آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6814
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1390 0:17
تعداد بازدید : 888

سامانه جامع اطلاعات بهداشت محیط رونمایی شد

سامانه جامع اطلاعات بهداشت محیط كشور، سامانه بازرسی با بهره گیری از شبكه تلفن همراه، بانك اطلاعاتی پژوهش های زیست محیطی ایران و شیوه نامه های تخصصی بهداشت محیط در مراسمی با حضور مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی رونمایی شد.

روابط عمومی وزارت بهداشت- رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این مراسم گفت: سامانه جامع اطلاعات بهداشت محیط علاوه بر اطلاع رسانی به مردم برای محققان و تصمیم گیران جامعه نیز قابل استفاده است.
 ‹كاظم ندافی› افزود: با توجه به گسترش فعالیت‌های بهداشت محیط، شمار فراوان اماكن تحت نظارت وزارت بهداشت و محدودیت نیروی انسانی و منابع، استفاده از فناوری‌های جدید در ارایه خدمات بهداشت محیط اجتناب‌ناپذیر است.
وی ادامه داد: سامانه بازرسی با بهره‌گیری از شبكه تلفن همراه، بازرسی‌های كارشناسان بهداشتی از اماكن را تسهیل و دقت آنان را افزایش می دهد.
رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد، مقالات، انتشارات، پایان نامه‌ها و گزارش همایش‌های مربوط به بهداشت محیط نیز در سامانه بانك اطلاعاتی پژوهش‌های زیست محیطی ایران (iranenvex)، ثبت و در اختیار مردم قرار گرفته است.
ندافی با اشاره به بهره‌برداری از سامانه مدیریت ارتباطات مردمی درباره بهداشت محیط نیز افزود: همچنین 40 عنوان راهنمای بالینی مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت به چاپ رسیده است.
وی با اشاره به تصویب سند ملی بهبود كیفیت آب شرب، خاطرنشان كرد: این سند پایه‌ای برای اقدامات 15 سال آینده كشور در رابطه با آب آشامیدنی خواهد بود.
رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت درباره نقشه تحول نظام سلامت كشور گفت: می‌خواهیم برنامه‌های این نقشه را به بسته‌های اجرایی تبدیل كنیم كه بهره‌مندی از محیط زیست مطلوب از اصول این نقشه است.
ندافی افزود: كاهش بار ناشی از عوامل بیماری زا و كاهش سطح خطر ناشی از مخاطرات طبیعی از اهداف كلان سند تحول نظام سلامت
به شمار می‌رود.
وی تاكید كرد: یكی از سیاست‌های نقشه تحول نظام سلامت، اطلاع‌رسانی شفاف است و انتشار اطلاعات بدون مستند در رسانه‌ها یكی از آسیب‌های نظام سلامت است؛ از این رو این اطلاعات باید از مجرای وزارت بهداشت ارایه شود.
 ندافی، بهبود حفاظت مردم در برابر پرتوها و استفاده از امكانات شبكه تلفن همراه برای مراقبت‌های سلامت را از دیگر سیاست‌های نقشه تحول نظام سلامت برشمرد.

 سامانه جامع اطلاعات بهداشت محیط كشور
سامانه جامع اطلاعات بهداشت محیط كشور در دو قسمت مدیریت و اطلاع رسانی ویژه كارشناسان و عموم مردم طراحی شده است.
در مرحله نخست بهره برداری از این سامانه، اطلاعات كیفیت هوا و بهداشت پرتوها به مردم ارایه شده است.
اطلاعات مدیریت فاضلاب و پسماند، اطلاعات بهداشت مواد غذایی، اطلاعات آلودگی صوتی و اطلاعات بیماری‌ها از دیگر قابلیت‌هایی هستند كه به تدریج به این سامانه افزوده خواهند شد.
كاربران برای دریافت اطلاعات كیفیت هوا و بهداشت پرتوها می‌توانند بر اساس استان و شهر انتخابی با كلیك بر روی گزینه مورد نظر، وضعیت هوا و بهداشت پرتوهای منطقه خود را به صورت لحظه‌ای و مختصر دریافت كنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :