آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66123
تاریخ انتشار : 22 دی 1393 13:9
تعداد بازدید : 1186

در جلسه مشترک مجمع واردات و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران مطرح شد

دولت در عوارض فرهنگی کالاهای IT تجدید نظر کند

سازمان نظام صنفی رایانه ای و مجمع واردات با اعلام اینکه اضافه شدن 4 درصد عوارض فرهنگی به 4 درصد عوارض گمرکی و 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده در کنار مشکلات تهیه ارز و کارمزد بانکی 8 تا 10درصد، قاچاق را رونق می دهد، از دولت خواستار بازنگری شدند.


روابط عمومی مجمع واردات- پیرو بخشنامه گمرک ایران برای دریافت عوارض 4 درصدی از برخی کالاهای حوزه فناوری اطلاعات، تعدادی از اعضا هیات مدیره و کمیسیون‎های مختلف مجمع واردات و برخی اعضا هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران جلسه مشترکی ترتیب دادند و در خصوص دلایل غیر منطقی بودن صدور این بخشنامه تبادل نظر کردند.

  صدور بخشنامه گمرک پیش از طی مراحل استصوابی دولت
محمد حسین برخوردار رییس مجمع واردات در خصوص تحمیل 4 درصد عوارض به کالاهای فرهنگی حوزه آی تی گفت: اداره کل مقررات صادرات و واردات پیرو تبصره ماده 14 قانون بودجه سال 93 لیست 69 ردیف تعرفه کالا را به عنوان کالاهای فرهنگی جهت اخذ 4 درصد عوارض مازاد به گمرک ایران اعلام کرده و متعاقب آن گمرک ایران نیز دستور دریافت عوارض مذکور را صادر کرده است، این در حالی است که طبق صورت جلسه ای که با حضور نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفتر مقررات صادرات و واردات به منظور تعیین فهرست مصادیق اقلام مذکور برگزار شده، صراحتا آمده است که این فهرست جهت طی مراحل استصوابی به هیات دولت ارسال می شود. لذا اقدام گمرک به دریافت عوارض پیش از اینکه لیست مذکور به تصویب هیات دولت برسد منطقی نیست.

  تقویت تولید محتوای فرهنگی با مشوق قاچاق
رییس مجمع واردات تصریح کرد: به طور کلی چندان منطقی نیست که هزینه تقویت تولید محتوای فرهنگی را بر اقلام سخت‎افزاری تحمیل کنیم. نتیجه چنین نگرشی آن است که با دامن زدن به فرهنگ قاچاق و هدایت بنگاه‎های اقتصادی شناسنامه دار به فعالیت‎های غیرشفاف، هزینه تولید محتوای فرهنگی را تامین کنیم.
نتیجه چنین عملکردی آن است که مسیر ارتقا فرهنگ را با ریل‎گذاری ضد فرهنگی طی کرده‎ایم.

  در خواست مشترک دو سازمان از دولت
برخوردار تاکید کرد: نظر به اینکه لیست 69 قلم کالاهای فرهنگی مشمول تبصره ماده14 قانون بودجه سال 93 جهت طی مراحل استصوابی به هیات دولت ارسال شده است، مجمع واردات و سازمان نظام صنفی رایانه‎ای به صورت مشترک از مردان اقتصادی دولت درخواست دارند نسبت به بازنگری و حذف قطعات تولیدی وکالاهای غیرمرتبط از لیست کالاهای فرهنگی مساعدت کنند.

  تبصره در قانون بودجه اصلاح شود
برخوردار تصریح کرد: درخواست هر دو سازمان از مجلس شورای اسلامی آن است که موضوع در خصوص بودجه سال آتی نیز مورد بازنگری قرار گیرد.
وی تاکید کرد: بدون شک اقدام عاجل دولت در مورد فوق به منزله حمایت از تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان قانونی است و می‎تواند از آشفتگی بازار و ایجاد فرصت برای سودجویان جلوگیری کند.

  عطف به ماسبق نکنید
حسین تنهایی عضو هیات مدیره مجمع واردات نیز در این جلسه گفت: هرچند گمرک ایران مجاز است طبق قانون، حقوق خود را از 6 ماه پیش از صدور بخشنامه مطالبه کند اما مساله اینجا است که پرداخت تفاوت 4 درصد عوارض فرهنگی برای کالاهایی که واردات آن ها در ماه‎های قبل انجام شده و به فروش رفته به دلیل اینکه وصول مابه التفاوت از مصرف‎کنندگان نهایی کالا غیر ممکن است، بجز تحمیل ضرر و زیان به بنگاه‎های اقتصادی که از طریق مبادی رسمی و به صورت قانونی اقدام به واردات کالا کرده اند، نتیجه دیگری نخواهد داشت.

  بخش های آموزشی کشور زیان می بینند
تنهایی با بیان این که مشتری این اقلام مراکز آموزشی هستند، تصریح کرد: به عنوان نمونه، ردیف 2 مشتمل بر دیتا پروژکتور است که استفاده عام و مصارف فرهنگی نداشته و عمدتا مصرف آموزشی دارند که عمدتا در کلاس‎های آموزش و پرورش، دانشگاه ها و آموزشگاه‎ها استفاده
 می‎شود.
در سایر موارد نیز برای اداره جلسات اداری در تمام وزارتخانه‎ها، سازمان‎های دولتی و کارخانجات مورد استفاده قرار می‎گیرند.

  کالاهای واسطه ای و قطعات نباید مشمول شوند
حسین غروی رییس کمیسیون سخت افزار و عضو شورای راهبردی مجمع واردات هم گفت: در لیست 69 ردیف تعرفه اعلام شده در بخشنامه گمرک، شاهد آن هستیم که برخی قطعات و کالاهای واسطه ای نیز درج شده است. این درحالی است که تبصره فوق صرفا به اقلام و محصولات اشاره دارد و نه کالاهای واسطه ای و قطعات.
لذا واقعا جا دارد که مسوولان و دست‎اندرکاران پیش از صدور چنین بخشنامه هایی  موضوع را با تشکل‎های صنفی طرح کرده و حداقل نظرات کارشناسی آنها را اخذ کنند. به گفته غروی اعتماد به بلوغ تشکل‎های اقتصادی می‎تواند بسیاری از دوباره کاری‎ها را در نظام کند اداری کاهش دهد.

  بخشنامه معارض اقتصاد مقاومتی است
سعید درکوش رییس کمیسیون آی تی مجمع واردات نیز گفت: بی‎شک درج شدن قطعات و کالاهای واسطه ای سبب کاهش توان تولید داخل شده و صراحتا با مبانی اقتصاد مقاومتی و تولید ملی معارض است. خصوصا در شرایط فعلی که اکثریت واحدهای تولیدی کماکان با محدودیت ارز، مشکلات تحریم و افزایش هزینه‎های داخلی دست به گریبان هستند، اعمال مصوباتی از این قبیل منجر به تضعیف صنایع داخلی خواهد شد.
وی ادامه داد: این موضوع از آنجا حایز اهمیت بیشتر است که توجه داشته باشیم که در ارتباط با کالاهایی درحال صحبت هستیم که به دلیل تغییر متوالی و سریع تکنولوژی، گاهی اوقات تامین کنندگان آن مجبور هستند جهت جلوگیری از ضرر بیشتر آن را به صورت سر به سر روانه بازار کنند.

  نقض غرض شده است
شاکری رییس انجمن واردکنندگان کالا و تجهیزات رایانه‎ای کشور در این خصوص گفت: اگر یکی از اهداف اصلی از طرح افزایش 4 درصدی عوارض به این کالاها، کسب درآمد بیشتر برای دولت در نظر بگیریم، به نظر می‎رسد این طرح نتیجه‎ای جز افزایش فرار مالیاتی، کاهش درآمدهای گمرکی، عدم شفافیت در عرضه نتیجه دیگری به دنبال نخواهد داشت که دقیقا نقض غرض اولیه قانونگذاران خواهد بود.
وی اضافه کرد: با نگاهی به ردیف 1 لیست مذکور مشاهده می‎کنید این ردیف در برگیرنده مانیتورهای صنعتی است که در اتاق های فرمان و کنترل، مراکز دیسپچینگ و اطلاع‎رسانی دیجیتال مورد استفاده قرار می‎گیرند. از جمله مثال‎های کاربردی این تجهیزات تابلوهای کنترل پرواز فرودگاه‎ها، کنترل راه و ترابری، ترافیک و حمل نقل جاده ایی هوشمند، مانور نظامی، کنترل مخابرات و نیروهای انتظامی است و هیچ موضوعیت فرهنگی بر آن مترتب نیست.

  نامه نگاری با وزیر صنعت، معدن و تجارت
در ادامه ناصرعلی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران در این خصوص گفت: این سازمان قرار گرفتن کالاهای حوزه فناوری اطلاعات مانند  بلندگو، هدفن، دیسک های فشرده لیزری، مانیتور، ماژول های LED و LCD را جز کالاهای فرهنگی قابل توجیه نمی داند. ضمن اینکه افزودن 4 درصد عوارض بر این اقلام  تنها مشوق سودجویانی می داند که به دنبال دور زدن قانون و واردات غیر رسمی این اقلام هستند. وی تصریح کرد: ماژول های LED و LCD جز کالاهای واسطه ای خطوط تولید هستند و با افزایش عوارض آنها، برتری نسبی رقابت از تولیدکنندگان داخلی سلب می شود. سعادت تاکید کرد: مشکلاتی که بواسطه تحمیل این عوارض بر کالاهای این حوزه مترتب است را طی نامه مکتوب به اطلاع وزیر صنعت، معدن و تجارت رسانده‎ایم. درخواست صریح سازمان نظام صنفی رایانه ای تجدید نظر در لیست مذکور است.

  فضای کسب و کار مخدوش می شود
باقر بحری نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران هم در این خصوص گفت: متاسفانه گمرک ایران به صورت عطف به ماسبق اقدام به شروع صدور کسر دریافتی برای واردات مربوطه از خرداد ماه سال جاری را کرده که این نیز ضرر مضاعفی بر تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان قانونی تحمیل می‏کند.
به گفته بحری جای بسی شگفتی است که اکثر تعرفه کالاهایی که مشخصا فقط جنبه فرهنگی دارند در لیست نهایی ارایه شده، حتی مورد اشاره هم قرار نگرفته‎اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :