آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67502
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1393 11:29
تعداد بازدید : 690

پاسخ اداره ‌کل استاندارد استان تهران به گلایه واردکنندگان:

دانش و تجهیزات بررسی استاندارد کالاهای وارداتی را د اریم

به نظر می رسد مشکلات و گلایه های وارداتی تمامی ندارد و همیشه باید موضوعی برای اعتراض و کشمکش بین واردکنندگان کالاهای کامپیوتری و اداره استاندارد وجود داشته باشد.
مریم عسگری
یک بار موضوع تخصص و دانش کم کارشناسان اداره استاندارد بحث داغ واردکنندگان است و بار دیگر هزینه های بالای بررسی یا به قول واردکنندگان عیب یابی کالا.
مدتی پیش هم واردکنندگان به نحوه بررسی دستگاه توسط کارشناسان سازمان استاندارد و بروز برخی از ایرادها هنگام بررسی دستگاه اعتراض و اعلام کردند که کارشناسان بدون هیچ ملاحظه ای دستگاه را خراب می کنند یا حتی می شکنند و با همان ترکیب به واردکننده تحویل می دهند. برخی نیز به صورت کلی با اصل بررسی دستگاه ها مخالف و معتقدند که کارشناسان کم دانش استاندارد نمی توانند از دستگاهی که از فلیتر استاندارد کشورهای توسعه یافته عبور کرده، ایراد بگیرند.  به گفته این دسته از منتقدان، استانداردسازی کالاهای کامپیوتری وارداتی در ایران توجیهی ندارد و تنها بهانه ای است برای کسب درآمد. در تازه ترین انتقاد هم گروهی از واردکنندگان اعلام کرده اند که دستگاه هایی که این اداره برای تست و بررسی کالا مورد استفاده قرار می دهد، قدیمی و از رده خارج است.
در این زمینه اداره کل استاندارد استان تهران اعلام کرده است که نه تنها کارشناسان اش از تخصص و دانش کافی در زمینه ارزیابی کالاها برخوردارند، بلکه اداره، کارشناسان خود را از لحاظ سطح علمی و دانش به روز نگه می دارد. به گفته مدیر کل اداره استاندارد تهران، مراکز آموزشی اداره استاندارد برای تربیت کارشناسان زبده در حال افزایش است و این مراکز در زمینه های آموزشی متفاوت از جمله دوره های تدوین استاندارد، سیستم های مدیریت، تکنیک های کیفیت و فنی –مهندسی در رشته های گوناگون مورد تایید قرار گرفته اند که از جمله مراکز آموزشی تایید شده در سال جاری می توان به سازمان مدیریت صنعتی اشاره کرد.
مسلم بیات مدیرکل اداره استاندارد استان تهران افزود: از ابتدای سال تا کنون، بیش از 29 هزار نفر –ساعت آموزش برای مدیران کنترل کیفیت توسط این مراکز ارایه شده است. در مورد هزینه های بررسی کالاها نیز اداره استاندارد اعلام کرد که هزینه ها بر اساس قانون خاصی تعیین و به واردکنندگان اعلام می شود.
مدیرکل استاندارد تهران در مورد شایبه خرابی و غیر استاندارد بودن دستگاه های سنجش کیفیت کالا هم گفت: دستگاه ها بدون نقص و سالم هستند و این دستگاه ها هر از چندگاه مورد بررسی قرار می گیرند. مسلم بیات در پاسخ به گلایه برخی از واردکنندگان که به دستگاه های این اداره ایراد گرفته بودند گفت: پیرو آزمون های دوره ای همه وسایل توزین و سنجش کیفیت کالا ، 62  وسیله توزین و سنجش کیفیت در گمرک امام خمینی توسط بازرسان و کارشناسان استاندارد مورد بازرسی و آزمون قرار گرفت و صحت عملکرد کلیه آنها تایید شد.
وی ادامه داد: تمام وسایل سنجش کیغیت و توزین باید حداقل سالی یکبار مورد آزمون قرار بگیرد و برچسب آزمون دوره ای داشته باشد. این مقام مسوول در پایان یادآور شد: از ابتدای سال تا کنون، بازرسان و کارشناسان استاندارد بیش از 45 هزار وسیله سنجش را مورد آزمون دوره ای قرار داده اند و در نتیجه آن بیش از 95 در صد آنها منطبق با استاندارد تشخیص داده شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :