آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6747
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1390 0:39
تعداد بازدید : 793

انتشار نتیجه انتخابات رایانه ای در پاکدشت بلافاصله پس از پایان رای گیری

رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان تهران اعلام کرد که در حوزه انتخابیه پاکدشت با توجه به اینکه همه فرآیندهای اخذ رای به صورت کاملا مکانیزه انجام می شود، در پایان ساعت قانونی اخذ رای بلافاصله نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

مهر- حمید امرایی رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان تهران در نشست خبری،  در خصوص برگزاری انتخابات به صورت رایانه‌ای در شهرستان پاکدشت گفت: امسال وزارت کشور و کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور برنامه ای را تدوین کردند که طی آن در10 درصد از حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور تمامی فرآیند انتخابات به صورت کاملا مکانیزه و رایانه‌ای برگزار شود و در بقیه حوزه انتخابی فرآیند انتخابات به صورت نیمه مکانیزه انجام شود.
وی با بیان اینکه به دلیل شرایط منطقه‌ای، جغرافیایی و ارتباطی شهرستان پاکدشت برای انجام همه فرآیندهای انتخابات به صورت رایانه‌ای انتخاب شد، گفت: در شهرستان پاکدشت با داشتن 122 شعبه اخذ رای تمامی فرآیندهای انتخابات به صورت کاملا مکانیزه و رایانه‌ای انجام شد که تاکنون این کار به صورت موفقیت آمیز انجام شده است.
 رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان تهران  در ادامه در خصوص دو بار قطع سیستم شبکه رایانه‌ای اخذ رای شهرستان پاکدشت نیز گفت: در حقیقت مشکل خاصی وجود نداشت و مدت کوتاهی این سیستم قطع و دوباره وصل شد. ضمن اینکه وزارت کشور در این دوره از انتخابات برای اینکه تاخیری در فرآیند اخذ رای به وجود نیاید سه بستر موازی در نظر گرفته است تا وقتی مشکلی به وجود آمد، بسترهای دیگر جایگزین شوند.
امرایی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در مجموع 25 فرآیند اخذ رای تعریف شده است، که 24 فرآیند در حوزه‌های اخذ رای به صورت نیمه مکانیزه انجام می‌شود و تنها یک فرآیند (فرآیند اخذ رای) به صورت کاملا مکانیزه انجام می‌شود، گفت: همچنین چهار فرآیند به صورت مکانیزه در نظر گرفته شده است که از جمله آن می‌توان به «احراز سند شناسایی رای دهنده»، «تکراری نبودن رای» و «اخذ رای» اشاره کرد که در این صورت تعرفه کاغذی اخذ می‌شود و مردم با مراجعه به شعب اخذ رای با احراز سند شناسایی و تکراری نبودن رای‌شان رای خود را به صندوق رای می‌اندازند.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که  در سیستم کاملا مکانیزه چگونه صندوق رای حذف می‌شود، گفت: در حقیقت در این رابطه سه ترمینال وجود دارد که ترمینال اول مخصوص هیات اجرایی، ترمینال دوم مخصوص هیات نظارت و ترمینال سوم مخصوص اخذ رای است و همانند دستگاهی شبیه دستگاه  ATMبانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان تهران افزود: در این سیستم رای دهندگان کارتی را که شبیه کارت‌های عابربانک است وارد این دستگاه می‌کنند و مشخصات کاندیداها ظاهر می‌شود و به صورت نمادین یک برگه کاغذ ظاهر می‌شود که در داخل صندوق رای انداخته می‌شود که همه این تجهیزات به صورت بومی‌در داخل کشور تهیه شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :