آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 67312
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1393 11:24
تعداد بازدید : 760

چاپ قطعات الکترونیکی روی کاغذ

محققان با استفاده از یک چاپگر دو بعدی و جوهر نانوسیم نقره موفق به ارایه روشی برای چاپ قطعات الکترونیکی روی کاغذ شدند.
Nanowerk- کاغذ به دلیل ارزانی، فراوانی و سهولت چاپ گزینه مناسبی برای به کارگیری در فرآیند ساخت ادوات الکترونیکی است. چاپ قطعات الکترونیکی روی کاغذ بسیار ارزان بوده و محصول نهایی علاوه بر انعطاف پذیری قابل بازیافت نیز هست. بنابراین می توان از این روش برای تولید برچسب های هوشمند در صنایع غذایی و داروسازی و همچنین حسگرهای پزشکی استفاده کرد. پیش از این از کاغذ برای تولید حافظه چاپی در حسگرهای گازی استفاده می شد. در بیشتر قطعات الکترونیکی چاپی از جوهرهای رسانای مبتنی بر نانومواد استفاده می شود.
اخیرا محققان موفق به ارایه روشی سریع برای تولید صفحات لمسی با جوهرهای نانوسیم نقره شده اند. آنمینگ هو، استادیار دانشگاه تنسیس، می گوید: طی سال های گذشته، الکترونیک کاغذی بسیار مورد مطالعه و پژوهش قرار گرفته است، اما هنوز دستورالعملی برای چاپ این قطعات ارایه نشده است. ما قصد داشتیم روشی برای چاپ مستقیم روی کاغذ ارایه کنیم و با استفاده از این روش حسگری حساس به مولکول های ویژه نظیر گلوکز بسازیم. همچنین قصد داشتیم مدل ساده ای برای عملکرد این سیستم ارایه کنیم که داده های عملی را به خوبی پیش بینی کند.
این گروه تحقیقاتی روشی ابداع کردند که در آن با استفاده از یک دستگاه چاپگر دو بعدی و استفاده از جوهر نانوسیم نقره می توان الگوهایی را روی کاغذ ایجاد کرد و سپس با نور فلاش دوربین این الگوها را گرمادهی کرد. پژوهشگران این پروژه معتقداند که استفاده از چاپ مستقیم با جوهر نانوسیم نقره نسبت به روش های فعلی از مزایای زیر برخوردار است. ضخامت این محصول کمتر از یک دهم میلی متر بوده و می تواند کمتر از 60 میلی گرم وزن داشته باشد.
این محصول انعطاف پذیر و مستحکم است؛ به طوری که در حال خم شدن نیز به محرک خارجی پاسخ می دهد. امکان خم کردن آن تا 15 مرتبه وجود دارد و می توان آن را 5 هزار بار به صورت لوله ای در آورد و دوباره آن را صاف کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :