آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6774
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1390 1:44
تعداد بازدید : 869

سامانه «شفق» برای نظارت برخط قرض الحسنه ها آغاز به کار کرد

به منظور ایجاد امکان نظارت برخط و مداوم صندوق های قرض الحسنه، سامانه «شفق» از یک سال پیش کلید خورد و اکنون در برخی از صندوق ها نصب و به صورت آزمایشی شروع به فعالیت کرده است. جلسه بررسی این پروژه با حضور دبیر کل و معاون نظارتی بانک مرکزی و مقامات پولی و بانکی برگزار شد.

روابط عمومی ‌بانک مرکزی- دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به اینکه عملکرد صندوق‌های قرض‌الحسنه در سیستم بانکی بسیار موثر بوده و عملکرد نادرست  آنها  بسیار مخرب است، خاطرنشان کرد: برای نظام دینی بسیار اهمیت دارد که این مجموعه چگونه عمل خواهد کرد و بر این اساس بانک مرکزی در این حوزه نظارت جدی اعمال می‌کند.
احمدی سال 1383 را سال ورود بانک مرکزی به ساماندهی صندوق‌های قرض‌الحسنه (بازار غیرمتشکل پولی) عنوان کرد و افزود: در بحث کلان اقتصادی اقدام بانک مرکزی درخصوص ساماندهی بازار  غیرمتشکل پولی باموانع  بسیاری روبه‌رو بود اما این بانک اقدامات قابل تحسینی را در این زمینه انجام داد.
وی با اشاره به این که تلاش زیادی برای استقرار نقش نظارتی بانک مرکزی صورت پذیرفته است، تاکید کرد: تعداد صندوق‌های قرض‌الحسنه که مجوز فعالیت را از مجاری جدا از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند، بین سه تا هشت هزار برآورد می شود و منابع سرمایه‌ای آنها 100 تا 150 هزار میلیارد تخمین زده می‌شود. لذا توجه به این بخش مهم بازار غیرمتشکل پولی همواره از اولویت‌های بانک مرکزی بوده است.
وی با اشاره به طرح موضوع صندوق‌های قرض‌الحسنه و منابع کلان آنها در مراجع تصمیم‌گیری کشور اضافه کرد: با همراهی در خور تحسین معاون اول رییس جمهور  اطلاعات کاملی از صندوق‌های قرض‌الحسنه توسط نیروی انتظامی‌ به بانک مرکزی تحویل داده شد.
دبیر کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر تهیه نرم‌افزار ساماندهی صندوق‌های قرض‌الحسنه توسط بانک مرکزی بیان کرد: به منظور ایجاد امکان نظارت بر خط و مداوم صندوق‌های قرض الحسنه، سامانه شفق از یک سال پیش کلید خورد و امروز به فضل الهی این سامانه در برخی از صندوق‌ها نصب و به صورت آزمایشی شروع به فعالیت کرده است.
وی ضمن اشاره به راه‌اندازی سامانه شفق در آینده نزدیک در صندوق‌های قرض‌الحسنه خراسان جنوبی، شمالی و رضوی خاطرنشان کرد: اطلاعات تکمیلی مربوط، به زودی توسط معاون و مدیران حوزه نظارتی بانک به اطلاع عموم می‌رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :