آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66214
تاریخ انتشار : 23 دی 1393 11:6
تعداد بازدید : 1189

رییس کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی سازمان نصر تهران:

نظام صنفی رایانه ای شرایط تاسیس نظام مهندسی را دارد

رییس کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی سازمان نصر تهران با تشریح مشکلات فعالان این حوزه، برنامه های کمیسیون مشاوران به منظور بهبود فضای کار و ساماندهی حوزه مشاوره فناوری اطلاعات را اعلام کرد.


فناوران- آیدین عدالت عضو هیات مدیره و رییس کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی سازمان نصر تهران گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای صرفا جهت پیگیری منافع و مطالبات شرکت ها و حمایت از آن ها تشکیل نشده است؛ این سازمان حامی کلیه فعالان صنعت فناوری ارتباطات و اطلاعات کشور ازجمله مشاوران و اشخاص حقیقی است.
 او با بیان ماموریت هیات مدیره چهارم سازمان در خصوص حمایت از مشاوران فناوری اطلاعات افزود: متاسفانه سوابق نتایج فعالیت‎های سه دوره هیات مدیره سازمان عمدتا به مطالبات شرکت‎ها مرتبط است.
وی اضافه کرد: اما در دوره چهارم  تصمیم داریم تا یکی از ماموریت های اصلی سازمان یعنی حمایت از کلیه اشخاص فعال در صنف فاوای کشور را احیا  کنیم. تا به امروز یکی از اهداف اصلی سازمان تثبیت موقعیت و جایگاه خود بوده و این مهم با همکاری تنگاتنگ شرکت های عضو امکان پذیرشده است.عدالت بدنه اصلی تشکیل دهنده صنف فاوا را اشخاص حقیقی دانست و گفت: سازمان فقط محل تبادل نظر مدیران عامل و هیات مدیره شرکت ها نیست، بلکه تک تک کارمندان و کارشناسان این شرکت ها و اشخاصی که به طور انفرادی در بخش خصوصی یا در بدنه دولت فعالیت می ‎کنند باید گوش شنوایی در سازمان داشته باشند تا خواسته های خود را طرح کرده و شاهد پیگیری آن باشند.
 لزوم رسیدگی به اختلافات کارفرمایی و مشاوران فاوا
رییس کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی در خصوص حمایت مستقیم سازمان از مشاوران فناوری اطلاعات و حل اختلافات کارفرمایی و مشاوران گفت: قبول دارم که در 9 سال اخیر منافع شرکت ها در اولویت  بوده و گاهی اوقات منافع کارفرمایی در تقابل با منافع کارمندی در دستور کار قرار گرفته است؛ اما سازمان دقیقا مکانی است که باید در آن به این تضاد منافع رسیدگی شده و برای آن چاره اندیشید.
عدالت در این رابطه تاکید کرد: اشخاص حقیقی که با کارفرمای عضو سازمان مشکلی دارند مسلما همه مسیرهای قانونی  مانند وزارت کار و دیگر ارگان های حمایتی را در اختیار دارند ولی درست آن است که سازمان نظام صنفی رایانه ای محلی برای طرح و داوری این اختلافات باشد تا مسایل صنف تا حد امکان در درون خود صنف حل وفصل شود.او در پاسخ به این پرسش که چرا تا به امروز خروجی قابل توجهی از کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی به چشم نمی خورد، گفت: به دلایلی که ذکر شد، کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی جزو کمیسیون های فعال سازمان نبوده است. در این دوره هیات مدیره، قصد جدی داریم که این اوضاع تغییرکند.
عدالت درخصوص دلایل فعال نبودن کمیسیون مشاوران سازمان نصر تهران ادامه داد: در دوره سه ساله قبل این کمیسیون دچار دو عارضه بوده است؛ اول اینکه عزم جدی از طرف مسوولان کمیسیون برای مشارکت اعضا وجود نداشته و تعداد محدودی جلسه بابت پیگیری برنامه ها تشکیل شده است. دوم اینکه علی رغم وجود عنوان اشخاص حقیقی در نام کمیسیون تنها مسایل مربوط به مشاوران رسمی در این نشست ها بررسی شده است.
عدالت در خصوص تشکیل جلسات کمیسیون مشاوران در این دوره افزود: در دوره جدید، طی مدت کوتاهی که از عمر هیات مدیره می گذرد کمیسیون با حداکثر اعضا به طور مرتب تشکیل جلسه داده و حتی علاقه مندی به مشارکت تا حدی بوده که برای تشکیل جلسات متقاضیان عضویت با کمبود فضا مواجه شدیم.
 دارا بودن شرایط نظام مهندسی
 عدالت در پاسخ به سوال فناوران در خصوص خبرهای اخیر درباره تاسیس یک نظام مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباط آن با مشاوران سازمان گفت: نظام مهندسی چند رکن اصلی دارد، از جمله مقررات کلی تشکیل دهنده نظام، شیوه نامه ها و دستورالعمل های فنی، استانداردهای مرجع، روش تعیین صلاحیت و رتبه بندی و در نهایت نظام ارجاع کار؛ سازمان نصر در زمینه همه ارکان ذکرشده کار کارشناسی انجام داده و طرحی در قالب پیش نویس اول تشکیل این نظام آماده کرده است.
رییس کمیسیون مشاوران  و اشخاص حقیقی سازمان نصر تهران افزود: هریک از ارکان تشکیل دهنده این نظام در بخش تخصصی مرتبط در سازمان پیگیری می شود. به طور مثال شیوه نامه ها و دستورالعمل های فنی در کمیسیون شبکه در کارگروهی به همین عنوان در حال پیگیری است.
به گفته عدالت، ترجمه و بومی سازی استانداردهای مرجع با هماهنگی سازمان ملی استاندارد در کمیسیون استاندارد و همچنین نظام تعیین صلاحیت، رتبه بندی، ساماندهی نیروی انسانی و ارجاع کار در کمیسیون مشاوران در کارگروه های مرتبط در حال پیگیری  هستند؛ مسلما تشکیل چنین نظامی با در نظر گرفتن تجربیات علمی و عملی موجود در سازمان نصر از مسیر همین سازمان اتفاق خواهد افتاد.
  برنامه‎های کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی
رییس کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی سازمان نصر تهرانبا اشاره به برنامه های این کمیسیون در زمینه ساماندهی نیروی انسانی، گفت: به مجرد تصویب برنامه ها در هیئت مدیره جدید مشروح برنامه های کمیسیون را اعلام خواهیم کرد، در این موضوع خاص، کمیسیون برنامه های مفصلی دارد که هدف آن ها عملی  کردن رسالت سازمان در رساندن نیروی کار تازه وارد به بازار کار و ارتقا آن در سطوح مهارت شغلی است.
عدالت ادامه داد: این برنامه ها شامل دسته بندی نیروی انسانی، تعاریف دقیق تر شغل در رسته های مختلف فاوا، تعیین سوابق، مهارت ها، تحصیلات و دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در تعریف شغل، پیاده سازی سامانه ای جهت معرفی نیروی انسانی به بازار کار به جهت استخدام تمام وقت یا کار پروژه ای و در نهایت رصد وضعیت نیروی انسانی در کانال های استخدام و اقدامات کنترلی برای بهبود آن است.
 او درخصوص ماموریت سازمان در زمینه هدایت فارغ التحصیلان IT به سمت بازار کار گفت: سازمان باید بتواند شخصی را که تازه در یکی از رشته های کارشناسی مرتبط با فناوری اطلاعات فارغ التحصیل شده، به سمت یافتن شغل مناسب و پیشرفت درزمینه شغلی موردعلاقه اش هدایت کند.
وی افزود: موضوع ساماندهی نیروی انسانی و تربیت متخصص نه تنها برای اشخاص حقیقی بسیار بااهمیت است بلکه برای شرکت ها نیز از دغدغه های اصلی است. سازمان باید بتواند در یافتن نیروی کار ماهر و متخصص به شرکت های عضو کمک کند.
عدالت در خصوص جایگاه مشاوران تعیین صلاحیت شده سازمان و اینکه این مدارک تا چه حد به بازار کار این مشاوران کمک  کرده است گفت: بهبود وضعیت پروانه احراز صلاحیت مشاوران ماجرای مرغ و تخم مرغ است. از طرفی نمی توان از کارفرمای دولتی انتظار داشت تا ارتقا سطوح رتبه بندی و بهبود سطح دانش و تخصص مشاوران الزاما از مشاوران رتبه 3 در همه طرح های فناوری اطلاعات استفاده کند؛ از طرف دیگر نمی توان از اشخاص انتظار داشت بدون داشتن آینده شغلی یا بهبود وضعیت کاری برای گرفتن پروانه سازمان تلاش کنند؛ به زودی برنامه های کمیسیون را در این خصوص منتشر خواهیم کرد.عدالت در پایان در خصوص برنامه های این کمیسیون در زمینه بهبود وضهیت کسب و کار مشاوران گفت: ماموریت کمیسیون مشاوران و اشخاص حقیقی تنها رسیدگی به مسایل مشاوران نیست و کمیسیون برنامه های مفصلی در خصوص بهبود وضعیت کسب وکار اشخاص حقیقی فعال در این صنعت دارد که با ایجاد ارزش افزوده امیدشان به عضویت در سازمان بیشتر شود. غیر از چند هزار مشاور تعیین صلاحیت شده، میلیون ها فرد فعال در صنعت فناوری اطلاعات وجود دارد که سازمان باید چتر حمایتی آن ها نیز باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :