آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6745
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1390 0:30
تعداد بازدید : 461

مهر تایید ستاد راهبری نقشه جامع علمی بر پروژه های مصوب شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور، 40 پروژه ای را كه به عنوان پروژه های كلان در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) به تصویب رسیده بود، تایید كرد.

 ایرنا- دكتر "محمد مهدی نژاد نوری" افزود: این پروژه‌ها توسط رییس جمهوری برای تطبیق با نقشه جامع علمی‌كشور به ستاد راهبری نقشه جامع ارجاع داده شده بود و این ستاد تطبیق این پروژه‌ها را اعلام كرده است.
 وی، این تایید و تطبیق را یك گام رو به جلو، برای عملیاتی شدن این پروژه‌های تصویب عنوان كرد.
 وی در زمینه مصوبات هفتادوهفتمین جلسه كمیسیون‌های دایمی ‌شورای عتف كه عصر روز چهارشنبه در وزارت علوم برگزار شد، به مصوبه‌ای در مورد كمیسیون نظام اطلاع‌رسانی كشور اشاره كرد و گفت: در سال 86 با تصویب كمیسیون دایمی‌ در وزارت علوم، كمیسیون نظام اطلاع‌رسانی كشور ایجاد شد.
 وی افزود: در هفتادوهفتمین جلسه كمیسیون‌های دایمی ‌شورای عتف، قرار بر این شد كه مصوبات كمیسیون اطلاع‌رسانی كشور، "ملی" تلقی شود.
 وی تاكید كرد: از این رو دستگاه‌ها و نهادهای مختلف فعال در حوزه علم و فناوری كشور باید خودشان را با این استانداردها و مصوبات هماهنگ و در این نظام مشاركت كنند.
 به گفته مهدی نژاد نوری، تمامی دستگاه باید اطلاعات در حوزه علم و فناوری را در فضای طراحی شده توسط این كمیسیون با سراسر كشور، به اشتراك بگذارند.
 بر همین اساس قرار شد، كمیسیون نظام اطلاع‌رسانی كشور هر شش ماه گزارشی در مورد فعالیت‌های خود به كمیسیون دایمی ‌شورای عتف ارایه كند.
 وی، همكاری دانشگاهیان را با موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع وزارت جهاد كشاورزی را از دیگر مصوبات هفتاد و هفتمین جلسه كمیسیون‌های دایمی ‌شورای عتف عنوان كرد و گفت:
 بر اساس این مصوبه، موسسه تحقیقات جنگل‌ها ومراتع باید در خصوص تجاری‌سازی دستاورهای خود، سازوكار مناسبی را پیش‌بینی كند.
 به گفته وی، این سازوكار باید به گونه‌ای باشد كه یا خود وزارت جهاد كشاورزی یا بخش‌های خصوصی و شركت‌های دانش بنیان از این دستاوردها برای تجاری‌سازی استفاده كنند.
 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری بیان داشت: با توجه به گستردگی وسیع این موسسه و مراكز وابسته به آن در سراسر كشور، باید استفاده حداكثری از استادان و دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی به عمل آورده شود.
 به گفته وی، این همكاری در قالب انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترك، تعریف پایان‌نامه‌ها، استفاده از تجهیزات و امكانات این موسسه و حل مشكلات موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع توسط دانشگاهیان است.
 مهدی نژاد نوری گفت: در جلسه روز چهارشنبه تصویب شد، تمامی موسسات پژوهشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی برابر مصوبه پنجم شورای عالی عتف باید زیر نظر وزارت علوم قرار گیرند.
به گفته وی، این مصوبه شورای عالی اداری است كه در 30/11/90 ابلاغ شد.
وی با اشاره به اینكه اصل بر این است كه همه موسسات پژوهشی زیر نظر وزارت علوم قرار گیرند، بیان داشت: موارد استثنا با درخواست دستگاه‌ها و بررسی معاونت رییس جمهوری و موافقت شورای گسترش تعیین می‌شود.
 
بنا بر اظهارات معاون وزیر علوم، این امر در آینده توسعه علم و فناوری كشور و همكاری دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی تاثیر بسزایی دارد و استفاده بهینه از امكانات كشور را در پی خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :