آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67396
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1393 11:31
تعداد بازدید : 1107

شمارش معکوس برای انتخابات هشتمین دوره اتاق تهران آغاز شد

این روزها ماراتن انتخابات هشتمین دوره اتاق بازرگانی آغاز شده، اما آنچه دغدغه فعالان اقتصادی است، ورود نمایندگان بخش خصوصی است که دغدغه شان پیگیری مطالبات خاک خورده قانون و رونق کسب و کار باشد.

خبرگزاری فارس- این روزها که بحث انتخابات هشتمین دوره اتاق بازرگانی نقل محافل و روزنامه های اقتصادی شده است شعارهای همه آنهایی که می خواهند تا یکی از کرسی های اتاق بازرگانی را از آن خود کنند، جالب است.اما آنچه دغدغه فعالان اقتصادی است، تشکیل تیمی زبده از نمایندگان بخش خصوصی است که دغدغه شان پیگیری مطالبات خاک خورده بخش خصوصی بریا توسعه ظرفیت های تجاری و اقتصادی کشور در همه بخش هاست نه دسترسی به رانت اطلاعاتی!
زمانی بحث میدان دادن به بخش‎خصوصی و واگذاری یک سری از کارها از دولت به بخش خصوصی مطرح بود و اکنون در این دوره سخن از شایسته سالاری برای بازار رقابتی و دوری از ایجاد رانت به میان می آید.
اینکه چقدر از این شعارها رنگ و بوی واقعیت به خود می‎گیرد، سوالی است که پاسخ آن را سال‎های بعد و در نتیجه عملکرد اتاق نشین ها خواهیم گرفت.
ثبت نام هشتمین دوره اتاق بازرگانی تهران از شنبه چهارم بهمن ماه آغاز شده و تا یازدهم بهمن ماه ادامه دارد که تاکنون بیش از 120 نفر برای رقابت در انتخابات اتاق تهران ثبت نام کرده اند و از این تعداد مدارک 80 نفر کامل بوده و تایید شده است.
در این میان افرادی وارد میدان انتخاباتی شده‎اند که طی دو دوره اخیر به دلایل مختلف از جمله دلایل سیاسی از انتخابات به دور بوده اند.
به نظر می رسد با تغییر دولت و همچنین ایجاد فضای اقتصادی جدید که برداشته شدن تحریم ها نیز در آن بی‎تاثیر نیست، همه نگاه ها به زمانی پررنگ شدن نقش بخش خصوصی در عرصه اقتصاد بود بر این است که بتوانند فضایی ایجاد کنند تا شایسته سالاری در فعالیت های اقتصادی چه در بخش خصوصی و چه دولتی برقرار شود که نمایندگان اتاق بازرگانی می توانند در این راستا نقش پررنگی را ایفا کنند.
سید حمید حسینی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران می گوید با توجه به فضای جدید در کشور و تحولاتی که در حال رخ دادن است، باید سعی کنیم تا نیروهای جدید و نخبه را وارد اتاق های بازرگانی کنیم.
وی به ضرورت حضور همه جناح های سیاسی با تفکرات مختلف در کنار هم اشاره کرد و گفت: شاید زمانی این امکان چندان فراهم نبود، اما اکنون امیدواریم تا در این دوره با کمک اصحاب رسانه این مهم محقق شود.
 ضرورت ایجاد شایسته سالاری در بازار رقابتی
 جمشید عدالتیان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران یکی از وظایف اتاق بازرگانی را حمایت از فعالان عرصه اقتصادی می داند و می افزاید: باید اتاق بازرگانی را تبدیل به یک دیده بانی در سراسر کشور کنیم، تا جوانان نخبه به عنوان ذخیره آینده در آن رشد کنند و به اینکه دایم بگوییم بخش خصوصی و دولتی خاتمه دهیم.
وی تصریح می کند: اگر بازار را رقابتی کنیم مدیران شایسته بنگاه ها در بازار باقی خواهند ماند که ضرورت آن ایجاد و توسعه بنگاه های اقتصادی به ویژه در عرصه صادرات است.
به اعتقاد این فعال عرصه بازرگانی اکنون وضعیت اقتصادی به گونه ای است، هر فرد باید از مسیر سخت و سنگلاخی عبور کند که تشکل گرایی می تواند در رفع بسیاری از موانع مفید باشد.
 برخی اتاق بازرگانی را فقط برای دریافت کارت می‎خواهند
وی با انتقاد از اینکه برخی اتاق بازرگانی را تنها جایی برای دریافت کارت می دانند، گفت: ما باید با پیگیری خود جایگاه اتاق بازرگانی را به عنوان مشاور سه قوه محکم تر کنیم. چرا که مشکلات اقتصاد کشور آنقدر زیاد است که نمی توان به تنهایی از دولت توقع داشت همه چیز را اصلاح کند، بلکه هر فعال اقتصادی باید گوشه ای از کار را بگیرد.
محسن چمن آرا نیز به این نکته اشاره می کند که اداره یک مکان غیر انتفاعی مانند اتاق بازرگانی کاملا با اداره یک بنگاه متفاوت است و معتقدیم گره های کوری که در اقتصاد ایران وجود دارد، با ایجاد یک اتاق بازرگانی مطالبه محور تعامل سازنده ای با قوای سه گانه دارد، شکل خواهد گرفت.
 قانون‎های خوبی که روی زمانی مانده است
جهانبخش نورایی مدیرکل حقوقی سابق اتاق بازرگانی تهران معتقد است که ساختار اتاق بازرگانی قانون گریز است و در بخش هایی که باید به نفع اقتصاد کشور و رفع تنگنا ها قانون هایی که موجود است، پیگیری شود، قابلیت اجرایی ندارد.وی می گوید: ما قانون بسیار وسیع و خوبی داریم که ظرفیت های زیادی را برای فعالان اقتصادی ایجاد می کند، اما باید پرسید که چرا به دنبال آن نمی روند؟
نورایی یکی دیگر از ایراداتی را که به اتاق بازرگانی وارد کرد، آیین نامه مبهم نظارت بر انتخابات اتاق عنوان کرد و اینکه چرا باید اتفاقاتی که در برخی ادارات ناکارآمد می افتد، در اتاق بازرگانی هم اجرا شود.وی ادامه می دهد: نمی توان پشت سنگر بخش خصوصی پنهان شد، اما واکنش دیگری به خود گرفت و وقت آن رسیده است که بخش خصوصی نقش پررنگ تری را ایفا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :