آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6715
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1390 1:20
تعداد بازدید : 1194

تولید سوخت پاک از جلبک و دانه های روغنی

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیو انرژی دانشگاه تربیت مدرس با استفاده از دانه های روغنی و میکرو جلبک ها موفق به تولید بیودیزل شدند. با اضافه کردن بیو دیزل به بنزین و گازوییل می توان به میزان قابل توجهی آلاینده های هوا را کاهش داد.

مهر - جمال فیاضی از محققان این پروژه تحقیقاتی با اشاره به تحقیقات این مرکز در زمینه تولید بیودیزل، افزود: این مرکز همزمان با تحقیقات جهانی در این زمینه پروژه‌های تحقیقاتی را اجرایی کرده است و در نسل اول بیودیزل‌های تولید شده از پسماند روغن‌های خوارکی استفاده شد.
وی با بیان اینکه به غیر از پسماند روغن‌های خوراکی، از دانه‌های روغنی نیز اقدام به تولید بیودیزل شد، ادامه داد: در ادامه این تحقیقات از تمامی دانه‌های روغنی مانند کلزا، آفتابگردان و ذرت که قابلیت استحصال روغن را داشته باشند، اقدام به تولید بیودیزل کردیم. وی از تولید بیو دیزل از میکروجلبک‌ها در این مرکز خبر داد و یادآور شد: در جدیدترین تحقیقات از میکرو جلبک‌هایی که صرفا برای استحصال روغن برداشت می‌شود، بیو دیزل را تولید کردیم و در تمامی این پروژه‌ها سعی شد تا با استفاده از جدیدترین متدها زمان انجام واکنش تولید بیودیزل را از یک تا سه ساعت به 10 تا 15 دقیقه برسانیم. فیاضی با تاکید بر اینکه در این تحقیقات تلاش می‌شود تا به سمت تولید پیوسته بیو دیزل حرکت کنیم، گفت: تولید پیوسته بیودیزل کشور را در ایجاد پالایشگاه‌های بیودیزل در مقیاس صنعتی و تولید انبوه یاری می‌کند. این محقق با بیان اینکه بیودیزل خام تولید شده در واکنش ترانس استریفیکاسیون (از روش‌های تولید بیودیزل) اقدام به خالص سازی بیو دیزل می‌کند، گفت: در حال حاضر این مرکز به دانش فنی تولید بیو دیزل دست یافته است. وی درباره مزایای بیو دیزل تولید شده گفت : بر روی بیو دیزل تولید شده، تست‌های مربوط به یک سوخت را که شامل 24 پارامتر می شود، انجام دادیم و در نهایت مشاهده شد که در صورت ترکیب سوخت دیزل با بیو دیزل تولید شده  در بسیاری مواقع عملکرد موتور تا 10 درصد افزایش می دهد. فیاضی کاهش آلاینده‌های هوا را از دیگر مزایای این سوخت نام برد و گفت: به هر نسبتی که دیزل با بیو دیزل مخلوط شود به همان نسبت از میزان گازهای سمی و آلاینده چون Co (منو اکسید کربن) و Co2 (دی اکسید کربن) در هوا کاهش می‌یابد. وی با بیان اینکه میزان سولفور در گازوییل‌های تولید شده در کشور بر اساس اعلام شرکت نفت و پالایشگاه پنج هزار ppm است، افزود: سولفور زدایی و حذف آن در گازوییل نیاز به فناوری‌های پیچیده و پیشرفته‌ای دارد و از سوی دیگر در صورت حذف آن از گازوییل موجب خشک سوزی در موتور می‌شود، از این رو برخی از کشورها مانند آلمان به گازوییل دو درصد بیو دیزل اضافه می‌کند تا علاوه بر روانکاری در موتور اثرات زیست محیطی ناشی از سوخت گازوییل در خودروها کاهش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :