آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66212
تاریخ انتشار : 23 دی 1393 11:3
تعداد بازدید : 979

ضرب الاجل یک ماهه برای اجرای کامل رومینگ ملی

اپراتورهای موبایل تنها یک ماه فرصت دارند تا دریچه های شبکه خود را روی یکدیگر باز کنند و مشترکان را در نقاطی که آنتن ندارند، قادر به مهاجرت روی فرکانس اپراتور مقابل کنند.

خبرگزاری تسنیم- اختلالات تلفن همراه و عدم پوشش سراسری و مشابه اپراتورهای موبایل در کل کشور از جمله معضلات ارتباطی به حساب می آید که به ترتیب ناشی از روی کار آمدن نسل های سوم و چهارم و کمبود سرمایه گذاری در زیرساخت هاست.
مسوولان دولت در ارتباط با اولین معضل بارها مهلت های زمانی را برای اپراتورها در نظر گرفته اند تا مشکلات شبکه شان را به حداقل برسانند و از طرفی مدام پای تریبون ها اعلام کرده اند که با راه اندازی نسل سوم ارتباطی 3G، شبکه ارایه کنندگان خدمات موبایل نیازمند بروزرسانی است. اما معضل دوم که ظاهرا دغدغه دولت هم بوده با تکلیف اجرای رومینگ ملی برای تمامی اپراتورها، چاره اندیشی شده است.
سوای از اینکه برخی فعالان حوزه ارتباطی رومینگ ملی را تکلیف غیرعادلانه ای می دانند که سرمایه های یک اپراتور را به تاراج گذاشته و شبکه آن را بالاجبار در اختیار دیگر رقبا قرار می دهد اما با این کار، اپراتورها در نقاطی که پوشش ندارند، می توانند دست به دامان اپراتور دیگر شوند تا از شبکه آن استفاده کنند و در قبالش پول بدهند.
از آن جهت که اپراتور اول ارتباطی (همراه اول) بیشترین پوشش شبکه ای را در کشور دارد، قطعا متضررترین اپراتور در این طرح است و رایتل نیز که کمترین پوشش را در ایران دارد، بیشترین نفع را می برد.
رومینگ ملی، پیش شرطی برای دریافت مجوزهای نسل سوم و بالاتر ارتباطی بوده و اپراتور نمی تواند از آن سر باز بزند.
اجرای چنین طرحی قطعا می تواند اختلالات را کاهش دهد زیرا به فرض اگر مشترک همراه اول در نقطه ای آنتن نداشته یا مختل باشد، می تواند به شبکه ایرانسل مهاجرت کند و بالعکس. علی رغم اینکه اکنون بیشترین اختلالات را در شبکه اپراتور اول ارتباطی شاهد هستیم اما همراه اول قول داده تا بهمن ماه وضعیت کیفی شبکه اش را به استاندارد برساند.
باید دانست که اگر این طرح به شکل یکپارچه در کشور اجرا شود، دیگر محال است مشترکان موبایل فارغ از نوع سیم کارتی که دارند، در نقطه ای که آنتن موبایل وجود دارد، با عدم آنتن دهی مواجه شوند.
از طرفی، رومینگ ملی هم طرح تکلیفی به حساب می آید که ممکن است یک اپراتور را خوشحال و دیگری را اندوهگین کند، اما قرار است جشنی برای آن هم زمان با پیروزی انقلاب اسلامی گرفته شود.
جشن را زمانی می گیرند که کار به سرانجام رسیده باشد لذا همراه اول و ایرانسل باید بیش از دیگر اپراتورها در این زمینه با یکدیگر رفاقت کنند تا سرانجام وزارت ارتباطات این رفاقت را به عنوان دستاوردی در کارنامه عملکردی خود ثبت و برای آن جشن بگیرد.
رومینگ ملی اکنون تنها برای رایتل به شکل کامل اجرا شده و رایتلی ها در نقاطی که آنتن نداشته باشند، می توانند روی شبکه دو اپراتور دیگر بار شوند.
بر اساس آخرین گزارش ها، رایتل 227 هزار و 211 مشترک در شبکه همراه اول و 85 هزار مشترک در شبکه ایرانسل روم کرده است. همراه اول هم پنج هزار و 462 مشترک روم شده در شبکه ایرانسل داشته و مشترکان روم شده ایرانسل در شبکه همراه اول هم 26 هزار و 463 بوده است.معاون وزیر ارتباطات آذرماه سال جاری با بیان اینکه همراه اول تاکنون در 13 استان رومینگ را برای ایرانسل برقرار کرده است، گفت: در مابقی استان ها نیز نهایتا باید تا بهمن ماه این کار انجام شود.عمیدیان البته این را هم گفت که رومینگ جزو پیچیده ترین مسایل فنی دنیاست و با توجه به اینکه شبکه اپراتورها از برندهای مختلفی تشکیل شده لذا مشکلات بسیاری بر سر شناخت شبکه ها در این طرح وجود دارد.
وی افزود: کشورهای صاحب تکنولوژی هم نمی توانند چنین کاری را ظرف کمتر از دو سال انجام دهند اما ما در ایران برای انجام این کار زمان تعیین کرده ایم.
با توجه به فعالیت اپراتورهای موبایل در 31 استان کشور، همراه اول و ایرانسل موظف به بازگشایی دریچه های ارتباطی خود روی یکدیگر در 18 استان دیگر هستند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :