آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6760
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1390 1:7
تعداد بازدید : 342

تغيير شيوه پرداخت جوايز صادراتي

معاون كمك هاي تجاري سازمان توسعه تجارت ايران از كاهش ضرايب جوايز صادراتي از جمله فرش به دليل كمبود بودجه و تغيير شيوه پرداخت جوايز صادراتي خبر داد.

ایسنا- كيومرث فتح‌اله كرمانشاهي در مورد شيوه جديد پرداخت جوايز صادراتي عنوان كرد: در گذشته پس از اختصاص اعتبار جوايز صادراتي، اين پول ابتدا به سازمان توسعه تجارت ايران مي‌آمد و سپس به استان‌ها داده مي‌شد و از طريق سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، اين پول به دست صادركننده مي‌رسيد اما اكنون ديگر ما تنها كار معرفي را ما انجام مي‌دهيم و اين پول مستقيم از وزارت صنعت، معدن و تجارت به صادركننده‌ها داده مي‌شود.
وي در ادامه از كاهش ضرايب جوايز صادراتي خبر داد و گفت: تا پيش از اين، ضرايب جوايز صادراتي تا پايان سال 88 آماده بود و امسال براي سال 89 نيز ضرايب تعيين شدند.
كرمانشاهي اضافه كرد: هر چند از نظر ما مطلوب اين است كه ميزان حمايت از صادرات بيشتر شود اما وقتي بودجه ما كفاف نمي‌دهد نمي‌توان اين كار را كرد. به همين دليل ما اعلام كرديم، علي‌الحساب و با توجه به بودجه خود، درصدهاي ضرايب تعيين شوند كه رو به كاهش بوده‌اند.
وي تصريح كرد: با وجود اين، اگر بودجه‌اي به صادرات كشور اختصاص بدهند، دوباره مي‌توان اين ارقام را اصلاح كرد اما وقتي پول نباشد بايد به نسبت آن، ضرايب هم را كم كرد.
اين مقام سازمان توسعه تجارت ايران در مورد ضريب جايزه صادراتي فرش نيز گفت: با وجود اينكه ضريب جايزه صادراتي فرش جزو موارد بالاي حمايت است، اما اين ميزان از پنج درصد به سه درصد كاهش يافته است.
وي همچنين يادآور شد: تا پايان سال 200 ميليارد تومان از مطالبات صادركنندگان پرداخت خواهد شد كه اين شامل جوايز صادراتي بخش كالا تا پايان سال 88 و بخشي از سال 89 و خدمات فني و مهندسي سال‌هاي 86 و 87 است كه به تدريج وارد فاز پرداخت جوايز صادراتي خدمات فني و مهندسي سال 88 هم مي‌شويم.
معاون سازمان توسعه تجارت ايران در پايان متذكر شد: حمايت از بخش صادرات كشور بايد در همه تصميمات كشور در وهله اول باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :