آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6812
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1390 0:15
تعداد بازدید : 394

شکاف ديجيتالي عامل تضعيف و تبعيض

شکاف ديجيتال منشا اغلب مشکلاتي است که از تحول جامعه اطلاعاتي ناشي مي شود.

ایسنا- فريدون حسن‌پور مسوول روابط عمومي و توسعه فناوري اطلاعات شرکت مخابرات استان همدان  درباره چگونگي برخورد با شکاف ديجيتالي گفت: وظيفه ما اين است كه طرح اخلاقي تدوين کنيم که بتواند به جهان داده‌ها، اطلاعات، دانش و ارتباطات به عنوان محيطي جديد، يعني فضاي مجازي بپردازد.
اين كارشناس ادامه داد: اين اخلاق بايد بتواند با چالش‌هاي اخلاقي نويني بر اساس احترام به اطلاعات، نگهداري و حفظ ارزش‌هاي آن برخورد کند. حسن‌پور تصريح کرد: شکاف ديجيتال ترکيبي از شکافي عمودي و افقي است؛ به‌گونه‌اي که شکاف عمودي ما را از نسل‌هاي گذشته جدا مي‌کند. وي اضافه کرد: ما براي نخستين بار در تاريخ، مسوول خود و وجود محيط‌هاي جديد هستيم؛ قدرت فناوري‌ها، شگفت انگيز و به‌طور بي‌وقفه‌ در حال رشد است و اکنون آنقدر گسترده است که بر سد ميان امر طبيعي و مصنوعي فایق آمده است، بنابراين مسووليت‌هاي اخلاقي ما در برابر جهان و نسل‌هاي آينده به همان اندازه سنگين‌تر است.
مسوول روابط عمومي و توسعه فناوري اطلاعات شرکت مخابرات استان همدان در ادامه عنوان کرد: عصر اطلاعات براساس پروژه مدرن ساخته مي‌شود اما جوهر آن ديگر تنها شکل دادن به دنياي فيزيکي نيست بلکه اين عصر شامل خلق ‌کردن و بر ساختن محيط‌هايي جانشين و غيرطبيعي است که جايگزين دنياي فيزيکي مي‌شوند يا زيربناي آن را تشکيل مي‌دهند.
حسن‌پور اضافه کرد: مرزهاي فضاي مجازي ميان شمال و جنوب، شرق و غرب، کشورهاي صنعتي ‌شده و کشورهاي رو به توسعه، نظام‌هاي سياسي و سنت‌هاي ديني، نسل‌هاي جوان‌تر و سالمندتر، حتي ميان اعضاي يک خانواده فاصله مي‌اندازند.
وي افزود: شکاف ديجيتال ميان افراد بيشتر از جوامع و کشورها رخ مي‌دهد، اين شکاف ميان افراد داراي سواد کامپيوتري و افراد بي‌سواد از اين لحاظ، بين افراد غني از اطلاعات و افراد فقير از اين لحاظ فاصله مي‌اندازد، بدون توجه به اينکه افراد چه مليتي داشته باشند يا در کدام منطقه زندگي کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :