیه، نیمه مكانیزه باشد.
وی با اشاره به اختصاص ۱۲۲ شعبه اخذ رای در استان تهران برای رای‌گیری الكترونیكی، ادامه داد: در كل فرآیند انتخابات ۲۵ فرآیند از ابتدای شروع تا انتها تعریف شده كه ۲۴ مورد ‌آن در حوزه‌های نیمه مكانیزه و یك فرآیند در حوزه‌های كاملا مكانیزه انجام می‌شود و آن رای‌گیری الكترونیكی است.نجار، روند انتخابات الكترونیكی را احراز سند شناسایی، كنترل تكراری نبودن رای و ثبت صورت‌جلسه شمارش آرا برشمرد. در شعبه‌های اخذ رای تمام مكانیزه، تعرفه كاغذی حذف شده و تجهیزات خاص نصب می‌شود.وی در توضیح این تجهیزات گفت: ترمینال اول مخصوص هیات اجرا، ترمینال دوم مخصوص هیات نظارت و ترمینال سوم مربوط به اخذ رای است.
وزیر کشور با تاكید بر اینكه دستگاه‌های مورد استفاده به صورت كاملا بومی است، بیان كرد: كسی كه آشنایی اندكی با نحوه كاركرد دستگاه خودپرداز بانك‌ها داشته باشد به راحتی می‌تواند به صورت الكترونیكی رای دهد.
وی در خصوص قطعی ارتباط شبكه در حین رای‌گیری، گفت: این موضوع طبیعی است و وزارت كشور برای جلوگیری از مشكلات، سه بستر موازی در نظر گرفته كه بسترهای جایگزین وجود دارد.نجار  فرآیند مكانیزه رای‌گیری را تسریع كننده در شمارش آرا و كاهش زمان اعلام نتیجه نهایی توصیف كرد .وی درباره علت انتخاب شهرستان پاكدشت به عنوان پایلوت رای‌گیری مكانیزه گفت: در شهرستان پاكدشت علاوه بر نزدیكی به تهران، بسترهای ارتباطی لازم نیز وجود داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :