آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66233
تاریخ انتشار : 23 دی 1393 11:26
تعداد بازدید : 903

رییس سازمان توسعه تجارت:

5 سال اجرای ایران کد به درد چه کسی خورد؟

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: مشکل ایران کد و طرح شبنم این بود که علاوه بر اینکه با سایر کدهای بین المللی همخوانی نداشت و پیچ وخم دیگری را نیز به چرخه تجارت تحمیل می کرد هزینه زا نیز بود.

روابط عمومی سازمان توسعه و تجارت
- ولی الله افخمی راد در میزگرد آسیب شناسی ایران کد و طرح شبنم که در این سازمان برگزار شد، گفت: قرار بود در ایران کد یا کد شناسایی کالا یک کد یونیک برای هر کالا تعریف شود که وقتی روی کالا نصب می شود، بتوانیم آن را شناسایی کنیم که البته ایران کد با طرح شبنم که برای جلوگیری از قاچاق طراحی شده، متفاوت است.
وی افزود: اگر کد شناسایی کالا در ارتباط با نظام بین المللی خوب عمل نکند و یا نتواند به نظام کدگذاری بین المللی وصل شود، مشکلی از تجارت را برطرف نکرده و کارایی لازم را نخواهد داشت.
رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به کد HS که در گمرک مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: این کد در همه کشورهای دنیا از چهار رقم تا شانزده رقم وجود دارد و هر کشوری می تواند پایه HS را بگیرد و یکسری عدد و رقم به آن اضافه کند؛ مثلا این کدها در صنایع مواد غذایی چهار رقم و در زیرگروه مایعات 6 رقم است و در سایر موارد نیز می تواند افزایش یابد.رییس سازمان توسعه تجارت گفت: ایران کد فرایندی بود که از سال 86 تا 92 اجرا شد و اگر در این پنج سال نتایج مثبتی از اجرای آن به بار می آمد زمانی که تصمیم به لغو آن گرفته شد، قطعا بخش خصوصی آن را مطالبه می کرد، ولی باید پرسید در این یک سال و نیم گذشته پس از حذف ایران کد چه اتفاقی افتاد؟
 وی در ادامه با تاکید بر ضرورت بازنگری در نتایج منفی اجرای طرح ایران کد گفت: باید ببینیم با تعریف کد داخلی مانند ایران کد چه هدفی داشتیم و اجرای آن در مدت پنج سال به درد چه کسی خورد؟ آیا توانست در تجارت مشکلی از مشکلات مغازه داران، مشتریان، کارخانه داران یا دستگاه های دولتی بردارد؟
 افخمی راد در آسیب شناسی ایران کد و طرح شبنم تصریح کرد: مشکل ایران کد و طرح شبنم این بود که علاوه بر اینکه با سایر کدهای بین المللی همخوانی نداشت و پیچ وخم دیگری را نیز به چرخه تجارت تحمیل می کرد هزینه زا نیز بود که این باعث کاهش رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :