آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67480
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1393 10:38
تعداد بازدید : 791

فناوری ما را با خود خواهد برد؟

هوش مصنوعی، رایانش ابری، اینترنت چیزها، پول مجازی، روبات ها، اینترنت ماهواره ای، شبکه های اجتماعی، سیستم عامل های رایگان، چاپگرهای سه بعدی، گوشی های هوشمند و انواع و اقسام فناوری های مبتنی بر اینترنت، از جمله فناوری های جدید و نه چندان جدید هستند که با کاربری هایی کاملا دوگانه یعنی له و علیه بشریت در حال گسترش انفجاری هستند.

علی شمیرانی
حالا خود کشورهایی که مهد تولد این فناوری های هستند نیز با چالش هایی جدید مواجه و دست به گریبانند که برای نمونه دو محصول عینک گوگل و ماشین های هوشمند این شرکت که سرگرم جمع آوری جزیی ترین اطلاعات از دنیا هستند، باعث تشکیل پرونده هایی شدند که برای نخستین بار حتی قضات غربی نیز نمی دانند با استناد به چه قوانینی باید چه حکمی صادر کنند.
آری، فناوری هایی که به مثابه شمشیر دولبه هستند و اگر دست نیکان باشد یا اشرار، تفاوت کاربری آن در حد بخشیدن و گرفتن زندگی است، با اجازه یا بی اجازه در حال باز کردن جای خود در سراسر دنیا هستند. کشورهایی همچون ایران ما نیز از جمله واردکنندگان و مصرف کنندگان صرف این فناوری ها به شمار رفته و در برخی موارد تنها نظاره گر این بازی جدید است. شاید برخی این جمله را نپسندند، ولی برخی از این فناوری ها اتفاقا تنها برای کشورهایی همچون ما طراحی شده اند. برخی از این فناوری ها تنها جاده ای یک طرفه هستند که جایی که بحث دسترسی و خروج اطلاعات مطرح باشد، بسیار دست و دلبازانه حتی فیلترشکن های رایگان نیز برایش طراحی می کنند و اما جایی که قرار باشد ما به اطلاعاتی از آن سوی دنیا دسترسی داشته باشیم، روی خشک و خشن خود را به ما نشان می دهند و بحث مضحک تحریم ها را به میان می کشند. (برای نمونه مروری داشته باشید به سرویس های ممنوعه شرکت هایی همچون گوگل، اپل و مایکروسافت برای ایرانی ها در حالیکه برخی خدمات ایشان با کمال میل و به رایگان در اختیار ما قرار دارد.) در کشور ما اما برخی مسوولان خواسته یا ناخواسته درگیر مسایلی هستند که دیر یا زود صدمات زیادی ایجاد خواهد کرد. سونامی فناوری در حالی از سمت غرب وزیدن گرفته و به سمت ما می آید که ما هنوز درگیر انتصاب فلان مدیر، بحث های کلامی چرا فیلترکنیم چرا نکنیم و غیره هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :