آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66871
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1393 10:55
تعداد بازدید : 856

اتمام حجت پلیس آگاهی با فروشندگان و تعمیرکاران صنف IT

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: برای پیشگیری از وقوع جرایم و کشف سرنخ هایی نظیر قتل و سرقت، رییس پلیس آگاهی تهران مقابل فروشندگان و تعمیرکاران کالاهای دست دوم آی تی نشست.

تسنیم- سید مهدی میرمهدی با بیان اینکه اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران برای اولین بار جلسه ای را با سرهنگ عباسعلی محمدیان رییس پلیس آگاهی تهران ترتیب داده است تا نکات حایز اهمیتی به فعالان صنفی در بخش خرید و فروش کالاهای دست دوم و تعمیرات لپ تاپ و تبلت گوشزد شود، گفت: فعالیت این واحدها بسیار حیاتی است و در بسیاری از موارد منجر به کشف جرم می شود.
وی با بیان اینکه استفاده از کالاهای دست دوم برای کسانیکه توان مالی کمتری دارند در حال افزایش است، افزود: همین موضوع موجب شده تا برخی دزدان نیز اقدام به سرقت لوازم شخصی مردم از جمله لپ تاپ، موبایل و تبلت کنند و آنها را در بازار به فروش رسانند؛ واحدهای صنفی هم گاها بدون توجه به عواقبی که خرید چنین اجناسی می تواند در پی داشته باشد اقدام به خرید یا فروش می کنند.
او افزود: موارد بسیاری بوده که سارقان منازل و اماکن بعد از عملیات خرابکارانه خود اقدام به قتل صاحب ملک کرده اند؛ بعد هم اجناس او را در بازار به فروش رسانده اند که نهایتا با پیگیری های پلیس پای واحدهای صنفی به ماجرای قتل باز شده است.
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: رییس پلیس آگاهی تهران تمامی اطلاعات را درباره نحوه خرید و فروش اجناس دست دوم ارایه خواهد کرد و واحدهای صنف ما با کالاهای شبهه دار آشنا می شوند.
وی گفت: بعد از این جلسه، اهالی این بخش صنف خواهند دانست که هنگام خرید کالاهای دست دوم چه مدارکی را باید درخواست کنند و از صحت و سلامت متقاضی مطلع شوند.
میرمهدی افزود: البته به همان میزان آگاهی، متعهد نیز خواهند شد به این معنی که اگر با علم بر تمامی موارد باز هم اقدام به خرید و فروش کالای شبه دار کردند باید پاسخگو باشند.
او گفت: واحدهای صنفی می دانند که از این پس باید هنگام خرید این نوع اجناس و کالاها، فاکتور و کد شناسایی محصولات را چک کنند.
وی در پاسخ به این سوال که واحدهای تعمیرات لپ تاپ چه نقشی در این زمینه دارند؟ گفت: بسیاری از کالاهای مسروقی تفکیک جز می شوند و قطعات در اختیار واحدهای تعمیراتی قرار می گیرد یا حتی دستگاه هایی که خراب است به آنها سپرده می شود که ممکن است دارای اطلاعات حساس و
 محرمانه باشد.
میرمهدی درباره اینکه بعد از این جلسه اگر خطایی از واحد صنفی سر زند، اتحادیه صنفی ورود می کند یا آگاهی؟ گفت: اتحادیه به هیچ عنوان در این نوع تخلفات ورود نمی کند و تنها وظیفه دانستیم که اطلاع رسانی کرده باشیم تا اگر خدایی ناکرده در آینده کسی دچار گرفتاری شد نگوید که من مطلع نبودم.
وی گفت: اگر بعد از این جلسه، واحد صنفی اقدام به خرید این نوع کالاها کند با آگاهی طرف است؛ هم به عنوان مالخر شناخته می شود و هم باید تا پایان بررسی پرونده جرم همراه آگاهی باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :