آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67378
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1393 11:7
تعداد بازدید : 1222

دفاع رییس پژوهشکده پولی بانکی از وضعیت بانکداری الکترونیکی

95 درصد نقدینگی کشور پول غیرفیزیکی است

در حالی که برخی کارشناسان و متخصصین حوزه بانکداری الکترونیکی اعتقاد دارند ما از نظر تجات الکترونیکی به طور کلی و بانکداری الکترونیکی به طور خاص فاصله چشمگیری با پیشرفت‎های حاصل شده در دنیا داشته چند نسل از برخی فناوری‎ها عقب هستیم، فرهاد نیلی رییس پژوهشکده پولی بانکی، از وضعیت بانکداری الکترونیکی کشور دفاع کرده و با بیان اینکه نزدیک به 95 درصد از نقدینگی کشور پول فیزیکی نیست گفت: این مبلغ از راه کانال های الکترونیکی جابجا می شود، ایران در بانکداری الکترونیک از جایگاه قابل قبولی برخوردار است.


فناوران-  البته اینکه نیلی گفته ایران از جایگاه خوبی در این زمینه برخوردار است در مورد منطقه خاورمیانه شاید با اغماض بتوان آن را پذیرفت اما در اینکه هنوز فاصله زیادی با پیشرفت‎های حاصل شده در این حوزه در کشورهای پیشرفته داریم شکی نیست.
  سرعت پیشرفت بانکداری الکترونیکی بیشتر از هر صنعتی
نیلی که دوشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در این باره صحبت می‎کرد با  بیان در سال تقریبا 2.5 میلیارد تراکنش از طریق سامانه الکترونیکی انجام می‎شود، گفت: این به آن معنا است که مردم به سیستم بانکداری الکترونیکی اعتماد کرده‎اند.
وی افزود: هیچ صنعتی در کشور با چنین شتابی پیش نرفته است، به طوری که مردم امروز به یک پیامک بانکی اعتماد می‎کنند و دیگر به شعبه برای تاییدیه گرفتن مراجعه نمی‎کنند.
رییس پژوهشکده پولی گفت : کشور از این لحاظ در منطقه در وضعیت خوبی قرار دارد و در وضعیت جهانی نیز با توجه به شاخصه توسعه یافتگی کشور، جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده ایم.
 دفاع مجدد از کارمزد
دفاع نیلی از افزایش استفاده مردم از ابزارهای الکترونیکی بانکی در حالی است که تا به حال به اعتقاد خود او و همکارانش در بانک مرکزی بار پرداخت هزینه‎های استفاده مردم از این خدمات بر عهده سیستم بانکی بوده و حالا وقت آن رسیده است که این بار را از دوش سیستم بانکی برداشت. اما مشخص نیست در صورت تحمیل این هزینه‎ها به مردم باز هم شاهد رشد استفاده از خدمات مورد اشاره باشیم و شاید سرعت پیشرفتی که نیلی از آن حرف زده کاهش یابد.
اما ظاهرا عزم در بانک مرکزی برای دریافت کارمزد جزم شده است چرا که نیلی هم در این برنامه در واکنش به انتقادها در خصوص هزینه‎های استفاده از دستگاه‎های پوز گفت: این هزینه باید داده شود چرا که بانک نیز از نقل و انتقال پول باید سودی بدست آورد. البته این هزینه را نباید مصرف کننده پرداخت کند بلکه بر عهده فروشنده باید باشد.
 ورود به تهران برای چکاوک  بد یومن بود
 در این برنامه شبکه دو «ناصر حکیمی» مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی  هم حضور داشت. به نظر می‎رسد کنایه روز گذشته رییس کل بانک مرکزی به مسئولان این بانک در مورد تبیین نشدن درست طرح چکاوک باعث شد از همان روز دوشنبه در این زمینه فعال شوند. حکیمی در این برنامه بحث چکاوک را دوباره  پیش کشید و گفت: تمام مشکلات این سیستم زمانی بوجود آمد که وارد تهران شد، مهرماه سال جاری این سیستم را در 13 استان به صورت عملیاتی اجرا کردیم اگر چه در برخی مواقع با مشکلات عملیاتی روبه رو شدیم اما در مجموع از نحوه کار رضایت داشتیم و با تمام قدرت وارد تهران شدیم.
حکیمی گفت: اگر در دی ماه وارد تهران نمی شدیم، راه اندازی سامانه چکاوک شش ماه دیگر به تاخیر می افتاد بنابراین تصمیم گرفتیم وارد تهران شویم.وی از هموطنان به دلیل مشکلات ایجاد شده در سامانه چکاوک عذرخواهی کرد و گفت: در تهران به دلیل متفاوت بودن فرایندهای بانکی با مشکلات جدیدی روبه رو شدیم.
به گفته وی، تا آنجا که امکان پذیر بود و زمان اجازه می داد جوانب مختلف دیده شد و سامانه بانکی امکان برگشت به عقب نداشت.
وی افزود: این سامانه مانع اضافه برداشت بانک ها و بی انضباطی مالی بسیاری دیگر از مشکلات بانکی کشور می‎شود و در صورتی که ایجاد نمی‎شد عواقب پنهان بسیاری داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :