آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66087
تاریخ انتشار : 21 دی 1393 11:18
تعداد بازدید : 791

پرتاب موشک دست دوم اسپیس ایکس به فضا

در میان ایده های متعدد الون ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا موتورز و همچنین اسپیس ایکس، این بار ایده ای مدنظر قرار گرفته که در آن از موشک های دست دوم استفاده می شود. معمولا موشک ها پس از جدا شدن سفینه یا محفظه فضایی که باید در مدار قرار بگیرد دوباره به سمت زمین برگشته و هنگام عبور مجدد از جو می سوزند و از بین می روند یا در اقیانوس سقوط می کنند. اما الون ماسک معتقد است که با بازگرداندن این موشک ها به زمین دوباره می توان از آنها برای پرتاب فضاپیماهای بعدی استفاده کرد و در هزینه های صد میلیون دلاری این پرتاب ها صرفه جوی کرد.

فناوران- چند روز پیش قرار بود نخستین بار یک موشک حامل محموله ای به وزن بیش از دو تن از پایگاه هوایی کیپ کاناورال در کالیفرنیا به فضا پرتاب شود و پس از انجام ماموریت، قطعات آن سالم بر یک سکوی شناور در اقیانوس آرام فرود آید، اما اجرای این برنامه به دلیل بروز مشکل در موتورهای فرمان به تعویق افتاد. تصمیم به تعویق اجرای این برنامه هنگامی اتخاذ شد که شمارش معکوس برای پرتاب موشک آغاز شده بود.
اما روز گذشته بعد از چهار روز تاخیر این موشک با موفقیت به فضا پرتاب شد و طرح آزمایشی فرود موشک فالکون روی یک سکوی شناور در اقیانوس اطلس اجرا شد.
پرتاب موشک فالکون ۹ که مواد غذایی و تجهیزات به ایستگاه فضایی بین المللی حمل کرد، از اهمیت فوق العاده ای برای اسپیس ایکس و الون ماسک برخوردار است، چراکه قرار است پس از رها کردن کپسول دراگون در فضا (Dragon)، فالکون ۹ به جو زمین بازگشته و روی شناوری در سطح دریا به زمین بنشیند. شاید از نظر برخی این موضوع نیز اهمیت چندانی نداشته باشد، چراکه پیش از این نیز اسپیس ایکس موفق به نشاندن راکت پرتاب شده خود
شده بود.
فالکون ۹ پس از آنکه محموله مورد نیاز ایستگاه فضایی بین المللی را در قالب کپسول دراگون در فضا رها کرد، به جو زمین باز خواهد گشت تا روی سکوی شناوری روی آب که ابعاد آن ۹۱ در ۳۰ متر است، بنشیند. نشاندن راکتی که ارتفاعی برابر یک ساختمان ۱۴ طبقه دارد، روی سکوی شناوری با این ابعاد کوچک برای اولین بار اتفاق خواهد افتاد و از این رو است که پرتاب این موشک اهمیت فراوانی دارد. الون ماسک اعلام کرده که موفقیت فرود برای یک بار کافی نیست و این راکت حداقل باید در ۵۰ درصد موارد موفق به فرود شود.
موشک فالکون ۹ و سفینه دراگون، موشک اصلی ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین المللی، از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: بخش اول که شامل نه موتور مرلین و مخازن سوخت اصلی موشک است. بخش اول را یک بخش رابط به بخش دوم که سفینه دراگون است متصل می کند. بخش رابط حاوی موتور سفینه دراگون است، این موتور بسیار شبیه موتورهای بخش اول است.
این موشک در دو مرحله در مدار زمین قرار می گیرد. در پایان مرحله اول هشت موتور مرلین و مخازن سوخت آن جدا شده و کپسول دراگون به راه خود ادامه می دهد.
شرکت اسپیس اکس قصد دارد پس از جدا شدن بخش رابط، موتور و مخازن موشک فالکون را روی یک شناور دریایی بنشاند تا بتواند دوباره از آن استفاده کند. این نخستین بار است که برای سالم برگرداندن بخشی از یک موشک فضایی به زمین تلاش می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :