آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66211
تاریخ انتشار : 23 دی 1393 10:59
تعداد بازدید : 1042

با امضای نامه‌ای سرگشاده

متخصصان خواستار حمایت از انسان در مقابل ماشین شدند

متخصصان هوش مصنوعی از سرتاسر جهان، با امضای نامه ای سرگشاده که توسط موسسه «آینده حیات» مطرح شده، خواستار دقت و هماهنگی بیشتر در فرآیند توسعه هوش مصنوعی در جهان شوند تا رشد این فناوری منجر به کنترل انسان در آینده نشود.
CNet- متخصصان هوش مصنوعی از سرتاسر جهان از ترس اینکه مبادا روزی هوش ماشینی به مغز انسان غلبه کرده و کنترل انسان را از دست بگیرند، در نامه ای از انسان ها در مقابل ماشین ها حمایت کردند.
از میان امضاکنندگان این نامه می توان به بنیانگذار Deep Mind، شرکت فعال در زمینه هوش مصنوعی که گوگل در ماه ژانویه 2014 (یک سال پیش) آن را به مبلغ 400 میلیون دلار خرید، چند پروفسور و متخصص موسسه فناوری ماساچوست (MIT) که برهی از آنها در غول های فناوری روی پروژه هایی چون ساخت ابرکامپیوتر واتسون IBM و محققان مایکروسافت اشاره کرد. در این نامه آمده است: موفقیت در توسعه هوش مصنوعی مزیت های بی نظیری را برای بشریت به همراه دارد و در این راستا، کار ارزشمند آن است که برای به حداکثر رساندن مزیت های این فناوری، تحقیقاتی انجام شود تا از سوی دیگر، از مشکلات بالقوه آن نیز جلوگیری شود. یک سند تحقیقاتی نیز به این نامه ضمیمه شده که در آن شرح داده شده در کجاها امکان بروز مشکلات وجود دارد و چه چیزی باید ایجاد شود تا دانشمندان با خیال راحت به توسعه هوش مصنوعی امن بپردازند. گفتنی است که یکی از مهم ترین دغدغه های موسسه آینده حیات، بخش هایی از هوش مصنوعی همانند اصول اخلاقی ماشین ها و خودروهای بدون سرنشین –که در آنها وسائل نقلیه بیشترین ریسک را برای کشتن انسان ها دارند- اعلام شده است. از دیگر دغدغه های این موسسه، سیستم های تسلیحاتی خودکار است که به صورت خودکار به کشتن انسان ها می پردازند و از هوش مصنوعی نیز بهره می برند. اما برنامه طولانی مدت این موسسه، متوقف کردن تمامی برنامه هایی که در رسته پادآرمان شهر تخیلی قرار می گیرند و به نوعی زمینه ساز دست یابی به هوش مصنوعی برتر از هوش انسان خواهند بود. موسسه آینده حیات یکی از سازمان های تحقیقاتی داوطلب است که هدف اصلی آن کاهش خطرات بالقوه هوش دست ساخته بشری است که ممکن است در آینده با سرعتی تصاعدی رشد کند. به بیان دیگر، آنها معتقدند که اگر جلوی این رشد را نگیرند، روزی آنچه در فیلم نابودگر (Terminator) رخ می دهد، در دنیای واقعی اتفاق خواهد افتاد. این موسسه توسط ریاضیدانان و متخصصان علوم کامپیوتر سرتاسر جهان بنیانگذاری شده که از میان آنها می توان به جان تالین، بنیانگذاز اسکایپ و مکس تگمارک، پروفسور MIT اشاره کرد. گفتنی است که نام الون ماسک، مدیر اجرایی شرکت های تسلا موتورز و اسپیس ایکس نیز در هیات مشاوران علمی این موسسه به چشم می خورد. الون ماسک جزو آن دسته از افرادی است که به شدت معتقد است هوش مصنوعی ابزاری شیطانی است و اگر آن را کنترل نکنیم، به زودی بر انسان ها حکمفرمایی خواهند کرد. وی حتی بر این باور است که هوش مصنوعی می تواند از تسلیحات هسته ای نیز خطرناک تر باشد.
 پادآرمان شهر چیست؟
پادآرمان شهر، ویران شهر یا مدینه فاسده جامعه ای خیالی در داستان های علمی-تخیلی است که در آن ویژگی های منفی، برتری و چیرگی کامل دارند و زندگی در آن دلخواه هیچ انسانی نیست. چنین جوامعی گونه ای دنیای وانفسا و فاجعه انسانی هستند. این جوامع در زمان هایی بد و شوم ترسیم می شوند که می توان آن را دوره بدزمانگی یا دُژگاهی نام گذاشت.با این تعریف یک جامعه پادآرمانی نقطه مقابل و وارونه یک جامعه آرمانی (آرمان شهر یا مدینه فاضله) است. آرمان شهرها جوامعی خیالی هستند که در آنها همه چیز مثبت و ایده آل است.
ترسیم یک جامعه پادآرمان و بدزمانه توسط نویسندگان آینده نگر معمولا به منظور هشدار به مردم در مورد ادامه یا افزایش چیرگی برخی معضلات اجتماعی صورت می گیرد.
برخی از موضوعات پادآرمانی محبوب در داستان ها عبارتند از:
 جامعه ای که در آن هیچ آزادی ای دیگر وجود ندارد (حتی آزادی های کوچک شخصی) و حکومتی تمامیت خواه بر همه چیز انسان ها حکم می راند.
 جامعه ای که توسط رایانه ها و ربات ها اداره و کنترل می شود.
 داستان هایی درباره سرنگونی امپراتوری های جهان در آینده.
جامعه ای که در آن همه چیز و همه کس همانند و یکسان است و در آن ابراز احساسات و نمایاندن جنبه های فرهنگی ممنوع است.
 جامعه ای که در آن انسان ها تنها نقش خوراک برای موجودات دیگر را دارند یا اینکه انسان ها را برای برداشت اندام و احشا آنها پرورش می دهند.
 جهانی که در آن در پی جنگ هسته ای، بیماری یا فاجعه ای دیگر نسل بشر تقریبا برافتاده است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :