آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66151
تاریخ انتشار : 22 دی 1393 14:24
تعداد بازدید : 1285

در بازار خراب کامپیوتر، حال دستفروش ها خوب است

اگر چه در بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری به دلیل رشد قیمت ها و بی ثباتی نرخ دلار آزاد، خبری از رونق نیست؛ اما گویا کسب و کار دست فروش هایی که در گوشه و کنار شهر انواع حافظه فلش، پاور بانک، تجهیزات جانبی تبلت و نوت بوک نظیر کیف و کاور و برچسب های ضد خش به فروش می رسانند، رونق دارد.
مریم عسگری
این دستفروش ها که کالاها را با قیمت ارزان تر از آنچه باید در بازار به فروش می رسانند، اکثرا کالاهای تقلبی و بدون گارانتی را با سود بالا به فروش رسانده و مشتریان شان را خریداران رهگذر تشکیل می دهند که اکثرا جوانان کم سن و سال هستند.
گویا این موضوع معضلی برای کسبه بازار  شده است. آنها دست فروش ها را رقیب خود می دانند و معتقدند که علاوه بر مشکلاتی که به دلیل نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت ها و کاهش موجودی با آن مواجه بوده اند، حال از سوی این فروشندگان بی جا و مکان تهدید می شوند.
اما همه خوب می دانیم که بیشتر مواقع خریدهایی که از دستفروش ها می شود جز پشیمانی نتیجه ای ندارد. به همین دلیل است که کارشناسان به خریداران کالاهای کامپیوتری به ویژه کالاهایی نظیر حافظه فلش، دوربین، گوشی موبایل و حتی تبلت توصیه می کنند که خرید خود را از دستفروش ها انجام ندهند.
زیرا شاید خرید کیف و کاور نوت بوک، تبلت و یا گوشی موبایل خطری جدی از نظر برخی برای دستگاه نداشته باشد، اما خرید یک حافظه فلش، دستگاه پاوربانک و یا گوشی موبایل از دستفروش ها می تواند زیان مالی فراوانی به کاربر وارد آورد. چرا که کاربر بابت خرید کالایی تقلبی که در بعضی مواقع بی کیفیت است هزینه کرده است.
محمدرضا شوقی یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که حتی خرید کیف و کاور نوت بوک و تبلت هم از دستفروش ها اقدام منطقی نیست گفت: اکثر این کیف و کاورها استاندارد نبوده و در حقیقت یک بار مصرف هستند و در صورت استفاده کاربر را با مشکل مواجه می کنند.
به عنوان مثال خرید یک کیف غیر استاندارد ممکن است به دلیل استفاده نکردن از ضربه گیر باعث آسیب نوت بوک شود.
این فعال بازار  کامپیوتر می گوید، متاسفانه روز به روز بر تعداد دستفروش ها کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی افزوده می شود و خریداران هم بدون توجه به خطراتی که خرید از دستفروش ها دارد برای خرید اقدام می کنند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید گفته های همکارش می گوید: دستفروش ها نه هزینه های جانبی ما فروشگاه داران را دارند و نه دردسرهای واردات و نه کسی از آنها گارانتی می خواهد. آنها آزادانه کالاهای قاچاقی و تقلبی خود را به بازار تزریق و با سود بالا به فروش می رسانند و تنها نگرانی که دارند فرار از دست ماموران شهرداری است.
یک فروشنده نرم افزار هم با بیان این مطلب که دستفروش ها بلای جان بازار نرم افزار شده اند می گوید: سخت گیری های وزارت ارشاد برای فروش نرم افزارهای سرگرمی و آموزشی موجب شده است تا دست فروشندگان مجاز بسته و در مقابل دستفروش ها با خیال راحت هر نرم افزاری را به فروش برسانند و در حال حاضر بخش بزرگی از نیاز خریداران نرم افزار را دستفروش ها تامین می کنند.
به گفته این فعال بازار، به نظر می رسد هیچ ارگانی نیز با این دستفروش ها برخوردی نمی کند. هر چند که برخورد با آنها هم نتیجه ای ندارد. زیرا اکثرا خریداران به دنبال نرم افزارهایی هستند که در بازار کمیاب است و تنها در بساط دستفروش ها می توان آن ها را یافت.
فعالان بازار می گویند: با توجه به شرایط فعلی که ما کسب و کار خوبی نداریم، دستفروش ها درآمد خوب و سود بالایی دارند و به نظر می رسد شب عید پررونق تری نیز داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :